Адвокатът на кмета на Несебър: Николай Димитров е задържан незаконно
Когато нещо е незаконно, не може да се направи прогноза, каза Ина Лулчева, след като бе попитана колко време градоначалникът ще остане в ареста
Кметът на Несебър Николай Димитров е задържан незаконно. Това намекна адвокатът му Ина Лулчева в „Тази сутрин“ по бТВ.
Когато водещият Антон Хекимян я пита колко време ще остане градоначалникът в ареста, тя отговори, че не може да каже, защото той е без основание задържан. Когато нещо е незаконно, не може да се направи прогноза, добави юристът.
„Ситуацията е безпрецедентна поради това, че за един човек, който очевидно няма да избяга, се налага употреба на помощни средства, т.е. на белезници. Ясно е, че между хората, които го чакат отвън, няма такива, които да го отвлекат. Това е демонстрация на насилие“, коментира тя.
„Случаят е безпрецедентен, защото за първи път в демократичната история на България и още повече откакто съществува Специализираната прокуратура от 2012 г. при многото говорене за купуване на гласове, за първи път се проявява такава активност“, подчерта Лулчева.
„Обвинението за купуване на гласове досега е било в компетентността на окръжните и на районните прокуратури. Такива дела са се водели много. По този въпрос не е имало спор в практиката. Изрично по този въпрос се е произнесъл и Конституционния съд през 2011 г., когато определя каква е компетентността на Специализирания съд и се казва, че той се занимава с организирани групи, но тези за купуване на гласове са извън неговия обхват. Това е написано в решение на Конституционния съд“, добави тя.
„Този орган е некомпетентен да повдига такива обвинения. Това изрично е записано в решение номер 10 от 2011 г., когато се обсъжда правото на съществуване на такъв съд“, поясни адвокатът на несебърския кмет.
„Делото се води от Специализирания съд, защото само там бе сигурно, че ще бъдат задържани. Друг съд не би направил това“, добави тя.
„Николай Димитров е в ареста, защото един свидетел казва, че през август друг обвиняем отишъл при него и му казал „ще ми съдействаш ли за изборите, ще си платим“. След три дни този свидетел се срещнал с другия обвиняем и според показанията на човека, другият му казал: „Ти си се разбрал, че ще работиш за нас. Каквото ти е обещал, ще стане“. Свидетелят твърди, че е отишъл в ДАНС, съобщил е тези „факти“, но въпреки това, нито е извършена проверка, нито са сложени специални разузнавателни средства, нито има следене и подслушване“, разказва Лулчева.
„След това този същия човек започва да раздава пари на различни хора, да им казва за кого да гласуват, изготвя списъци и накрая излиза, че той е свидетел на обвинението, а всички други са обвиняеми. У нито един от задържаните не са намерени списъци с хора. Никой не е казал, че е получавал пари от Николай Димитров или от съветниците. Свидетелят признава, че Николай Димитров не се е срещал с него“, подчерта тя.
"От прокуратурата казват, че който има сериозно положение в обществото и авторитет, има опасност да извърши престъпление, поради което трябва да стои задържан. Понеже Николай Димитров имал влияние върху хората и е видна личност, избран за четвърти път за кмет, значи е опасен и трябва да стои в ареста", добави Лулчева.
„Свидетелят е бил служител в БКС, но е бил уволнен преди време, не от кмета обаче. Градоначалникът не управлява общинските предприятия“, поясни тя.
„В това дело драстичността е в задържането, защото ако се водеше нормално разследване, би трябвало да се съберат доказателства, да се разпитат достатъчно свидетели и тогава да се прецени вината. Когато не са ги събрали, това означава, че задържането има друг характер“, заяви Лулчева, а на въпроса как го нарича, отговори „политически“. Това е опит за намеса на изборите, подчерта тя.
„Когато задържаш кмет и общински съветници два дни преди изборите, се месиш във вота. Интересно е, че след изборите двамата общински съветници бяха освободени и това се случи след като единият не успя на първи тур като кандидат за кмет, а другият - на втория тур. Останаха в ареста само тези, които са спечелили вота“, добави Лулчева.
На въпроса дали може кметът от ареста да изпълнява задълженията си, тя отговори, че няма никакви ограничения, ако е необходимо да дава указания и да подписва заповеди. Освен това той е упълномощил своя заместник и не смятам, че задържането на Димитров ще възприпятства дейността на общината, заяви адвокатката.
„Въпросът с отстраняването на кмета ужасно ме озадачава, защото се поставя непрекъснато. Един господин каза, че трябвало да го отстрани прокуратурата, защото не можел да си изпълнява задълженията. Това създава лошото усещане, че според гражданите прокуратурата е тази, която трябва да регулира нашите професионални задължения. Тя обаче не може да преценява дали някой си върши работата, за да го маха“, обясни тя.
„Прокуратурата може да отстрани някой от длъжност, ако прецени, че е извършил престъпление в качеството, което заема и то възприпятства на разследването. В случая няма никакви основания за отстраняване от длъжност, защото Николай Димитров е обвиняван за престъпления не в качеството на кмет и изборите са приключили, т.е. не може да предположи, че заемането на длъжността ще затрудни разследването“, каза още юристът.
Щом някой е задържан от съда, значи е законно. Незаконно щеше да бъде, ако е задържан от "Наглите", примерно. Аман от адвокати по телевизиите. Едно време, като можеше да посредничат при подкупи и рушвети, и тарикатите бяха пускани под гаранция, не ревяха толкова по телевизиите.
Ако после съда ги оправдае и присъди"невинен", нали им се плаща обезщетение, какво ревът! В цял свят е така. Във Великобритания има около 30% оправдателни присъди, в САЩ около 20% има статистики. Аман от разбирачи и цървулковци!