Започва прием на проектни предложения по стратегия за диверсификация в рамките на риболова с търговска цел или извън него на територията на МИРГ „Поморие“
Безвъзмездната финансова помощ има за цел да насърчи инвестициите в изграждането на нови и модернизацията на съществуващи предприятия
ОБЯВА
за прием на проектни предложения
по процедура № BG14MFOP001-4.020 МИРГ Поморие "Mярка 2 Диверсификацията в рамките на риболова с търговска цел или извън него на територията на МИРГ „Поморие““ към Стратегията за водено от общностите местно развитие за територията на СНЦ „МИРГ ПОМОРИЕ”
Местна инициативна рибарска група Поморие обявява процедура за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по процедура № BG14MFOP001-4.020 МИРГ Поморие "Mярка 2 Диверсификацията в рамките на риболова или извън него на територията на МИРГ „Поморие“ от Стратегията за Водено от общностите местно развитие на МИРГ Поморие, финансирана чрез Програмата за морско дело и рибарство за периода 2014 – 2020 г. от Европейския фонд за морско дело и рибарство (ЕФМДР).
Цели на предоставяната безвъзмездна финансова помощ по процедурата и очаквани резултати:
Целта на мярка Прилагането на мярката ще допринесе за постигане на Специфична цел 1.4 „Насърчаване на икономическия растеж, социалното приобщаване, създаването на работни места и предоставяне на подпомагане за пригодността за заетост и трудовата мобилност в общностите в крайбрежните региони и регионите на вътрешните водоеми, които зависят от риболов и аквакултури, включително диверсификация на дейностите в рамките на сектора на рибарството, както и в други сектори на морската икономика“ към Приоритет на Съюза ПС4.
Специфичната цел 2.1 е насочена към разнообразяване на местната икономика и създаването на заетост в сектори извън сектор „Рибарство и аквакултури“, диверсификация в рамките на риболовния сектор, повишаване на възможностите за „син“ растеж, ефективно оползотворяване на туристическия потенциал на територията на МИРГ „Поморие“ и утвърждаване на местни туристически продукти, създаване на нови работни места.
Основната цел на мярката е свързана с повишаване конкурентоспособността и устойчивостта на територията на МИРГ „Поморие” чрез насърчаване на инвестициите в дейности, които ще допринесат за:
- Разнообразяване на местната икономика и създаването на заетост в сектори извън сектор „Рибарство”;
- Диверсификация в рамките на риболовния сектор;
- „Син“ растеж;
- Оползотворяване на туристическия потенциал на МИРГ „Поморие” и утвърждаване на туристически продукти, базирани на местни ресурси;
- Поддържане на заетостта и създаване на нови работни места.
Очаквани резултати:
Посредством прилагането на мярка 2 „Диверсификацията в рамките на риболова с търговска цел или извън него на територията на МИРГ „Поморие““ от СВОМР на МИРГ Поморие ще се постигне подпомагане насърчаване на инвестициите в дейности, които ще допринесат за: разнообразяването на местната икономика и създаването на заетост в сектори извън сектор „Рибарство”, диверсификацията в рамките на риболовния сектор, насърчаването на „Синия“ растеж, оползотворяване на туристическия потенциал на района, основан на местни ресурси, поддържане на заетостта и създаване на нови работни места.
1. НАИМЕНОВАНИЕ НА МЯРКАТА ОТ СТРАТЕГИЯТА ЗА ВОМР
"Mярка 2 Диверсификацията в рамките на риболова или извън него на територията на МИРГ „Поморие“
2. ДОПУСТИМИ КАНДИДАТИ
1. Микро, малки и средни предприятия, които са юридически лица или еднолични търговци (ЕТ), регистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите със седалище на територията на действие на МИРГ Поморие;
Клонове на юридическите лица, не могат да участват в процедурата чрез подбор на проекти поради липсата на самостоятелна правосубектност.
2. Рибари на територията на МИРГ „Поморие“, регистрирани по реда на Закона за рибарството и аквакултурите.
Кандидатът/получателят на финансова помощ следва да има седалище и адрес на управление (за кандидати-Юридически лица) или постоянен адрес (за кандидати- физически лица) на територията на действие на МИРГ Поморие и да осъществява дейностите по проекта на територията на МИРГ Поморие.
3. ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ
- Диверсификация на първични производствени дейности (например нови риболовни техники и принадлежности), вкл. диверсификация в рамките на риболовния сектор;
- Диверсификация на икономическите дейности на сектора на рибарството, включително пускането на пазара на нови услуги, свързани с туристическия сектор, и развитието на съществуващите услуги и др;
- Диверсификация на дейности във веригата на генериране на стойност на рибата (при дейности, които добавят стойност към рибни продукти: директни продажби, маркетинг, др.); (при условие, че е с цел търговска дейност)
- Разнообразяване на нерибарските дейности с мерки за плетене на мрежи и производство на рибарски принадлежности;
- Създаване на туристически места тип къмпинги в близост до рибарските селища.
