Шефът на бургаския затвор за бегълците: Няма логика да заключваме пандизчиите с девет катинара
В затворническите общежития от открит тип сигурността не е във фокуса на вниманието, каза Бранимир Мангъров
Няма логика да заключваме затворници в общежитието с девет катинара. Това каза пред Нова телевизия директорът на Бургаския затвор ст. комисар Бранимир Мангъров.
Той коментира бягството на пандизчии от затворническото общежитие в Стара Загора.
Четвърти ден продължава издирването на двамата избягали от затвора молдовци. Те са обявени за национално издирване. В понеделник от МВР разпространиха снимките на 24-годишния Александър Хаджи и 30-годишния Василе Мораро.
В затворническото общежитие, откъдето са избягали, няма никакво видеонаблюдение. Там са били настанени над 100 души на лек режим, като за тях са отговаряли едва двама надзиратели и един командир на смяна.
Решението осъдените на почти 5 години затвор молдовци да бъдат настанени там, преди прехвърлянето им в софийски затвор, е на съда, казват от местата за лишаване от свобода.
„Сградите ни са претърпели пълна реконструкция. Финансирането е по норвежкия механизъм, като проектният капацитет на комплекса от сгради е 450 лишени от свобода. На 10 март бе открито затворническо общежитие „Дебелт“. То е от закрит тип. Капацитетът му от 76 затворници никога не е надвишаван. Надзирателят е само един“, каза шефът на Бургаския затвор.
„В комплекса има бетонна стена, а зад нея успоредно е разположена мрежа, по която са поставени електронни съоръжения. Има и други, които не мога да споделя в детайл заради сигурността. Камерите са с много висока резолюция. Те могат да бъдат насочвани“, добави той.
„В затворническите общежития от открит тип сигурността не е във фокуса на вниманието. Това колко служители са на работа има значение, когато трябва да се преодоляват кризисни ситуации. Никой надзирател в България, който е на служба в сградите или на територията зад оградите на дадено затворническо общежитие или затвор, не е въоръжен”, каза Бранимир Мангъров.
"Това, което отличава едно затворническо общежитие от открит тип от това от закрит, е възможността за работа на външни обекти без охрана. Има криза за кадри и затворниците се оказват все по-търсена работна ръка. Няма логика този човек да е работил цял ден навън, а вечерта да го заключим с девет катинара зад високи стени”, обясни директорът на Бургаския затвор.
„Решението кои провинени да бъдат настанени в затворническо общежитие от открит тип се взима от съда. Всички след ставане от сън до вечерната проверка имат право да ползват без лимит телефони, но без мобилни”, каза още той.
То само броят да не знае,това да му е проблема. Сега като се научи да кара мотора може и донор да стане.
Питайте колегите му от Варна какъв банкет вдигнаха като го преместиха. Колко доволни се пенсионираха набързо в Бургаския когато дойде тук.
Мангъров ти ли си?