Опасно ли е депото за битови отпадъци край с. Атия и каква ще е съдбата му
До момента едва 6 общини у нас са изградили площадка за съхранение на стара битова техника и лекарства с изтекъл срок на годност, до една година това трябва да стане навсякъде
Министърът на околната среда и водите Нено Димов опита всячески да успокои жителите на созполското село Атия, които от ранни часове днес излязоха на протест срещу построяването на депо за опасни битови отпадъци, намиращо се в близост от домовете им. Сред като срещата между министъра и недоволните жители не успя да протече мирно и спокойно, разговорът прерасна в скандал. Местните се чувстват излъгани, тъй като строежът на обекта е започнал преди много време и всъщност те не са наясно какво точно ще представлява въпросната площадка. По думуте на Димов това е депо за временно съхранение на отпадъците и е необходимо и съвсем скоро във всяка община у нас ще бъде изградено подобно. Ето какво още каза пред журналисти екоминистърът Нено Димов.
Екоминистърът Нено Димов: Не депо, а площадка за временно съхраняване на битови отпадъци се строи край Атия
-Г-н Димов, хората са притеснени за околната среда заради изграждането на депото. Колко си сигурни тези контейнери, в които ще бъдат събрани отпадъците?
-Това, което е направено тук, е направено по най-високите стандарти. Проектът се финансира по българо-швейцарска програма и самото швейцарско правителство контролира техните представители у нас, така че това е може би най-високият стандарт в Европа.
-Това означава, че хората няма за какво да се притесняват?
-Аз мисля, че хората имат много от какво да се притесняват, ако продължат да събират тези отпадъци в кофите си за боклук, защото и батерията, и битовата химия, която имаме вкъщи, не е опасна, докато я ползваме, но с течение на времето може да стане. А щом я превозват към депото, значи вече е потенциално опасна. Идвайки тук и към специално третиране след това, именно това се предотвратява. Така че според мен това е много по-добрият вариант за събиране на битови отпадъци. Те ще имат срок за престой и комплектоване, след което ще бъдат преместени на места, където ще бъдат преработвани или третирани по начин, полезен за околната среда. До момента едва шестима кметове на населени места са успели да се преборят и да създадат такова депо, поздравявам ги. До следващата година всички общини в България трябва да имат подобни площадки.
-Колко би струвало преместването на подобна площадка, хората недоволстват и искат точно това?
-Не мога да отговоря на този въпрос. Изграждането й струва малко под 2 милиона. Тя е построена тук, защото Община Созопол е посочила тази площадка като място, с което е кандидатствала за българо-швейцарската програма.
-Какво следва оттук нататък?
-При всички положения тази площадка е одобрена и е минала през съответните процедури и ако Община Созопол не желае да я премести, то тя ще започне да функционира.
-Кога е предвидено да започне функциониране на площадката?
-Когато Общината каже, че е готова със съответния Акт 15 и респективно Акт 16. Когато това стане, трябва да информира министерството и ще започне работа.
Законите ги Нарушават самите Министри, депутати, прокурори, съдии, ченгета, които угодно си намират лимонки!
Дали ще са ТД, дали ще са наркобарони, и т.н. все тая! Всеки един проблем е породен от властта, а не от Народа!