Колко сън ни трябва, за да се наспим
Ново мащабно проучване, което анализира навиците на над 1 млн. души в зряла възраст, открива, че не само малкото, но и прекаленото количество сън може да има дългосрочен отрицателен ефект върху тялото ни
Ако не спим достатъчно, се чувстваме зле на следващия ден, а ако прекалим със съня, резултатите са същите. Повтаря ни се, че се нуждаем между 7 и 9 часа от него на денонощие, но така ли е наистина?
Ново мащабно проучване, което анализира навиците на над 1 млн. души в зряла възраст, открива, че не само малкото, но и прекаленото количество сън може да има дългосрочен отрицателен ефект върху тялото ни.
Според Европейското общество по кардиология както при недоспиващите си от нас, така и при онези, които обичат да си поспиват, съществува по-голяма опасност от инфаркт и болести на коронарната артерия. При хората, които спят по-малко от 6 часа, рискът е с 11% по-голям, а при спящите над 8 часа се появява с 33% по-висока опасност.
Тогава какво е най-здравословният брой часове, които е добре да прекарваме в сън? Изследователите твърдят, че това всъщност е между 6 и 8 часа. Но не се притеснявай следващия път, когато ти се случи да поспиш повече – за да има реален риск, недостигът или предостатъчното количество трябва да бъдат превърнато в продължителен навик.Д-р Епаминондас Фонтас от научния екип на изследването казва, че са необходими следващи проучвания, за да се установят точните причини за вредното влияние на малкото и многото сън. Дали това се дължи на процеси, върху които той влияе, като метаболизъм, кръвно налягане и инфекции, има време да разберем.