Спортът е силата, която може да откъсне младите от социалните мрежи
Голяма част от проектите, които финансира министерството са с една такава насоченост – срещу агресията, срещу зависимост от наркотици, цигари или алкохол
Николай Павлов е зам. - министър на младежта и спорта от 23 март т.г., след като Ваня Колева по искане на премиера Бойко Борисов, подаде оставка. Павлов е магистър по икономика от Университета за национално и световно стопанство в София. Бакалавърската си степен на образование завършва в Италия със специалност “Туристически науки”. Зам.-министърът на младежта и спорта отлично владее английски, италиански и испански език. От 2018 година до момента, както и в периода от юни 2016 г. до февруари 2017 г. е заемал поста парламентарен секретар в Министерството на труда и социалната политика. В същото ведомство е работил и в Главна Дирекция "Европейски фондове и международни програми и проекти“.
- Г-н Павлов, какви са добрите практики в сферата на младежкия спорт, които бихте искали да отличите и днешната проява една от тях ли е?
-Спортът е един универсален ключ за достигане до младите. Нещо, което ги интересува и искат да практикуват било то на аматьорско ниво или на по-късен етап, когато се записват в клубове и искат да се развиват като спортисти. Имаме потвърждение колко добри са нашите младежи с резултатите, които имат на европейски и световни първенства. Наскоро например в Баку приключиха Младежките олимпийски игри, откъдето българите се върнаха с два медала. Така че младежите са един ресурс за нашия спорт и определено имаме големи таланти в различните спортове, с които вече гордеем, а съм сигурен, че и голяма радост ще ни носят и за в бъдеще. Конкретно за младежките дейности, както и тази, която организира Сдружение „Младежки глас” – „Следвай ритъма 2019 – Let’s dance Burgas”, половината от нещата са свързани със спорт. Той просто е нещо, което привлича вниманието и увлича, и нещо, което за младите хора носи не само физическата активност и това да са във форма, но и формира ценности, нещо което ни е цел, както на Министерството на спорта, така и на неправителствените организации. Голяма част от проектите, които финансираме са именно с една такава насоченост – срещу агресията, срещу зависимост от наркотици, цигари или алкохол, както и срещу новия тип зависимост социални мрежи и потъването в тях. В голяма част именно в тези проекти присъства и спорта, който ги обединява. Вече веднъж достигнал до младите чрез спорта, можеш да им предадеш един такъв опит или информация, които да ги накара да се замислят върху сериозните неща.
-Как трябва да се търси баланса за подкрепа на професионалния спорт и масовия?
-За да започне някой да се интересува първо от спорта, да го гледа или практикува, той първо естествено трябва да има условията това да се случи. Говорим още от начални спортни площадки, достъп до спортни зали, басейни и стадиони. Голяма роля играе и наличието на спортен календар в съответното населено място – да има поне един силен отбор в някой спорт, било то баскетбол или волейбол, така че да увлича младите да започнат да гледат, да се интересуват от него. Наличието на големи и международни състезания, благодарение на залите, които се строят и ще се строят навсякъде в страната, дават възможност на географията им да се разширява. Ето например тенисът, покрай Григор Димитров в неговия край е истински бум. Там младите са му толкова запалени фенове, че искат да хванат ракетата и да станат като него. Това е най-важният баланс да се осигури на младите хора възможност да се наслаждават на спорта, да разберат полезността и важността му за физическото здраве и оттам възможностите на тези, които имат талант да се развиват и да достигнат до спортните върхове.
-Премиерът Бойко Борисов анонсира, че престоят революционни промени във финансирането на детския футбол. Бихте ли разкрили част от тях?
-В тези неща министърът на спорта Красен Кралев и премиерът са директно въвлечени. Реформите са нужни, защото това наистина е една приоритетна сфера, в която буквално „ще се натиска” и ще излезе на преден план, така че школите и младите футболисти да бъдат стимулирани и да им бъдат осигурени възможности за спорт. Но това е разговор на ниво министър и тепърва съм сигурен, че ще случват хубави неща в тази сфера.
-Инспектирали ли сте ремонта на зала „Арена Бургас” и как вие оценявате спортната инфраструктура в морския ни град?
- Това е въпрос, който министър Красен Кралев би могъл най-добре да обсъди, но в Бургас определено се случват хубави неща и това си личи. Бургас има всички нужни аргументи да стане Спортен град - имате водата, скоро и инфраструктурата ще е готова за различни състезания с големи мащаби.