Защо студентите от страната, избрали да учат в Бургас, не са втора ръка хора
Опозицията в Общински съвет Бургас днес показа колко недалновидна е, колко много не разбира какво е полезно за града, какво трябва да се направи, за да бъде Бургас водещ град в България, коментира Дончо Златев от СДС
„Студентите от цялата страна, които са избрали да учат в Бургас, не са втора ръка хора. Не може да ги делим на бургазлии и други. Днес това опитаха да направят мои колеги в Общинския съвет и се радвам, че разумът надделя“, написа във Фейсбук общинският съветник от ГЕРБ Калояна Живкова.
„Повече млади хора в града означава повече живот, повече икономика, повече деца. Затова партньорското отношение между висшите учебни заведения, Общинския съвет и Общината трябва да се запази и развива. Благодарение на тази политика в Бургас вече има факултет на Художествената академия, а наесен ще започнат образованието си студентите по медицина – исторически момент не само за града, а и за целия регион! В голямата си част тези студенти не са от Бургас. Някои от тях са от София, Плевен, Варна... Бих искала, освен да бъдат студенти, да останат тук, да работят, да създават семейства, да отглеждат децата си. Искам новите бургазлии да бъдат образовани и можещи хора“, казва общинският съветник.
„Затова не разбирам яростта, с която днес общински съветници се опитаха да бламират докладна записка на Димитър Николов, с която се дава възможност на студентите от НХА да провеждат часовете си по спорт в общинската база на „Спортни имоти“, а гостуващите им преподаватели да използват стаи за нощувки в Спортна база „Ветрен“. Не да им предоставяме средства за спорт и нощувки, а да използват общинските бази! И по този повод скандал и епитети защо някой студент от Сливен или Пловдив ще ползва басейна веднъж в месеца без да плаща“, пише още Калояна Живкова.
Постът й в социалната мрежа продължава така:
„Колко деца от тези, които учат в Художествената академия са от Бургас?“, попита строго общинският съветник Живко Табаков. Няма да коментирам „децата“, но все пак ще обърна внимание, че студентски град не се става със студенти само от населеното място.
И много важно. Да не забравим решенията, през годините, свързани с университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и БСУ. А именно, че Общински съвет – Бургас подкрепя отличните студенти в специалностите, свързани с информатика.
Радвам се, че на финала на този мандат дадох многократно моя глас за това в Бургас да има повече студенти, да има наука. Поставихме основите на нова студентска политика за бургазлии и младите хора, които избират Бургас за висшето си образование.
По темата реагира и лидеррът на младите в СДС Дончо Златев:
„Опозицията в Общински съвет Бургас днес показа колко недалновидна е, колко много не разбира какво е полезно за града, какво трябва да се направи, за да бъде Бургас водещ град в България.
Останах изумен от изказванията на редица видни опозиционери, които яростно се противопоставиха на предложения за подпомагане на студенти, учещи в Бургас и преподаватели от най-високо ниво, които да преподават и създават школи в града ни.
Това показва тоталната липса на сетивност за процесите, които се случват в държавата. Липса на визия за развитие на Бургас. Липса на разбиране и подкрепа за младите хора, които искат да останат или да дойдат в Бургас.
Някои от опозиционерите, които се трупат в гърдите, че са готови за кметове на Бургас, дори стигнаха и по-далеч в глупостта си. Един от тях обяви, че то е важно колко бургазлии по регистрация учели в тези филиали на университети. Ако този съветник имаше малко мисъл за благото на Бургас, щеше да осъзнава няколко прости неща. Дори и хората, които родом не са от Бургас, може идвайки тук да изберат този град, за да създадат свое семейство, да се развиват тук, да допринасят за развитието на града и т.н.
Наистина е безумно поведението на сегашната опозиция в ОбС-Бургас. И не просто е безумно - вредно е за доброто бъдеще на Бургас“.
На 32 е позволено, но е грозно. Ще израстеш гордостта си и се замисли.
Колко учат химия и постъпват в ЛУКойл ?
Резултатите отговарят на реалността.
В бургаските вузове учат тези, които не могат да влязат в истинските елитни учебни заведения. Кога са приемните им изпити? Ми няма. Идваш, записваш се и си приет. Е, много елитно нали?
Ся, не ми говорете, че имаме зам. министър на правосъдието, завършил БСУ. Като ги знам какви калинки са ГРОБаджийските кадри, мани, мани.