Амбицията ми е в Медицинския факултет на Бургас да имаме не само знаещи, а преди всичко можещи студенти
Убедихме светило на науката да се завърне от чужбина, за да преподава на студентите по медицина. Това е огромен успех за Бургас
Първият декан, с когото започва да се пише историята на Медицинския факултет към Университет „Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас се казва доц. д-р Цветан Велинов. Завършил е Медицинска академия София. Има научна степен доцент по специалността „Микробиология”.
20 години работи в Националния център по заразни и паразитни болести. От 2014 г. е началник на Централната лаборатория по микробиология на УМБАЛ „Александровска” в столицата. Неговите научни интереси са в сферата на инфекциозните болести, антибиотиците и тяхното приложение, микробиомите, генетиката и геномиката.
- Доц. Велинов, в академичните среди сте известен с Вашата научна дейност и административен опит, как се чувствате на новия пост във Факултет, чието успешно начало е във Ваши ръце?
- Преди всичко ми се иска да кажа, че този пост е чест и голяма отговорност за мен, защото зная с какви очаквания е натоварен Факултетът по медицина в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас. Наясно съм, че създаването му е плод на дълги и сериозни усилия на много хора, обединени от енергията на кмета на общината г-н Димитър Николов. Именно неговата убеденост в успеха на Факултета беше изключително силен аргумент за това да поема отговорността да помогна за стартиране на обучението по медицина в Бургас.
В действителност този пост е преди всичко административен, но аз съм убеден, че не това е водещото в него. Смятам, че много по-важен е преподавателският опит – умението да „се запалят“ студентите за дисциплините, в които се обучават, да се отворят пред тях вратите на науката и така да ги направим за цял живот верни на медицината. И затова основен акцент в моите, а и на останалите преподаватели, усилия ще бъде това – да покажем на студентите, че обучението в медицинските науки и самата медицина, са много повече от това, за което те са мечтали, докато са учили упорито за кандидат-студентски изпити. И си струват всеки час загубен сън.
Едно висше училище е успешно тогава, когато трите направления – качествена преподавателска дейност (в която включвам и добри програми за обучение), развитие на научна дейност и благоприятна среда за учене и професионално развитие - вървят ръка за ръка.
Това са и трите основни предизвикателства, които стоят пред мен и пред целия екип на Факултета, а и на Университета – да гарантираме на студентите модерно, конкурентно обучение по медицина, да създадем възможност за развитие на истинска наука и това да става в среда, която ще позволи развитие – и на преподавателите, и на студентите.
- Да разбираме ли, че освен декан на факултета, Вие ще преподавате на студентите в Бургас?
- Да, ще преподавам „Микробиология”, тя започва като дисциплина от втори курс.
- Поемате Медицинския факултет в Бургас в самия му зародиш – кауза, твърде трудна за реализиране в условия на агресивната конкуренция на наложени от десетилетия вузове по медицина в Стара Загора и Варна, например?
- Конкуренция има, все пак в Бургас се откри седмият по ред Медицински факултет на територията на България. Но тя е фактор, който по-скоро трябва да ни мобилизира, отколкото да ни стресира.
На първата среща с част от преподавателите се опитах да очертая кои са опасностите и кои са възможностите, които стоят пред Факултета по медицина в Бургас. Определено смятам, че конкуренцията е възможност, катализатор за по-активно и по-интензивно развитие. Истина е, че Медицински университет в София има над 100-годишна история, а Университетите във Варна и Пловдив също имат богато минало и са се утвърдили, като желано място за обучение.
Но предимството на една нова структура, каквато е Медицински факултет Бургас идва от това, че можем да се учим от опита на тези, които са започнали преди него – както от добрите практики, така и от грешките им. И да ставаме по-добри.
Появата на нашия Факултет е плод на осъзнатата потребност от осигуряване на добро, качествено образование по медицина, което да се провежда на място и да гарантира лекари-специалисти за лечебните заведения тук. От една страна Бургаски регион е един от най-големите в страната, със силни темпове на развитие, От друга страна обаче, очевиден факт е липсата на медицински кадри, както и на хабилитирани лица - експерти в сферата.
