Разкрий ни как се храниш, за да ти кажем каква си
Всеки човек има различно отношение към храната. Някои живеят, за да си хапват, други се хранят, за да живеят
Напълняла си? Не упреквай за това случайността нито пък лошия си късмет. Може би имаш вредни навици с лоши последствия, пише cosmopolitan.bg.
Всеки човек има различно отношение към храната. Някои живеят, за да си хапват, други се хранят, за да живеят. Едни обичат сладки неща, други - пикантни, трети са привърженици на здравословното хранене. Открий какво е твоето отношение към яденето и разбери какъв е твоят недостатък!
Ненаситните
При теб апетитът идва с яденето. Прекаляваш с похапването, не защото наистина си гладна, а защото до мозъка ти не достига сигналът за засищането. Не можеш да се спреш и си в състояние да изпразниш съдържанието на целия хладилник. Но това може да доведе до затлъстяване.
Каква е причината?
Някои лекарства благоприятстват апетита: кортикоиди, антиалергични, антидепресанти или невролептични... Тази неутолима потребност обаче води корените си от детството ти. Лакомниците обикновено произхождат от семейства на лакомници.
Как да се справиш?
Определи си лимит и не позволявай апетитът да те направлява. Сервирай си точно определено количество храна и изяж само толкова. Забрави допълнителните порции! Когато станеш от масата, не бива да си преяла.
Импулсивните
Има храни, които за теб са изкушение и на които не можеш да устоиш. Те ти доставят удоволствие, но и будят у теб угризения, тъй като за нула време поглъщаш огромно количество.
Каква е причината?
Този тип поведение често се наблюдава при хората, които постоянно са на диета. Изтощен от лишения, организмът им се бунтува - това е неговият начин да изрази протеста си.
Как да се справиш?
Откажи се от драстичните диети, от които организмът ти полудява от глад. Достатъчно е да ограничиш мазните и сладките храни, но не елиминирай съвсем хляба, макароните и ориза. Те са нужно гориво за мускулите ти.
Лакомите
Ти си пристрастена към шоколада, кока колата, тортите, които похапваш всеки ден и в голямо количество. Диетолозите наричат тази особеност избирателен апетит. Хранителната ти мания е опасна, защото неусетно можеш да натрупаш излишни килограми. Ако консумираш тези неща с мярка, е безобидно.
Каква е причината?
По този начин организмът се опитва да се пребори със стреса. Намираш спасение в опаковка шоколад или нещо друго сладичко, което ще стимулира отделянето на серотонин, хормона на щастието.
Как да се справиш?
Най-важното е да се пребориш със стреса. Опитай със спорт, разходки сред природата или психотерапия, ако тревогата е прекалено силна.
Постоянно дъвчещите
Когато сядаш на масата, нямаш апетит. Ядеш с неохота. Това е нормално, предвид че през целия ден по нещо предъвкваш: шоколад, чипс, бисквити, бейк ролс.
Каква е причината?
Шефът недоволства от работата ти? И за утеха ти хапваш блокче шоколад. Чудиш се какво да правиш, докато чакаш гаджето си? И изяждаш остатъка от сладкиша. Ядеш, за да компенсираш някаква липса или за да се успокоиш. Похапването е твоята реакция към стреса.
Как да се справите?
Невъзможно е да си върнеш спокойствието за няколко дни. Бъди търпелива и се научи да се храниш по три пъти на ден. Не пропускай закуската. Ако я прескачаш, не се учудвай, че жестоко ти пригладнява към 10-11 часа и чувстваш неудържима потребност нещо да хапнеш. Ако желанието нещо да сложиш в устата си между храненията е твърде силно, нека поне са храни, които съдържат бавно разграждащи се захари или фруктоза: малко пълнозърнест хляб, някакъв плод.