Към настоящия момент: Няма искане за подновяване на процедурата за горене на RDF в Бургас
„Топлофикация“ не е заявила промяна на типа на използваното гориво от Комплексното разрешително, обясни Нено Димов в парламента
Към настоящия момент „Топлофикация–Бургас“ не е заявила промяна на типа на използваното гориво. Това обясни министърът на околната среда и водите Нено Димов на последния парламентарен контрол.
Депутатът от „БСП за България“ Николай Тишев успя да му зададе въпрос по темата с около месец закъснение след провала на кворума в началото на октомври.
„В редица бургаски медии излезе информацията, която след това се и потвърди, че в РИОСВ–Бургас са постъпили три инвестиционни намерения за изграждането на инсталация за изгаряне на RDF, тоест твърди битови отпадъци, на територията на „Топлофикация–Бургас“ ЕАД. Към момента РИОСВ–Бургас е спряло процедурата, а окончателното решение ще бъде взето от Министерството на околната среда и водите, тоест от Вас“, посочи бургаският народен представител.
Той попита: „Възнамерява ли Министерството да разреши промяна на Комплексното разрешително, тоест да даде зелена светлина за изгарянето на тези отпадъци, боклуци в Бургас? Ще бъде ли направено обществено обсъждане и ще бъде ли отчетен гласът и интересът на бургазлии при вземането на окончателното решение?“
От своя страна, Нено Димов описа хронологията на събитията до момента: „По информация от РИОСВ–Бургас през месец септември 2018 г. в Инспекцията са постъпили наистина три броя инвестиционни предложения от дружествата „Валтер Къмпани“ ЕООД, „Коиба“ ЕООД и „Екоконсулт 2007“ ЕООД за изгаряне на RDF и въглищен прах, в котли, разположени на стопанисвана от „Топлофикация–Бургас“ ЕАД площадка, с местоположение в град Бургас.
И за трите инвестиционни предложения директорът на РИОСВ–Бургас се е произнесъл с решение за спиране на процедурата по Глава Шеста от Закона за опазване на околната среда, в това число и съвместната процедура по чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие до произнасянето от Министерството на околната среда и Агенцията по околната среда.
През месец януари 2019 г. Министерството на околната среда и водите информира „Топлофикация–Бургас“ ЕАД, че за определяне на приложимата екологична процедура за разрешение на промяна на Комплексното разрешително, е необходимо да се представи информация съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Наредбата за условията и реда за издаване на комплексно разрешително.
Към настоящия момент в РИОСВ–Бургас не са заявени искания за подновяване на процедурата от трите дружества, които споменах. Не е заявено и инвестиционно намерение от страна на „Топлофикация–Бургас“ ЕАД за отдаване под наем на котлите, посочени в инвестиционните предложения.“
„Топлофикация–Бургас“ е оператор на Комплексното разрешително от 2015 г., с което е разрешена работата на горивната инсталация, посочи Нено Димов.
„Съгласно чл. 120 на Закона за опазване на околната среда, органът за издаване, отказ, преразглеждане, актуализиране или отмяна на Комплексното разрешително, е изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС).
Към настоящия момент „Топлофикация–Бургас“ ЕАД не е заявила промяна на типа на използваното гориво, разрешено в Комплексното разрешително и в ИАОС няма постъпила информация за планирани промени в работната инсталация по реда на Глава Шеста за изграждане на инсталация за изгаряне на RDF на територията на „Топлофикация–Бургас“ ЕАД“, обясни още екоминистърът.
Във връзка с въпроса на Тишев за евентуално обществено обсъждане Нено Димов каза, че без провеждането на процедурите по Глава Шеста и Глава Седма от ЗООС, които предвиждат не по-малко от 30 дни време за обществен достъп до документите за изразяване на становища, не може да бъде реализирано инвестиционно предложение.
В репликата си Николай Тишев посочи, че в Бургас има достатъчно замърсители на въздуха.
„Така че още един в повече – не, благодаря“, отсече депутатът.
Тишев подчерта, че министърът на няколко пъти е казал, че „към настоящия момент“ няма постъпило искане за подновяване на процедурата по промяна на Комплексното разрешително.
„А моят въпрос беше: ако постъпят съответните документи от инвеститорите, съответно от Топлофикация–Бургас, какво ще предприемете, защото там има два варианта? Да, наистина процедурата към момента е спряна, но не е и прекратена, и топката е в Министерството, съответно – буквално във Вашия кабинет, на Вашето бюро. Ако получите съответните документи, ще дадете ли зелена светлина за изгарянето на такива отпадъци“, настоя Тишев.
Той обясни, че бургазлии не са съгласни „всички тези отрови, които ще бъдат вследствие на горенето на тези боклуци, да ги дишаме и ние, и децата ни“.
„Инициирали сме подписка срещу горенето на отпадъци и в Бургас се говори, че ако вследствие на продължаване на процедурата бъде позволено това горене на тези боклуци и отпадъци, тази подписка, която в момента е против горенето на отпадъци, може да се трансформира в подписка за оставката на министъра на околната среда и водите. И това Ви го казвам просто за да сте наясно с настроенията на бургазлии към момента“, предупреди бургаският депутат.
Нено Димов отвърна така: „Ако сте проследили правилно отговора, топката не е в Министерството на околната среда и водите или на моето бюро, топката е, че няма към момента заявено инвестиционно намерение. След като няма инвестиционно намерение, няма как да се произнесе министърът на околната среда и водите или който и да е било друг. Ако има инвестиционно намерение, то трябва да бъде процедирано по реда на Закона за опазване на околната среда и водите. Така че към днешния ден няма за какво да говорим от гледна точка на бъдеще неизвестно време.
Не, няма заявено инвестиционно намерение и няма по какво да се произнасяме. Имало е, то е било спряно. Попитана е „Топлофикация“ ЕАД, тя не е процедирала нищо повече нататък. Ако тя реши да процедира, ние ще решим по какъв път ще се процедира – с разрешение, с ОВОС, с преценка и прочие, възможностите са няколко. Ако тя не реши, какъв отговор да Ви дам? Просто няма желание. Благодаря!“
Миналия отоплителен сезон целия град Бургас беше буквално Обгазен от пушаците отделяни от Топлофикация Бургас и от котлите който горяха Биомаса !
Сега това ще се повтори и всеки може да мине през деня и да заснеме пушаците които се стелят от Тец-а в кв.Лозово до Центъра на град Бургас.
Много ми е интересно ,защо никой не поглежда към небето и невижда огромното замърсяване на въздуха в резултата на тази промяна в комплексното разрешително на Тец-а.