Един от сигурните начини за решаването на този проблем е да се предложи качествено обучение на място, като вярвам, че Бургас ще предложи на младите хора, които завършват след 6 години своето обучение по медицина, стабилни причини да останат. Амбицията ми е студентите по медицина от началото на своето следване да влязат в болничната стая, така до леглото на болния те ще получат най-много знания и умения, и най-вече увереност за бъдещата си професия. Така ще имаме знаещи, но преди всичко можещи студенти, завършващи Факултета.
Така че само ще допълня, че в конкуренцията с останалите ще имаме възможност да се утвърдим сред най-добрите места за получаване на висше образование по медицина. От това, което ще си поставим като амбициозни цели в началото ще зависи какви ще са резултатите ни след няколко години.
- Впрочем, запознат ли сте с неприятната тенденция, че има битка за студенти, които с всяка година стават все по-малко. В много български ВУЗ-ве обявяват втори, трети, четвърти кръг на класиране, а често и направо допълнителен прием, с който на банките сядат полуграмотни хора. С какъв успех са приетите в Бургас първокурсници?
- Тенденция за намаляващ брой студенти има и тя е в резултат на намаления брой ученици, като демографски показател, а не в резултат на нежелание за получаване на висше образование сред младите хора.
Медицината обаче, не е от специалностите, които страдат от липса на млади хора, които искат да учат за лекари. В този смисъл проблем с достатъчно кандидати за Факултета по медицина няма и преминалата наскоро кандидат-студентска кампания, го доказа.
С получаването на акредитацията, Факултетът има възможност за прием на 40 студенти по държавна поръчка. За да се борят за тези 40 места се явиха 249 младежи и девойки, като имате предвид, че на практика пълноценна кампания в рамките на 3 – 4 месеца не беше възможна заради късното получаване на акредитация. Въпреки това кандидати от всички краища на България се явиха на изпитите при това с доста добри резултати от изпитите по биология и по химия. Ако мога да се пошегувам - резултатите от класирането нарушиха „равенството между половете“, защото в момента във Факултета се обучават 33 момичета и 7 момчета, от които 12 са студентите от Бургас, а останалите са от различни градове, включително и от университетски центрове като София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора.
Конкуренцията между кандидатите беше сериозна. Това доведе до приемането на студенти с висок бал – най-високият бал беше 36 – т. е. кандидат с отлични оценки, като мога да ви уверя, че изпитните теми и въпроси бяха изключително тежки, за което ще потвърдят и самите студенти. От своя страна преподавателите, които са проверявали кандидат-студентските работи, бяха впечатлени от нивото на подготовка на тези момчета и момичета, които вече са първокурсници.
С други думи предизвикателство и в бъдеще няма да бъде броят на кандидатите, а по-скоро самото обучение, което трябва всекидневно да доказва, че е дори по-добро от това в останалите висши медицински училища. Всичко това няма да стане от днес за утре, но Факултетът по медицина отваря широко поле от възможности за образователна, обучителна, изследователска и научна дейност, която ще промени нивото на висше образование в общината.
- С какъв екип ще работите в Медицинския факултет в Бургас, разбрахме че има преподаватели с впечатляваща биография?
- Необходимостта от преподаватели към този етап е гарантирана. В първи семестър се изучават основно анатомия и хистология, за което са осигурени преподаватели с богат опит и квалификация. Със задоволство трябва да кажа, че успяхме да привлечем доц. Веселина Мерхар - с богат опит в преподаването и в научната дейност в чужбина, в медицински университет в столицата на ЮАР. Доц. Мерхар е специалист в областта на биологията и по-точно в микроскопската техника и хистологията. В първи курс доц. Мерхар ще има широко поле за изява, защото може да се включи както в преподаването, така и в упражненията на студентите. Тя е наистина ценен преподавател, който е избрал да се завърне не само в България, но и в родния Бургас, което е добър знак и за останалите специалисти в други специалности, които вече търсят конгакт с нас за преподаването в клиничните дисциплини след трети курс.
