Димитър Узунов: Убиецът Полфрийман скоро ще ни ругае от самолета, има ли обвързани съдии с БХК?
Калин Калпакчиев може да е отказал наградата от БХК, но бил ли е лектор по покана на НПО-то, получавал ли е заплащане за това, каза съдията
Австралийският убиец Джок Полфрийман може би в края на седмицата ще е на стълбичката на самолета, ще видим може би още някой неприличен жест, ще ни каже „Чао“ и дотам. Той е извън правомощията на българската съдебна система. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ съдия Димитър Узунов.
Съдебният акт за Полфрийман отива в коша, добави бившият представляваш ВСС.
Това условие, което законът поставя освободеният затворник да бъде наблюдаван в остатъка от изпълнение на наказанието е обективно невъзможно, уточни той.
Според него е малко вероятен обрат по делото за предсрочното освобождаване на убиеца.
„Понякога обаче практиката се обръща... Съдебният акт е постановен с голяма доза съмнение при прилагането на закона. Това предизвика обществена и академична реакция. Дори при напускането на австралиеца от затвора, той псуваше, ругаеше и с това си поведение обективно показа, че опровергава мотивите на докладчика и на съдебния състав с председател Калин Калпакчиев“, заяви Узунов.
Според него докладчикът по делото изготвя част от доклада по поръчка на БХК. Освен това той смята, че е важно да се установи дали съдия Калпакчиев има взаимоотношения с неправителствената организация.
Адвокат Даниела Михайлова пък каза, че предложението на прокуратурата за възобновяване на делото е неоснователно и процесуално недопустимо. Според нея съдебният акт не е сред актовете, които подлежат на такава проверка. Михайлова подчерта, че двата аргумента на обвинението са необосновани.
„Мисля, че условното предсрочно освобождаване предизвика съвсем необоснована обществена реакция. Законодателството е категорично по отношение на това какви са изискванията, за да бъде започнато производство по предсрочно освобождаване. В случая изискванията са спазени. Не е редно да коментираме съдебното решение, което е проучило всички доказателства”, обясни адвокатът.
Според нея процедура по предсрочно условно освобождаване са рутинни и всекидневни процедури. Михайлова изтъкна, че един рутинен случай се използва за нагнетяване на обществено напрежение.
„Това няма нищо общо с правоприлагането или с върховенството на закона. Това напрежение е заради предстоящия избор на главен прокурор и предизборната ситуация у нас. Обществото не коментира конкретния случай, а съдебния състав и съдебното решение”, допълни още тя.
По думите ѝ не може да се говори за обвързаност между Калпакчиев и БХК. Тя заяви, че в гражданското общество съдиите трябва да участват активно, а това понякога включва участие във форуми, касаещи гражданските права.
Вие сте получавали награда за „Човек на годината“ от БХК, припомни й обаче водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Не може да се говори за такава обвързаност, добави тя и изтъкна, че съдия Калпакчиев е бил номиниран за тази награда, но е отказал да я получи.
Заедно с Полфрийман е номиниран, уточни обаче съдия Узунов.
„Докладчикът по делото по поръчка на Българския хелзинкски комитет изготвя част от доклад. Значи има някакви взаимоотношения. Сега инспекторатът към Висшия съдебен съвет трябва да даде отговор дали тези отношения позволяват ли на Велислава Иванова, която е докладчик, да е безпристрастна при вземане на решението по освобождаването на австралийския престъпник“, добави бившият председател на ВСС.
„Калин Калпакчиев може да е отказал наградата, но питам бил ли е лектор по покана на БХК, получавал ли е заплащане за това“, попита той.
ПП. За любимеца на кол - петър стоянов - в друг коментар.