Милен Керемедчиев: Атаката в Саудитска Арабия ще доведе до трайна тенденция за увеличаване на цените
Саудитска Арабия купува най-много оръжие от САЩ, но се оказва, че е великан с глинени крака, каза той
Атаката в Саудитска Арабия ще доведе до трайна тенденция за увеличаване цените. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Нападението с дронове в събота срещу най-голямата петролна рафинерия в света предизвика паника на пазарите. Отговорност за това нападение поеха шиитските бунтовници хуси от Йемен.
Нападението с 10 бизпилотни самолета очаквано предизвика безпокойство на борсите. Скокът с 20% на азиатските пазари е най-големият в рамките на една борсова сесия от войната в залива през 1991 г. насам.
Цените тръгнаха обратно надолу след като САЩ изявиха готовност да отворят петролния си резерв, за да компенсират дефицита на пазара.
Експерти се опасяват, че кризата ще предизвика повишение на крайните цени на горивата. Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията уточни, че повишението ще е с няколко стотинки, но след две седмици, тъй като бензиностанциите имат известни количества горива.
Всичко около атаката с дроновете, при която беше ударена рафинерия в Саудитска Арабия сочи към Иран, коментира Керемедчиев.
Нападението е сериозно и ще доведе до бавно възстановяване на производството на петрол в мюсюлманската страна, добави той.
Според него това ще отнеме между 3 и 6 месеца, а експортният капацитет на Рияд ще бъде намален с близо 70%, което ще доведе до трайна тенденция за увеличаване цената на петрола.
Бившия заместник-министър изтъкна, че експертите у нас могат да предвидят кога ще свърши петрола в българските бази, който вече е закупен на определена цена.
„С пристигането и зареждането на новия петрол, ще дойде и увеличението в цената”, допълни още той.
Експертът поясни, че атаката върху една от големите петролообработващи станции в Саудитска Арабия е показала бойните способности на Иран, несигурността на Саудитска Арабия и готовността на САЩ да помагат на своите съюзници.
Керемедчиев допълни, че Иран има възможността и стратегията да разпалва конфликти със съседите си, а евентуално затваряне на морския път през Ормузкия пролив, може да доведе до недостиг на черното злато в световен мащаб.
Според него Йеменските хуси нямат капацитета да изнесат подобно нападение, но която и страна да е отговорна, е била разкрита ахилесовата пета на Саудитска Арабия.
„Саудитска Арабия купува най-много оръжие от САЩ, но се оказва, че е великан с глинени крака. Страната не е готова за военни действия и трябва добре да обмисли военните си възможности”, каза още Керемедчиев.
както повечето страни в района (да си спомним сирия).
Но за разлика от иран, янките имат и възможността и стратегията да разпалват войни далеч от границите си... за което ес подлогите им помагат.