Македония: Според България няма македонски език или малцинство
Всички "червени линии" на България трябва да се разгледат сериозно, казва проф. Денко Малески
За България няма нито македонски език, нито македонско малцинство, пише македонският в. "Слободен печат".
В интервю за вестника проф. Денко Малески казва, че в момента най-важното е, че правителството и парламентът в България са подкрепили започването на преговорите на Северна Македония с ЕС и няма нужда от нажежаване на атмосферата в страната заради българските искания.
Според него обаче всички "червени линии" на България трябва да се разгледат сериозно, предава Vesti.bg
Малески критикува твърдението на България, че македонският език е само диалект на българския, защото дори и диалектите могат да станат самостоятелни и да получат статут на официални езици.
Еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан е убеден, че София няма да блокира започването на преговори на Северна Македония с ЕС, но я призовава да не използва процеса на интеграция за двустранни проблеми, пише в. "Независен весник".
Коментирайки позицията на България във връзка с преговорите и исканията й, свързани с историята и езика, Хан изрази увереност, че те "няма да доведат до никакво вето", и каза, че има "голямо доверие" в българския премиер Бойко Борисов.
Северна Македония е зряла за започване на преговорите с ЕС, заяви словенският премиер Марян Шарец след среща с колегата си Зоран Заев, пише в. "Нова Македония". Очакванията на Северна Македония са големи и заслужени.
Преговорите ще бъдат дълги, но трябва да започнем, каза Шарец на пресконференция.
В. "Вечер" пише, че европейската перспектива на Западните Балкани е била една от темите на срещата на българския президент Румен Радев с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Атина вчера. Изданието посочва, че двамата изразили подкрепа за интеграцията на Западните Балкани в съюза, но при стриктно придържане към поставените условия.
Със 129 гласа "за", четирима "против" и един "въздържал се" Народното събрание подкрепи започването на преговори за членство в Европейския съюз на Република Северна Македония и Република Албания при определени условия. В четвъртък депутатите приеха декларация във връзка с разширяването на ЕС и Процеса на стабилизиране и асоцииране на Република Северна Македония и Република Албания.
Така парламентът застана зад приетата в сряда от правителството Рамкова позиция.
В декларацията НС призовава официалните представители на Република Северна Македония да прилагат ефективно, без забавяне и на добра воля Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.
Изненадващо обаче в четвъртък стана ясно, че Франция е против започване на преговори с Македония за Европейския съюз заради недостатъчния напредък на реформата на статута на Специалната прокуратура.
Автор: Георги Илиев Митев. Град София (2014). Трето поколение репресиран и второ относно образованието. Със средно образование.