80-90% от кандидат-кметовете на БСП са чисто партийни – това показва, че имаме достатъчно кадри
Въпросът за зависимостите от задкулисието и ДПС е по-скоро към управляващите, не към нас, смята заместникът на Корнелия Нинова
Кирил Добрев е на 47 г., роден в София. Зам.-председател на Националния съвет на БСП и „дясна ръка“ на лидера Корнелия Нинова. Политик с голям опит, депутат в предишните четири парламента.
- Г-н Добрев, колко кандидат-кмета утвърди Националният съвет на БСП на 3 септември и колко отхвърли?
- Националният съвет утвърди 161 кандидатури за кметове и само в 3 се намеси с корекции и то при изключително активен дебат, в който бяха премерени аргументите "за" и "против" и въобще казусите бяха огледани от всички страни заедно с членовете на пленума. Разбира се за нас е много важно да дадем възможност на всяка общинска организация на БСП да спечели изборите с най-добрия кандидат, но още по-важно е да съумеем да запазим целостта и единството на партията.
− Успя ли централното ръководство да наложи на структурите тенденцията на подмладяване на партията за тези местни избори?
- Последните три години работехме усилено на младите и новите попълнения да им бъде осигурен път за развитие в БСП, като дадохме пример и с Изпълнителното бюро, и с парламентарната ни група. На много места се получи, този пример беше “заразен”, другаде не. БСП не е фирма, в която спускаш една заповед и тя моментално се изпълнява. Необходимо е време и убеждаване. БСП е като голямо семейство, в което живеят различни поколения. Затова и има места, където просто нямаме разбиране по тези теми, тогава се опираме на Устава и доколкото той ни позволява, ние се намесваме.
− В Бургас ли е най-малкият ви шанс да победите ГЕРБ в областните градове?
- Не ни отписвайте предварително. Въпреки одобрението, което има сегашният кмет, той не се приема еднозначно. Ние също има какво да предложим. Тази кампания ще е полезна и за Бургас, защото и тук има проблеми, към които можем да заострим вниманието, да предложим нашето виждане за разрешаването им. Колкото и странно да звучи, най-лошото за едно управление е да няма опозиция. Вярвам, че Николай Тишев и кандидатите ни за общински съветници ще направят силна, позитивна и съдържателна кампания.
− Защо БСП не рекрутира достатъчно способни кадри и се налага да залага на външни фигури като Румен Радев и Мая Манолова?
- Интересно мнение имате. Когато предлагаме и налагаме за политиката лица като Весела Лечева, Пенчо Милков, Крум Зарков, това не ви прави впечатление. Когато ГЕРБ прибира или “трансферира” в Кюстендил Петър Паунов от “Лидер”, в Монтана - Златко Живков от РБ, също го приемате за нормално, а проблемът е, че БСП не “рекрутира”. Конкретно за Румен Радев - водещ бе смисълът на поста президент, а именно човек, който да е достоен и да обедини българите. Това трудно можеше да стане с партийна фигура и се оказахме прави. Това, че преди него имахме човек, който разделя нацията и въобще посвети мандата си да налага личното си мнение, без да се съобразява с желанията на хората, беше грешка, която също ни ориентира за това какво да предложим на българите. Мая Манолова няма да я коментирам, докато не мине градската конференция на БСП в София. Те ще вземат решението. Моето лично мнение е ясно, но държа да кажа, че виждам подкрепата за Мая като човек, който може да реши проблемите на столицата, а не като бивш съпартиец. Иначе, ако погледнете страната, ще видите, че 80-90% от кандидатите ни са чисто партийни, което показва, че имаме достатъчно кадри.
− Доколко лидерът Корнелия Нинова успя да наложи реформа в партията? Ще има ли следващ етап на промяната и в какво ще се състои той?
- Корнелия Нинова даде ново начало на БСП. Вдъхна самочувствие и сила на нашите членове и симпатизанти. Реформира елита на партията, онези, които никой председател не посмя да пипне досега, камо ли да не се съобразява с тях. След местните избори стартира отчетно-изборната кампания в БСП. Изтичат 2-та мандата на огромна част от председателите по страната, което ще доведе до сериозни промени в ръководствата и по места. Надявам се обновлението да бъде за добро.
− Изчистени ли са зависимостите на БСП от задкулисието, ДПС, Пеевски, Доган? Защо вашата партия не говори за тези проблеми?
- Защото новото ръководство няма такива проблеми. Задкулисието е там, където пари и власт си стискат ръце, при неясни условия. БСП не е във властта и няма как да сме интересни за задкулисието. Колко пъти показвахме нагледно как ДПС гласува с ГЕРБ, така че въпросът е по-скоро към управляващите, не към нас.
− Съгласен ли сте с Иван Костов, че изборът на главен прокурор е по-важен от местните избори?
- Не е важно дали аз съм съгласен, а дали хората приемат това като тема номер 1. При цялото разделение и проблеми, които идват от недоимък и мизерия, съвсем не мисля, че темата с главния прокурор е на първо място. Спрете в едно българско село, поговорете с хората и ги питайте какво ги вълнува най-много. Те дори не знаят какво ще се избира в София преди местните избори. Но ще ви кажат, че живеят бедно, че децата им са избягали в чужбина и че ги обират и бият ежедневно. Що се отнася до главния прокурор, към този пост са свързани очаквания най-вече за борбата с корупцията и мутренските похвати, които мине, не мине време и се оказват, че още водят собствен живот 30 години след промените. И най-добрият главен прокурор не може да се справи сам с корупцията, ако не преборим бедността, защото двете са страните на една и съща монета. И ако прокуратурата може да преследва престъпниците, това е половината от задачата, защото управлението трябва да се справи с бедността. По първото виждаме усилия, по второто - никакви.
− Вярвате ли, че ако Мая Манолова победи в София, това ще е началото на края на ГЕРБ?
- Не бих могъл да се ангажирам, че това ще е краят, но със сигурност промяна в София ще наложи промяна на всички партии, не само на ГЕРБ.
− Защо Бойко Борисов се оказа толкова костелив орех за политическите му противници и се задържа толкова дълго на власт?
- Той действа така, както искат хората, а не както повелява политиката - не се опира на Устав, а на инстинкт. Без да звучи като оправдание БСП не може да си позволи такова поведение и може би тук трябва да помислим за реформа, за която по-рано ме попитахте.
Аве вие , не се ли наядохте за 70 години ?!
Все власт ви требе !
Ама народа прозд !
Все избира ту едните или другите комунисти !
Ама Прл народ !