Наистина ли са високи цените на чадърите по плажовете ни и кой трябва да носи вина?
Министърът на туризма Николина Ангелкова и депутатът Борис Ячев влязоха в спор на парламентарен контрол
Високи ли са наистина цените на чадърите и шезлонгите по плажовете и кой носи отговорност? Около това се заформи спор между депутат и министър на последния парламентарен контрол.
Народният представител от „Обединени патриоти“ и зам.-председател на НФСБ Борис Ячев зададе въпрос към ресорния министър Николина Ангелкова относно „насърчаване на черноморския туризъм“.
Ячев обясни, че от края на юни всички български телевизии показвали огромни задръствания по граничните пунктове с Гърция поради струпване на наши сънародници, които искат да почиват в южната съседка.
Същевременно от репортажите за нашето Черноморие се виждали „огромни плажове, за съжаление, с рехав брой туристи и с празни чадъри и шезлонги“.
Борис Ячев посочи: „В голяма част от публикациите по медиите е отбелязана и Вашата пряка отговорност за неизпълнението на предложената от Вас в началото на първия Ви мандат концепция за безплатни чадъри и шезлонги, която тогава представихте пред медиите и туристическия бранш.
При създаване на Министерството на туризма и прехвърлянето на концесионирането на морските плажове от Министерството на регионалното развитие и благоустройството към него Вие многократно декларирахте, че за нарастване на черноморския ни туризъм следва, цитирам: „базисната прогнозируема цена на 1 бр. чадър или 1 бр. шезлонг да е 2 лв., в населени места с около и над 10 хил. души – 3 лв., а при националните курорти – 4 лв.,“ което заявихте и след приемане на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие от Министерския съвет на 28 декември 2016 г.
Във връзка с това на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление на 14 януари 2016 г. Вие казахте, че предвиждате групиране на плажовете за намаляване цената на чадърите и шезлонгите. За съжаление, това групиране и до този момент не е осъществено въпреки многократните промени на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. В крайна сметка Министерството на туризма го публикува за обществено обсъждане на 8 август 2018 г. и не го внася чрез последните промени в Закона 2019 г., с които увеличавате основно само глобите на плажовете.“
Депутатът, чийто партиен лидер Валери Симеонов е отдавна в конфликт с Ангелкова, даде примери за високи цени: „В момента на плажовете, които отдадохте през 2018 г. в националните курорти – Златни пясъци един чадър и един шезлонг са с цена по 12 лв., а в Слънчев бряг – по 10 лв., а извън националните курорти между 6 и 7 лв. за чадър и шезлонг. Тези цени са равни на цената на една стая в 2- и в 3-звезден хотел и отблъсква голяма част от българските туристи, особено на тези, които са семейни и решили да посетят родното Черноморие и ги кара да отидат в други държави, където за 6 евро получават 2 шезлонга, чадър и напитка. Поради тази причина и българските хотелиери вече не продават в пакетите си почивка с чадър и шезлонг на плажа и те се явяват допълнителен разход за всеки турист. На плажа „Перла“, Приморско, за един чадър – 25 лв., а в Черноморец два шезлонга и чадър – 40 лв.“
Борис Ячев попита Ангелкова: „Как смятате да намалите цените на чадърите и шезлонгите, за да върнете българските и чуждестранните туристи на нашето Черноморие, след като Вашата методология за отдаване на концесии не може да намали цената на чадърите и шезлонгите, като само на два плажа - „Нестинарка“ и „Бургас-север“, се стигна до ниски цени, но по решение на самите концесионери, а не на концесионен конкурс? Не считате ли, че с ниски цени на чадъри и шезлонги и безплатни паркинги у нас бихме привлекли българските туристи по родното ни Черноморие?“
В отговора си Николина Ангелкова припомни, че дейността по управление на морските плажове е била прехвърлена към министъра на туризма на 15 март 2016 г., като няколко месеца след това – на 20 юли 2016 г., на заседание на Министерския съвет са били приети Постановление за изменение и допълнение на Методиката за определяне на минимален размер на концесионното плащане за морските плажове, както и решение за утвърждаване на минимални критерии за комплексна оценка на офертите за определяне на концесионер на морски плаж.
„При откриване на последващите процедури за определяне на концесионери на морски плажове се прилагат тези критерии за комплексна оценка. В Решението на Министерския съвет бе заложена 40-процентна тежест за минимална предлагана цена за 1 бр. чадър и 1 бр. шезлонг при кандидатстване за отдаване на даден плаж на концесия“, добави министърът на туризма.
Тя подчерта, че преди стопанисването на морските плажове да премине към Министерството на туризма, в сключените преди това договори няма заложен какъвто и да е инструмент, обвързващ условията по концесионния договор с максимални цени на плажни принадлежности.
