Жандармерията влезе в ТЕЦ-ове на Ковачки
Проверките започнаха след сигнал от ДАНС за застрашаване на екологичната сигурност на България с горене на вносни отпадъци
Жандармерия влезе в ТЕЦ „Перник”, проверяват се и топлоелектрическите централи „Бобов дол”, „Сливен” и „Брикел”, за спазване на разпоредбите за изгаряне на отпадъци. Това съобщи министърът на вътрешните работи Младен Маринов.
„На този етап не мога да кажа има ли нарушения”, поясни Маринов.
Проверките започнаха след разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров по повод постъпил сигнал от ДАНС за застрашаване на екологичната сигурност на страната при изгаряне на отпадъци от топлофикационни дружества. Акцията се осъществява съвместно с Министерството на околната среда и водите. Проверяваните електрически централи се свързват с бизнесмена Христо Ковачки.
По-рано днес от прокуратурата съобщиха, че Цацаров е разпоредил МОСВ да започне внезапни проверки в „Топлофикация – Перник” АД, ТЕЦ „Бобов дол” ЕАД, „Топлофикация – Сливен” ЕАД и ТЕЦ „Брикел” ЕАД.
Проверява се за спазване изискванията на Закона за опазване на околната среда и Закона за управление на отпадъците.
„Във вторник, в ранния следобед председателят на ДАНС докладва на главния прокурор информация, че е налице опасност за екологичната сигурност на Република България в резултат на дейността на 4 ТЕЦ-а на територията на страната”, посочи на пресконференция днес Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор.
Тя добави, че информацията е обобщена в справка, която е сочела наличие на данни, че в резултат на неправилно използване на определени съоръжения и съвместно горено на въглища и отпадъци се получава замърсяване на околната среда.
„Замърсяването застрашава здравето и живота на българските граждани”, заяви Арнаудова и уточни, че веднага се е провело работно съвещание с участието на главния прокурор, министъра на вътрешните работи, министъра на околната среда и водите и председателя на ДАНС.
„В рамките на това работно съвещание беше връчено на министъра на околната среда и водите постановление за разпореждане на незабавна проверка”, каза Румяна Арнаудова. По думите и е възложена проверка на Министерството на околната среда и водите за спазване на екологичното законодателство при осъществяването на дейността на четирите ТЕЦ-а.
„Горена е биомаса и RDF отпадъци, които като самостоятелно горене не представляват проблем, но е налице несъответствие между разрешеното по комплексното разрешително на съответните ТЕЦ-ове за използване на материали в процеса на горене”, заяви Арнаудова.
„В момента се извършва проверка от контролния орган. Ако контролният орган, на който сме възложили извършването на обща надзорна проверка, установи, че са налице данни за извършено престъпление, те са задължени да уведомят главния прокурор за това, за да предприемем наказателно преследване”, каза Румяна Арнаудова.
По думите ѝ срокът от един месец за проверката може да бъде удължен до 3 месеца.
„С оглед интензитета на предприетите действия очакваме този срок да бъде доста по-кратък от заложения първоначално от главния прокурор”, поясни Арнаудова.
„Все още не е ясно дали в четирите ТЕЦ-а е имало замърсяване на околната среда”, подчерта говорителят на главния прокурор.
„Най-напреднала е проверката на територията на Перник, така че „Топлофикация – Перник” е с приоритет и заради засиления обществен отзвук, и заради твърденията на хората, че там въздухът е замърсен”, каза Арнаудова.
„Каква е дейността на ТЕЦ-овете на територията на страната и дали тя е съобразена с нормите на Закона за управление на отпадъците или на Закона за опазване на околната среда предстои да узнаем и да предприемем адекватни и еднакви мерки по отношение на всички”, коментира Румяна Арнаудова.
„Ако се открие нарушение би следвало Министерството на околната среда и водите да предприеме принудителни административни мерки”, каза още тя, като добави, че законът позволява запечатване на обекта на предприятието, което създава риск за околната среда. Румяна Арнаудова коментира, че на този етап няма данни за лице, което да е извършило престъпление.