Ловци: Не можем да запазим дивите свине, ако не избием половината
Врани разнасят вируса на африканската чума на километри, каза биологът Росен Мирчев
Дивите свине у нас са два пъти повече от нормата. Начинът да съхраним животните е като снижим числеността им до такава степен, че да намалим възможността им за срещи между тях. Това каза пред камерата на бТВ биологът от Югозападното държавно предприятие Росен Мирчев.
Заразяването става по контактен метод, т.е. вирусът намира начин да се прехвърли от едно прасе на друго, поясни той.
Освен по земя обаче, болестта се пренася и по въздух. Това прави овладяването на заразата още по-трудно.
„Много пренебрегвани са враните. Те са мършояди. С пера, крака и човки те пренасят с километри от труповете на умрелите свине вируса“, заяви Мирчев.
„Числеността на глиганите е висока. Тя трябва да е сведена до 0,3-0,5 диви свине на 100 хектара. Половината от дивите прасета трябва да бъдат обстреляни“, каза пък директорът на Югозападното държавно предприятие д-р Дамян Дамянов.
„Стреля се в областта на сърцето. Мъчно е, но трябва да се върши това. Една част от прасетата ще обстреляме, други природата ще си вземе, но ще има и да останат“, добави ловният надзирател Ангел Власев.
Задължително е да се вземат кръвни проби от всички обстреляни свине.
„Някои не проявяват клинични признаци, но са заразоносители. Пробите, които взимаме, са от лимфните възли, далака и от бъбрека“, обясни ветеринарният лекар д-р Анета Трифонова.