Трябва да се засили патронажната грижа по време на бременността и след раждането на бебето
Добрата комуникация между лечебните заведения и Община Бургас би могло да развие структура, която на база подадени данни от Родилните отделения и Педиатричните кабинети да е с актуална информация за самотни майки
Светлина Николова е едно от новите имена в листата за общински съветници на ГЕРБ в Бургас. Тя е двукратен носител на националната награда „Акушерка на годината”, дала е безценни съвети на стотици бъдещи майки
-Г-жо Николова, вие имате голям опит в грижите за майчиното здраве и новородените дечица. Какво може да се надгради на ниво община за младите родители и техните деца?
-На първо място трябва да се засили работата в посока промоция на здравето в детски градини и училища, профилактика, патронажната грижа и подкрепа за бъдещи, настоящи родители и деца в нужда. Промоция на здравето в най-ранна детска възраст е да се работи върху ангажираността и фокусирането на децата върху здравословния начин на живот. Например в детските градини да бъдат заложени, с образователна цел, в програмите на преподавателите:
- изготвяне на игри с добър и лош пример – с видео информация, с презентации, музика и текст
- спортни програми и събития подходящи за възрастта на децата
- в училищата да бъдат заложени в програмите подготовка, създаване и участие на самите ученици в презентации касаещи здравето под интересно мото.
На второ място е профилактиката. В момента е изместена на заден план, а е много важна. Предвид активната употреба на електронни устройства, тежки раници и не дотам здравословно хранене на голяма част от децата– да се провеждат в училищата профилактични очни прегледи на ученици от 1-ви до 3-ти клас, профилактичен преглед от педиатър за физичиско, психо-моторно развитие на детето, за нарушения на опорно-двигателния апарат.
Като партньор за осъществяването на тези услуги могат да бъдат привлечени, в партньорство с Община Бургас, лечебните заведения на Бургас. А защо не и бъдещите лекари придобиващи образованието си в Медицинския факултет в Бургас, след като преминат обучението си в съответните дисциплини.
По отношение на бъдещите родители мисля, че имат най-голяма нужда в това да бъдат информирани, като за начало за всичко което им предстои. Да се засили патронажната грижа по време на бременността и след раждането на бебето в домовете за осъществяване професионална помощ и подкрепа. Би могло да се създаде общинско звено от специалисти по здравни грижи покриващо тази липса. С добра координация на ниво „родилни отделения – община” много млади семейства биха могли да се възползват от тази услуга. Общуването с хората дава възможност да си актуален по отношение на нуждите и проблемите им.
-Вие сте част от десетки кампании в помощ и защита на млади хора в нужда, но никога не го афиширате. Могат ли лечебните заведения и институциите да работят в по-добър синхрон, за да не се стига до крайни ситуации?
-Да разбира се, ако има работна група с конкретна стратегия за различните казуси, която да получава навременна и точна информация за проблема, без значение дали е здравословен или финансов - тя своевременно може да окаже подкрепа или помощ.
Добрата комуникация между лечебните заведения и Община Бургас би могло да развие структура, която на база подадени данни от Родилните отделения и Педиатричните кабинети да е с актуална информация за самотни майки, деца с увреждания, деца със специални нужди, да се създадат програми спрямо нуждите. Например за самотните родители посещения в дома, освен в първите дни, и при заявено такова от страна на родителя за оказване на здравна помощ. Провеждане на кампания за набавяне на необходимите консумативи - има достатъчно отработени механизми, които са гарант това да се случи, а в по-късен етап възможност за професионално развитие и работа.
В тази посока в програмата на Димитър Николов част от заложените за изграждане обекти са: Център за специализирана здравно-социална грижа за деца с увреждания с потребност от постоянни медицински грижи, Дневен център за деца с увреждания и Дневен център за деца и младежи с тежки и множествени увреждания.
Осигуряването на възможност за работа, макар и почасова, на техните родители е едно от нещата, върху които трябва да се работи. Това би могло да се осъществи с помощта на бизнеса в града или Общината чрез почасовите програми, в които предлагат временна заетост. Свидетели сме на много обяви за Бургас, дори и за хора без конкретна квалификация, а тези които желаят- да имат възможност за работа в самите центрове . Времето, в което за тяхното дете ще се полагат професионални грижи, те ще имат възможност да изберат какво точно да работят и по колко часа на ден. Казвам това защото смятам, че финансовата помощ, която общината оказва не може да е безкрайна и е временно решение.Трябва да се мисли в перспектива за тези семейства.
Благодарна съм , че когато ми се е налагало да помогна на някой, не като професионалист, а като човек съм срещала подкрепа както от страна на хора от бизнеса, така и от Община Бургас.
- Димитър Николов вече афишира като основен акцент в програмата си здравеопазването. Как ще се променя предлаганата грижа за пациентите в общинските здравни заведения?
-Преди всичко трябва да се продължи започнатото и нещата ще се случат –инвестиции в апаратура, бази, отлично подготвени млади специалисти и надграждане в обученията. Не искам да отварям темата за заплащането, защото тя е болезнена за професионалистите по здравни грижи! Искрено вярвам, че и по този въпрос ще има решение. Това до голяма степен зависи от директорите на лечебните заведения.
-Миналата година беше белязана със спад на новородените деца в България. Каква е тенденцията за тази година?
-Не съм поглеждала общата статистика. В Лечебното заведение, в което работя, процента раждания е по-висок спрямо миналата година.
-Два пъти сте носител на националната награда „Акушерка на годината”. Уви, знаем, че вече няма много желаещи да практикуват тази хуманна професия. Как бихте насърчили младите хора да погледнат към специалностите свързани със здравните грижи? Само заплащането ли е причина за този отлив?
-Преди всичко е добре младите хора да осъзнаят отговорността, която ще носят при избора си! Пациентът не се интересува, гладен ли си, ядосан ли си, уморен ли си! Той очаква да получи най-доброто. Младите хора трябва да носят в сърцето си любовта към хората, хъс за работа и жажда за знания! Няма по-велико нещо от това да подариш усмивка на някой, да бъдеш причина за сълзи от щастие, да видиш благодарност в очите и да знаеш, че оставаш завинаги някъде там в сърцето му! Финансовата част може да демотивира, но не оправдава лошото отношение! Който обича живота, хората и професията си ще бъде отговорен към пациентите и това няма да му попречи да търси правата си! За моя огромна радост младите специалисти, с които се срещам притежават тези качества, така че аз не съм изгубила надежда, напротив опитвам се да ги мотивирам и предам най-доброто!
Благодарна съм на съдбата, че работя с щастливи млади семейства, че имам шанса да бъда част от огромната им радост, да съм полезна и да споделям много от техните вълнения! Зареждащо и мотивиращо за да продължавам напред!