Кои са основните предизвикателства пред капиталовите пазари?
Разследването за импийчмънт на Доналд Тръмп би могло да предизвика сътресение на фондовите пазари, твърди Николай Майстер
Търговската война между САЩ и Китай и забавянето на глобалния икономически растеж са основните предизвикателства пред капиталовите пазари. От друга страна, не мисля, че ще е позитивно поредно понижаване на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) в дългосрочен план. Това мнение изрази в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Николай Майстер, изп. директор на Intercapital Markets.
Гостът направи паралел с хиперинфлацията през 1997 г. у нас, когато хора със спестявания в лева загубиха парите си, а тези с кредити забогатяха. "Негативна лихва от -0,5% при инфлация от 1% прави същото, но за по-дълго време, 10 години например", изтъкна той.
"На БФБ се губят пари, когато се бъркат краткосрочни и дългосрочни фактори и цели. Трябва да се работи много и постоянно и може би след 20 г. това ще даде резултат за българския капиталов пазар", посочи гостът.
Според него разследването дали американският президент Доналд Тръмп трябва да бъде подложен на импийчмънт може да предизвика сътресение на фондовите пазари.
Цялата американска правова система е прецедентна, спомена Николай Майстер, и направи паралел с процедурата по импийчмънт на Бил Клинтън и аферата „Уотъргейт“, като уточни, че пазарите сега и тогава са доста различни.
"В последните 10-15 години много се развиха пасивните фондове. Отскоро в САЩ по-голямата част от парите, инвестирани на борсата, са вложени през пасивни фондове - те просто следват индекса, а не взимат решение какво точно да се купи. Има едно премахване на посредниците. Това ще доведе до по-голяма волатилност", каза Майстер.
На пазарите често има стаден ефект, твърди гостът. "Инвеститорите с по-дългосрочно мислене придават баланс. Сега по-скоро не се наблюдава това. Сегашната реакция на пазара мнозина отдават на автоматичните алгоритми, базирани на показатели от социалните мрежи - колко пъти в интернет се споменава думата "импийчмънт", например", допълни той.
Снощи индексите възстановиха по-голяма част от загубата си от понеделник, поясни Николай Майстер, като добави, че това показва колко краткосрочни са движенията на пазара.