Много ми се иска да подчертая, че Факултетът е чудесен двигател и за лекарите на Бургас - да се развиват като преподаватели и в медицинската наука, да търсят и реализират контакти с колегите им от други Университети и Факултети в България, и в чужбина, както и за болниците, които ще се превърнат в клинични бази след трети курс в обучението на студентите.
Вече има ясна заявка и от лечебните заведения, че ще се стремят да бъдат достатъчно гъвкави в привличането на младите специалисти още като студенти, а Наредбата за специализации в сферата на медицината предвижда възможност за оставане на работа на мястото, на което се специализира.
Убеден съм, че и общината ще продължи да инвестира в подкрепата си за преподавателите на Медицински факултет и по този начин да прави работата в него още по-привлекателна.
Важно е да се подчертае, че не на последно място преподавателите, които вече са заявили своето желание да работят във Факултета и да се хабилитират тук, са привлечени и от амбициите ни да развиваме научна дейност в различни сфери на медицината. Само ще спомена за един значим проект, който е на етап обсъждане и подготовка за създаване на център за генетични изследвания и персонализирана медицина, за който тепърва предстои да се развива.
- Когато прекрачихте прага на Медицинския факултет, какви бяха първите ви впечатления от условията за правене на наука и образование тук?
- Това, което видях е наистина изключително. Чисто нова сграда – проектирана и построена за Медицински факултет, с всички необходими помещения, кабинети, зали, вкл. аутопсионни и лаборатории. Това не може да не впечатли всеки, който е минал през медицински факултет, в което и да е висше училище в страната – независимо дали като студент или като преподавател. И затова трябва да се отдаде дължимото на община Бургас, която е инвестирала значим ресурс в нещо, което ще дава многократно по-големи резултати и то години наред
Не по-малко впечатляващо е и оборудването. Микроскопите са от много висок клас, даже бих казал, че са мечта и за част от колегите ми. Студентите ще разполагат с отлични мулажи (модели на части от човешкото тяло), с отлични лаборатории. Видеотехниката и прожекционната техника са така планирани, че да дадат възможност на всеки студент спокойно да следи учебния материал, защото материята действително е много трудна. В процес на запълване е и факултетската библиотека, така че студентите, които искат могат да се готвят за лекции, упражнения и изпити на място във Факултета – на спокойствие, в контакт с колегите и преподавателите си.
Като по-нататъшна цел сме си поставили и дигитализиране на съдържанието на част от учебниците и атласите, но сега е важно да има достатъчно и разнообразни материали в класически вид – на хартия.
- Доц. Велинов, пожелаваме Ви много успехи като декан на Медицинския факултет в Бургас. Няма да Ви бъде лесно.
- Аз също пожелавам на себе и на колегите успех, защото има още много и много упорита работа. Сега е моментът да благодаря и на ректора на Университета проф. д-р Магдалена Миткова и на останалите колеги за посрещането и за подкрепата.
Успехът ни обаче, няма да бъде възможен без тези огромните усилия на община Бургас - вярвам, че ще ни подкрепят финансово и морално, за да стабилизираме основите и продължим надграждането. Убеден съм, че и благодарение на личните усилия на кмета г-н Димитър Николов, за когото зная, че се е посветил на това благородно просветно дело, даващо в бъдеще здраве и живот – каузата „Факултет по медицина в Бургас на световно ниво“ ще бъде факт в рамките на обучението още на първия випуск студенти. Пожелавам на себе си и на колегите си също и много търпение, за да отгледаме лекарите, от които се нуждае здравеопазването в региона. А възможността за професионално развитие, израстване и специализация, с добро възнаграждение, които ще осигурят заедно Факултет и местни болници, в комбинация с добрата среда за живеене, която предлага общината ще ги накара да изберат да останат тук, в Бургас, като място което предлага всички тези условия за живот, работа и професионално развитие.
Микроскопите са най-нисък клас на
Цайс за рутинна практика.
Доцента -микробиолог може би не е виждал висок клас микроскопи.
Защо е необходимо да се манипулира общественоста
Ще са в сигурни ръце и ще се радват на крепко здраве и дълъг живот, убеден съм!
Мъжки времена '77