- По-широка диверсификация на рибарския район в сектори и дейности като туризъм, култура, услуги, морски сектор, занаяти и т.н;
- Добавяне на стойност към местни продукти, дребномащабна преработка и т.н;
(в посочената дребномащабна преработка не се вклюва преработката на риба и аквакулутури, която е недопустима дейност по мярка 2 от СВОМР на МИРГ Поморие)
- Подкрепа за инфраструктура и услуги, свързани с малките рибарски стопанства и туризма, в полза на малки рибарски общности
(посочената инфраструктура, следва да е свързана с новата икономическа дейност, заложена по проектното предложение);
- Инвестиции в човешкия капитал;
- Подпомагане на ученето през целия живот;
- Създаване на мрежи от контакти, насърчаващи разпространението на знания и услуги, които допринасят за подобряване на общите резултати и конкурентоспособност на операторите
4. ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ
- Изграждане, придобиване или подобренията на недвижимо имущество, следва да имат пряка връзка с изпълнението на целите на проекта и са разпределени както седва:
- разходите за изграждане са допустими при положение, че бъдат извършени с цел ново строителство;
- разходите за подобрения на недвижимо имущество са допустими при положение, че бъдат извършени с цел ремонт или реконструкция на съществуваща сграда;
- разходите за придобиване са допустими при положение, че бъдат извършени с цел закупуване на земя или застроен недвижим имот.
- Закупуване и инсталиране на нови машини и оборудване (вкл. компютърно), съоръжения и други, пряко свързани с предвидената инвестиция, включително разходи, включени в продажната цена за осъществяване на доставка, инсталиране, изпитване и въвеждане в експлоатация на оборудването/ машините/ съоръженията, включително придобити чрез финансов лизинг;
- Закупуване на софтуер, включително разходите за доставка, инсталиране, тестване и въвеждане в експлоатация, включително придобити чрез финансов лизинг;
- Закупуване на ноу-хау, патентни права и лицензи, необходими за изготвяне и изпълнение на проекта;
- Консултантски услуги, свързани с подготовката и изпълнението на проекта, инженерни проучвания, оценки и анализи, изготвяне на технически/ работен проект и разходи за независим строителен и авторски надзор и инвеститорски контрол, които са до 5 % от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
5. ПЕРИОД ЗА ПРИЕМ И МЯСТО ЗА ПОДАВАНЕ НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ
Краен срок за подаване на проектните предложения е 27.12.2019 г. 17:00 часа.
Място на подаване на проектните предложения: Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
6. БЮДЖЕТ НА ПРИЕМА
Общия размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е в размер на 450 000 лв.
7. ПРОЦЕНТ НА СЪФИНАНСИРАНЕ
Безвъзмездната финансова помощ е в размер до 50 на сто от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи, от които 85 на сто са осигурени от ЕФМДР и 15 на сто от държавния бюджет на Република България.
8. МИНИМАЛЕН И МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА ФИНАНСОВАТА ПОМОЩ, ПРЕДОСТАВЯНА ЗА ПРОЕКТ
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект – 50 000 лв.
Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ за проект – 120 000 лв.
Един кандидат няма право да подава в рамките на един прием повече от едно проектно предложение по мярката.
ВАЖНО: Максималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за един бенефициент, заедно със свързаните с него лица, съгласно § 1 от допълнителните разпоредби на Търговския закон за целия Програмен период по мярката е 120 000 лв. БФП.
9. КРИТЕРИИ ЗА ИЗБОР НА ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ И ТЯХНАТА ТЕЖЕСТ
ВАЖНО: Максималният брой точки, който може да получи едно проектно предложение е 100 точки.
За да бъде предложено за финансиране едно проектно предложение, общата крайна оценка на етап техническа и финансова оценка трябва да е равна или по-голяма от 50 т. Подадените проекти ще се подреждат според съответствието им със следните критерии за оценка:
|
10. ЛИЦЕ/А ЗА КОНТАКТ И МЯСТО ЗА ДОСТЪП ДО ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ
Лице за контакт: Изпълнителен директор – Георги Петков, 0882 42 00 86, [email protected]
Подробна информация можете да получите в офиса на МИРГ Поморие на адрес: град Поморие, ул. „Кубрат“ № 8, Помещение 2, тел. 0882 42 00 86.
Пълният пакет документи за кандидатстване са публикувани на следните интернет адреси:
- на сайта на Сдружение „МИРГ – Поморие - http://mirg-pomorie.eu/
- на сайта на Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ИСУН 2020) в модула за електронно кандидатстване: https://eumis2020.government.bg/