Журналист от „Флагман“ отличен за принос към правото на достъп до информация
Лъчезар Лисицов получи грамота на 17-ата церемония за връчване на награди по повод Международния ден на правото да знам
Журналист от „Флагман“ бе отличен за принос в областта на свободата на информация по повод Международния ден на правото да знам. Традиционните награди на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) бяха връчени в клуб „Перото“ в София днес.
Призовете за 2019 г. бяха в шест категории, една от които е „Журналистически материал/кампания, свързани с правото на достъп до информация“.
Осем бяха номинираните в тази категория. Отличени бяха трима.
Голямата награда "Златен ключ" в категорията бе присъдена на Илия Вълков от списание „Клуб Z”. А почетни грамоти получиха Александра Маркарян от OFFnews и Лъчезар Лисицов от Flagman.bg.
Наградите връчи адв. Александър Кашъмов от ПДИ. За журналиста от Flagman.bg той каза: "Г-н Лисицов отдавна ползва Закона за достъп до обществена информация. През 2010 г. благодарение на негово заявление и успешно проведено дело беше разкрита за първи път в историята на България, и до ден днешен това води до известна откритост, стенограмата от срещата на четири очи между тогавашния президент Георги Първанов и тогавашния министър-председател на Русия Владимир Путин по т.нар. Голям шлем. Към ден днешен има два интересни казуса, които г-н Лисицов води през годината. Единият беше свързан с изключително тайнствения процес на извиняване на отсъствия на народни представители в парламента, който до ден днешен, след спечелено дело, остава не много прозрачен. И вторият е въпросът дали в Главна прокуратура се съхранява документация относно срещите на главния прокурор. Сами се досещате, че това е отзив от казуса „ЦУМ-гейт“ - поне така е известен“.
Лисицов благодари за отличието, както и специално на адв. Кашъмов. Той припомни, че с негова помощ е осъдил четири държавни институции за непредоставен достъп до обществена информация – Президентството, Комисията за регулиране на съобщенията, Прокуратурата и Народното събрание.
Ето всички награди за 2019 година в шестте категории:
1. Категория
Гражданин, използвал най-активно правото си на информация
Награда „Златен ключ” се присъжда на
Светлозар Алексиев, София - за изключителна последователност и упоритост в използването на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), включително водене на съдебни дела срещу откази, чрез което успя да повиши прозрачността на Столична община по редица важни и актуални въпроси като организацията на пътното движение, контрола на търговските обекти в Южния парк, ремонта на ул. „Граф Игнатиев“ и др.
Почетна грамота получава:
Свилен Димитров и неформална група "Протест Силистра" за последователното и упорито използване на ЗДОИ, включително съдебно дело и налагане на глоба за неизпълнение на съдебно решение на кмета на община Силистра, за получаване отчетите по изразходването на 670 000 лв. за озеленяване от общината. Получените над 200 страници са разпространени във Фейсбук и социалните мрежи.
2. Категория
Неправителствена организация, упражнявала най-активно
правото си на достъп до информация
Награда „Златен ключ” се присъжда на
Български хелзинкски комитет за систематичното и последователно използване на ЗДОИ, включително водене на съдебни дела, за събиране на данни от съдебната практика за убийства на жени в България. Данните са оповестявани в годишните доклади на БХК, отразявани от медиите и са използвани в подкрепа на предложения за законодателни изменения за криминализиране на домашното насилие. През 2019 г. БХК систематизира и картографира данните в платформата ubita.org – специален сайт, съдържащ база данни със съдебната практика по дела за убийства на жени, инфографики и лични истории на жени-жертви на насилие.
3. Категория
Най–добра журналистическа кампания,
свързана с правото на достъп до информация
Награда „Златен ключ” се присъжда на
Илия Вълков, списание „Клуб Z” за дългогодишно, активно, последователно и резултатно използване на процедурите по ЗДОИ, включително защита на правото на информация в съда, за разследване на актуални теми от обществен интерес. През последната година отрази кои медии какви суми са получили по европейски програми от влизането на България в ЕС, което има отношение към свободата на изразяване и независимостта на медиите, както и пръв съобщи сумата, която данъкоплатците щяха да заплатят при т.нар. данъчната амнистия за вероизповеданията.
Почетни грамоти получават
Александра Маркарян, OFFNews – за разследването, което разкри порочни практики при надпланов прием на ученици в Софийската математическа гимназия и в резултат на което се стигна до нормативни промени за по-строги изисквания и гаранции срещу заобикалянето на класирането при прием на петокласници в елитни училища.
Лъчезар Лисицов, Flagman.bg за последователно и резултатно използване на ЗДОИ, включително воденето на съдебни дела, за получаване на информация от Прокуратурата на Република България и Народното събрание.
4. Категория
Институция, организирала най-добре предоставянето
на информация за граждани
Награда ”Златен ключ” се присъжда на
Сметната палата на Република България за одита на изпълнението „Прозрачност и публичност в дейността на държавната администрация и достъп до обществена информация“ за периода 1 януари 2016 – 30 юни 2018 г. в 17 министерства, администрацията на Министерския съвет и Държавна агенция „Електронно управление“, с конкретни препоръки и срокове за изпълнение за повече прозрачност и публичност и достъп до информация.
Почетна грамота получава
Областна администрация Благоевград за високото ниво на активна прозрачност, което институцията поддържа от години и ефективното изпълнение на задълженията по ЗДОИ.
5. Категория
Институция, която не изпълнява задълженията си по ЗДОИ
и нарушава правата на гражданите
Антинаграда „Катинар” се присъжда на
Министерство на околната среда и водите (МОСВ) за влошаване на практиките по предоставяне на достъп до информация и по-конкретно за отказите да предостави достъп до разрешения, които МОСВ е издало на въглищни централи да изгарят отпадъци за експериментални цели – информация, свързана със здравето и живота на хората.
„Срамота” получава
Българска агенция по безопасност на храните, заради системния отказ да дава информация по важни за обществеността теми. Едни от последните са за договора с фирмата, която събира такса дезинфекция на Граничен контролно-пропускателен пункт "Капитан Андреево“, както и за информация относно методите на контрол при обезвреждането на животински трупове.
6. Категория
Най-абсурден и/или смешен случай за достъп до информация
Антинаграда „Вързан ключ” се присъжда на
Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество – за неотговаряне на заявления за достъп до обществена информация и множеството съдебни дела, заведени от журналисти срещу мълчаливите й откази.
Това бе 17-ата церемония за връчване на награди по повод Международния ден на правото да знам - 28 септември.
Пълната обосновка към всяка от получените 33 номинации може да видите на специалната страница за Деня на правото да знам: www.righttoknowday.net/nominations/2019/.
Няма такъв виц!