„Голяма част от действащите към настоящия момент договори за концесии са сключвани именно в края на 90-те години и началото на новото хилядолетие в условията на липсващ механизъм и законен способ за регулиране на максималните цени за чадър и шезлонг. Именно поради тези причини категорично не приемам опитите за приравняване на всичко под общ знаменател. Не е коректно да се прави сравнение между контрола по изпълнение на договорите и клаузите по тези договори с ясното съзнание, че клаузите са различни поради различните законови условия, при които са възникнали договорните отношения.
От 2017 г. насам във всички новосключени договори за концесии или наем е включена клауза за максимална цена на чадър и шезлонг, отново подчертавам – предложена от самия участник, която е фиксирана и не може да бъде надвишавана за целия период от договора. При нарушаване на обявената ценова офертна стойност се налага неустойка по договора и при последващи нарушения същият може да бъде прекратен“, заяви още Николина Ангелкова.
Според нея ведомството й е доказало, че прилага стриктен и безкомпромисен контрол.
„Откакто Министерството на туризма е натоварено със задачата за управление на морските плажове, са прекратени над 10 концесионни договора и има ръст на събраните концесионни възнаграждения. Само миналата година приходите от концесии и наеми на морските плажове са 18 млн. лв. при около 13 млн. лв. по времето, когато са били към Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Налагаме изключително голям брой неустойки за неизпълнение. Само за миналата година над 420 хил. лв. бяха събрани от неустойки по констатирани неизпълнения“, посочи Ангелкова.
Тя извади и статистика за цените: „С цел коректен прочит по отношение на общата ценова картина Ви информирам, че от общо 143 морски плажа, които се стопанисват – 85 под наем, и 58 – на концесия, средната стойност на цена за чадър и шезлонг към този момент, е за чадър – около 6,50 лв., за шезлонг – около 5,60 лв.
Освен посочените примери за ниски цени на „Нестинарка“ и „Бургас-север“, Ви давам и други подобни примери: Морски плаж „Обзор-юг“ – 3 лв. на чадър, 3 лв. на шезлонг; Поморие–Централен – 3,60 лв. на чадър, 3,60 лв. на шезлонг; „Кабакум-север“ – чадър 2 лв., шезлонг 2 лв.; „Шкорпиловци“ – чадър 2 лв., шезлонг 2 лв.; къмпинг „Китен“ – 4 лв. за чадър, 4 лв. за шезлонг, и т.н.
На някои родни плажове също се предлагат безплатни чадъри и шезлонги срещу консумация. Такива са „Атанасовска коса“, „Батовски плаж“, Созопол – част 2, „Лахана 1“, „Рибарски минарален басейн – юг“.“
Ангелкова отбеляза в заключение, че „българският туризъм от много години работи изцяло в пазарна среда и конкуренцията между пазарните субекти е тази, която определя цените“.
Борис Ячев в репликата си изрази неудовлетворение: „Уважаема госпожо министър, цитираните от Вас наказания под формата на глоби и сумите, които са събрани, да Ви кажа честно, не впечатляват – 420 хил. лв., събрани от глоби на неизрядни концесионери, това сигурно е половинсезонната печалба на един по-сериозен концесионер по южното ни Черноморие. В крайна сметка обаче Министерството на туризма не бива да се превръща в пъдар, не бива да се превръща в един орган, който само санкционира. Ваше задължение е превантивно да приемете такива нормативни документи, които, между другото, са заложени във Вашата нормативна база, които да предотвратят подобно нарушение от страна на концесионерите, съответно понасяне на глоба, но онова, което е по-важно – които да върнат отново туристите на българското Черноморие.“
Борис Ячев имаше и доуточняващ въпрос, свързан с преместваемите обекти: „Кога ще публикувате на сайта на Вашето министерство, подписано от Вас, изискване относно оформлението и съдържанието на схемата за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения, включително допълнителни търговски площи на територията на морския плаж, които стоят без подпис, може би от ноември месец 2017 г., но на които, въпреки всичко, всички концесионери и наематели 2 години си правят схемата?“
Николина Ангелкова отговори лаконично: „Изискванията за схемите за поставяне на преместваеми обекти и съоръжения са ясно описани в закона. Указанията, които ние сме дали на сайта на Министерството, нямат силата на законов или друг нормативен документ, а са с цел улеснение работата на концесионерите и наемателите във връзка с изпълнението на техните изисквания по закон.“
Последва заключителна атака на Борис Ячев: „Естествено, че не съм удовлетворен от протоколния отговор. Със сигурност не са удовлетворени и българските граждани, които обичат нашето Черноморие и биха искали да почиват на него, да го изберат пред чужди плажове. Госпожо министър, аз се надявам, че разговорът, който ще водим в края на този и в началото на следващия политически сезон, ще бъде по-позитивен.“
За това няма качество !
А и защо някой трябва да ти определя цени и да те контролира ?!
Да не сте на плажа в Севрна Корея ?!
На който не му отърва - да не идва !
Проста работа !