Белодробно болни искат оставката на здравният министър, четирима емигрират, за да се спасят
До момента има една единствена трансплантация на жена от Варна, която определяме като истинско чудо, каза Тодор Мангъров
Белодробно болни пациенти поискаха оставката на здравния министър. Те започват безсрочен протест пред министерството с искане държавата да се погрижи за хората, които се нуждаят от спешна белодробна трансплантация, съобщава бТВ.
В началото на юли председателят на сдружение Асоциация "Пулмонална Хипертония" Тодор Мангъров постави ултиматум на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев да подаде оставка, ако не бъде изготвена Национална програма за насърчаване на донорството и трансплантациите.
Мотивите на Асоциацията са, че вече втора година липсата на белодробни трансплантации убива българи. По данни на асоциацията 4-ма пациенти са емигрирали, като трима от тях са успешно трансплантирани.
„За последните 2 години и 5 месеца е извършена само една белодробна трансплантация на млада българка от Варна, но това е случайност и чудо. Ние сме в положението от 2017 г. и никой, нуждаещите се от трансплантация няма шанс да бъде обгрижен в чужбина”, заяви председателят на Асоциация „Пулмонална хипертония” Тодор Мангъров.
„Тук сме защото министерството не може да се справи с проблема. До момента има една единствена трансплантация на жена от Варна, която определяме като истинско чудо“, каза той пред Нова телевизия.
„Никой българин вече няма шанс да бъде лекуван в Австрия или в друга страна от ЕС. Министърът да застане пред нас и да каже как ще се реши проблема!“, призова адвокатът.
„Според статистиката на 18 души им е нужна белодробна трансплантация. 4-души вече емигрираха. Още 4-ма са в процес на смяна на гражданството, за да се спасят в чужбина“, уточни той.
Протестът е безсрочен до момента, в който здравният министър не каже какво мисли да прави, заяви Мангъров.
Нужна е цялостна национална програма, добави той.
От здравното министерство обявиха, че такава програма вече имало.
„Прочетох програмата на министерството, но това са само едни пожелателни мечти, тъй като няма финансови параметри. Не може една програма да няма финансово изражение. Недопустимо е български граждани да умират от заболяване, което се лекува в другите държави от ЕС. Хората нямат време да чакат“, каза пък адвокат Христина Николова.
инак можем да се поучим от примера на китай - въвеждане на смъртна присъда и използване на органите... но затова трябва да излезем от ес. Та протестиращите съгласни ли са?