Създаването на Университетска детска болница е уникален проект за Бургас
В Общинския съвет ще прилагам своя опит за каузата да имаме здрави деца, каза д-р Борис Ангелов
Едно от новите имена в листата за общински съветници на ГЕРБ в Бургас е известният специалист по детски болести д-р Борис Ангелов. Той е завеждащ Първо отделение по педиатрия на УМБАЛ – Бургас. През кабинета му всеки ден минават десетки деца, като акцент в работата му е грижата за най-малките пациенти от 0 до 3 години.
- Д-р Ангелов, Вие сте ново лице за политиката в Бургас. Виждаме Ви в първата десетка в екипа на Димитър Николов за бъдещия Общински съвет. Как се решихте за това различно поприще?
- Имах разговори с колеги и приятели от екипа на кмета Николов. Поканиха ме за представител на гражданската квота. Споделиха ми за програмните идеи, касаещи детското и майчино здравеопазване. Приех ги с надежда и амбиция, и реших да работя за тяхната реализация.
- Какви ще бъдат Вашите лични приоритети, свързани с местната власт?
- Най-голямата инвестиция в бъдещето на една нация са децата й. В тази връзка приоритет номер едно трябва да е майчиното и детско здравеопазване. Профилактиката, ранната диагноза, ефективното и качествено лечение още в ранна детска възраст осигуряват по-добър живот и здраве на младото поколение. Ще работя и прилагам своите знания и опит за каузата да имаме здрави деца. Доброто нервно-психическо и физическо развитие на децата ни, в колаборация с напредък в образованието, ще даде резултати в изграждането на интелигентни млади хора.
- Димитър Николов обяви, че си поставя за цел създаването на Университетска многопрофилна детска болница. Кажете ни малко повече за този проект.
- Създаването на Университетска многопрофилна детска болница за активно лечение е уникален идеен проект. Замислена е с 24-часов спешен детски портал към нея и детска реанимация. Ще бъдат налични основни педиатрични специалности - детска кардиология, нефрология, неврология, гастроентерология, ендокринология и др., при необходимост Републикански консултанти. Ще се работи за осигуряването на високотехнологично оборудване, което да позволи комплексно, бързо и качествено медицинско обслужване на децата от Бургас и Източна България. Всъщност това ще бъде стратегически лечебно-диагностичен обект.
Да не забравяме, че през лятото броят на пациентите се увеличава многократно. Само в спешния педиатричен кабинет в УМБАЛ-Бургас са прегледани близо 8000 деца през 2018 г. До август тази година вече са преминали почти 6000 малки пациенти. В двете детски отделения през 2018 г. са лекувани около 4000 деца.
- Кой ще работи в една нова детска болница? Ще има ли връзка с Медицинския факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и как ще задържим младите доктори в бургаските болници?
- Ще бъдат поканени педиатри с отлични умения и знания, влючително и такива с доказан преподавателски опит. Община Бургас може да им предложи работа в добра база, жилищен фонд. Вече не е прецедент специалисти от други градове да избират работа в бургаски болници.
Наистина много е важно, че вече имаме университет по медицина. Предвиждаме фонд за специализация на новозавършили лекари в приоритетни специалности. Така те ще практикуват в нашите лечебни заведения.
При необходимост ще се разчита и на Републикански консултанти.
- През изминалите години бяха направени големи инвестиции в Комплексния онкологичен център (КОЦ) в Бургас. Тази тенденция ще продължи ли?
- Ще бъде затворен цикълът от предоставяни медицински услуги. В болницата ще има ПЕТ скенер и гамакамера за брахитерапия. Така ще има по-добри условия за диагностика, лечение и последващо наблюдение на ракови заболявания. Вече стартира изграждането на нова сграда към КОЦ, в която ще бъде разположено Отделението по нуклеарна медицина и сектор „Брахитерапия“ към Отделението по лъчелечение. Реално центърът ще бъде най-модерният в България.
- Имате ли стратегия за развитие на общинските Диагностично-консултативни центрове?
- На първо време предстои ремонт на всички педиатрични кабинети и чакални. Ще се работи и в посока за регулярни профилактични прегледи на социалнозначими заболявания.