Парламентарни групи в ступор след върнатата номинация на Гешев за главен прокурор: Да не коментираме!
Красимир Ципов от ГЕРБ отказа да отговаря на репортерски въпроси
Представители на водещи парламентарни групи бяха доста предпазливи и призоваха политиците да не се месят в процедурата по избор на главен прокурор и да не коментират темата. Те бяха потърсени за мнение по повод решението на президента да върне на Висшия съдебен съвет (ВСС) кандидатурата на Иван Гешев.
Най-категоричен беше Хамид Хамид, зам-председател на групата на ДПС.
„Отказвам да коментирам”, отсече той. „Аз съм юрист, но всеки коментар от всеки политик, докато не е завършила тази процедура, е начин на влияние в хода на самата процедура. Затова отказвам да коментирам.”
Най-словоохотлива бе лидерката на БСП Корнелия Нинова.
Тя каза: „Първо, знаете позицията, че не си позволяваме да даваме съвети на президента. Той изпълни конституционната възможност, която му е дадена. Аз бих искала да припомня позицията на БСП, която съм изразила от името на нашата група на 31 юли - преди три месеца, тук от трибуната на парламента, че състезание само с един участник не е истинско състезание. Че единственият човек, който можеше да осигури истинско състезание, е премиерът Борисов, защото по закон предложения се правят или от прокурорите, или от правителството. Била съм доста остра в това изказване – казвам, че сме се надявали Борисов да прояви здрав разум и да внесе втора кандидатура. Уви, тежките му зависимости не му позволиха тази смелост. За нас той е участник в договорката за издигане на един единствен кандидат. БСП в такива уговорки не участва и законът не ни дава право нито да предлагаме, нито по някакъв начин да въздействаме на този процес. Уважаваме решението на президента. Той има това право по Конституция. Бих искала да се обърна към лидерите на другите партии: не упражнявайте партиен натиск върху членовете на ВСС за партийни, икономически или лични интереси. Те са висши магистрати и трябва да действат, водени единствено от закона, от вътрешното си убеждение и от съвестта. Нека те да решат оттук нататък как да процедират.
На въпроса вижда ли политически мотиви ли при президента при връщането на кандидатурата на Иван Гешев, Нинова отговори: „Не, виждам конституционни.”
След питане на „Флагман” - трябва ли да има нова процедура за избор на главен прокурор с повече кандидати, лидерката на БСП обясни: „Това е юридически казус, в който няма да се меся. Разбирам, че има въпроси и към Конституционния съд – дали това трябва да стане. Да се решава там, където му е мястото. Това не е работа на партиите.”
Този коментар на Нинова не кореспондира с категорично казаното от нея малко по-рано – че „състезание само с един участник не е истинско състезание”.
Красимир Ципов, депутат от ГЕРБ, каза от своя страна: „Процедурата оттук нататък трябва да продължи. Всичко е в ръцете на Висшия съдебен съвет. Добре е да напомним, че тази реформа се случи с промените в Конституцията и Закона за съдебната власт. И именно тези, които протестират срещу избора на новия главен прокурор, бяха в основата на тези предложения. Визирам представители на „Демократична България”. Оттук насетне трябва да изчакаме какво ще бъде решението на Висшия съдебен съвет. По отношение на това, защо правителството не предложи свой кандидат – това е законова възможност. Не е задължение, не е ангажимент на правителството и всички представители на правителството (в смисъл министърът на правосъдието и премиерът) казаха, че ако бяхме упражнили едно такова правомощие, щяха да възникнат много въпроси.”
Репортерка се опита да зададе въпроси по процедурата оттук нататък, но Ципов я прекъсна и отсече: „Решението е изцяло на ВСС. Колкото по-малко политиците приказват по тази процедура, толкова по-добре.”
Журналистката пак пробва да зададе въпрос – дали управляващите ще останат на позиция да не номинират човек за главен прокурор, ако процедурата бъде рестартирана. Красимир Ципов обаче се оттегли, отказвайки да даде отговор.
Всъщност това, което се очаква да се случи, е кандидатурата на Иван Гешев просто да бъде прегласувана от ВСС. Тогава вече президентът Румен Радев ще трябва да подпише указ за назначението, освен ако не реши, че има и друга, нестандартна опция, за каквато настояват протестиращите.
Днес в кулоарите на парламента вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов направи прогноза, че ВСС ще прегласува избора на Гешев.