Африканската чума ще надуе цените на колбасите
На годишна база свинското у нас се очаква да поскъпне с 22 на сто заради болестта
Колбасите, саламите, надениците от свинско месо предстои да поскъпнат от есента до Коледа. Причината обаче няма да е хитруване на родните търговци за празниците, а африканската чума по свинете (АЧС), чиито огнища зачестяват у нас, но същевременно помитат като торнадо най-големия световен производители – Китай. Именно огромният недостиг, който се очертава на пазара в Пекин, ще надува световните цени, включително и на българския пазар, където по-голямата част от суровината е внос, показа допитване на "Икономист” до производители.
Заради АЧС производството на свинско месо в Китай може да спадне с 30% тази година и да докара шок на световния пазар, сочи доклад на Rabobank International, цитиран от "Файненшъл Таймс”. "Когато се появи този голям недостиг, Китай ще повиши доставките на свинско от останалия свят, а по-бедните страни от Бразилия до България ще са притиснати от по-високите цени. Просто няма достатъчно животински протеин в света, за да запълни тази празнина", коментира пред изданието Джон Лин, портфолио мениджър на China Equities. Китай е производител номер 1 на свинско, като за година то е около 58 млн. тона. Заради заразата в последните месеци там вече бяха избити над 1,2 млн. свине.
Българските производители вече отчитат покачване на световните цени и очакват ново в следващите месеци.
"Цената на суровината на световните пазари се вдигна вече около 30%. Скокът бе регистриран през април и май т.г. Сега има малко задържане, а втората половина на годината очакваме да има нов взрив на повишение на цените. По принцип Европа е нетен износител на свинско и България внася две трети от суровината си от ЕС. Светът обаче е един голям скачен съд и цените ще се покачат в световен мащаб заради голямото търсене от Китай”, посочи пред "Икономист” Цветан Илиев от Асоциацията на индустриалните свиневъди. Споменатият ръст от 30% се наблюдава при фючърсните сделки на свинско от САЩ. Самото китайско министерство на земеделието излезе преди седмици със своя най-черен сценарий за последиците от африканската чума по свинете, според който цените на свинското там може да нараснат с над 70% през втората половина на 2019 година. Чумата обаче се бързо разпространява в цяла Азия, като вече са масови случаите във Виетнам и Камбоджа, поставяйки Тайланд, втория по големина производител на свинско месо в Азия, под тревога от най-висока степен.
У нас по-скъпо със 7 на сто за месец и с до 22% за година
Световното покачване на цените на свинското през пролетта е реагирало на пазара у нас, показват анализите на Института за аграрна икономика към Селскостопанска академия. "Следвайки динамиката на европейските пазари, цените на едро на свинско месо в страната се покачиха до 3,36 лв./кг през април, което е със 7% над ценовото равнище от предходния месец. Отчитайки тенденциите на световния пазар, движени основно от растящия износ на свинско месо за Китай, очакванията са цените да продължат да растат и да стигнат в близките месеци дори до 4 лв./кг кланично тегло. За сравнение цените на едро на свинското месо през същите месеци на 2018 г. се движеха около 2,90-3,10 лв./кг, което очертава прогнозен ръст между 18-22%, сравнено с изминалата година, коментира пред "Икономист” Божидар Иванов, директор на института. Той добави, че броят на закланите животните в промишлени условия през първите два месеца на 2019 г. е 175 хил. спрямо 151 хил. бр. за същия период на предходната година. Това води до увеличение на производството на свинско месо с 13%, изчислено на годишна база. Годишно в страната месо се добива от 1,5 млн. прасета.
"Със сигурност пазарът в България ще реагира и суровината ще стане по-скъпа за българските преработватели. Просто няма как, прасетата в Китай намаляват с милиони”, коментира пред "Икономист” и д-р Добрин Папазов, председател на Асоциацията на свиневъдите в България.
Морков и тояга за задните дворове
Огнищата на африканска чума по свинете в България през т.г. минаха 20, засега пикът е именно през юли, като са засегнати Северна и Североизточна България – областите Плевен, Бургас, Добрич, Враца. Случи се и най-тежкото развитие за разрастване на болестта. Тя бе регистрирана и в индустриален свинекомплекс у нас - в русенското село Николово. Избити бяха 17 000 прасета. Изп. директор на Българската агенция за безопасност на храните д-р Дамян Илиев прогнозира, че ако се допусне нахлуването на заразата в индустриални заводи, щетите и за бранша, заедно с разходите за компенсации за индустриалците за потенциално избитите животни и за самите мерки за противодействие на болестта, ще достигнат 2 млрд. лв. На фона на тази прогноза индустриалният бранш излезе със заявки и за стимули, но и за крути мерки с цел ликвидиране на животните в задните дворове.
"Индустриалните свиневъди правят опити да предложат месо на субсидирани цени на хората в селата, където са техните комплекси. Идеята е по този начин да провокират местните да спрат да гледат нелегално животни. Забелязвате ли, че и при 12-те огнища на заразата става въпрос за отглеждане на животни, нерегистрирани пред закона, т.е. на черно”, посочи пред "Икономист” Цветан Илиев. Той обаче уточни, че схемата засега не дава резултати, а се хитрува чрез нея. Стопаните купували предлаганата на по-ниска цена сурова наденица, но не ликвидирали домашните си прасета. "Около всеки един голям свинекомплекс има няколко околни села, откъдето са и нашите работници. Затова е много опасно, ако някой вкъщи има болни животни, да не пренесе заразата в завода. Вземат се строги мерки за сигурност.
Задължително хората, преди да влязат в завода, вземат душ, вътре са с други дрехи, но независимо от всичко това рискът е налице. Ако няма животни в съседните села, рискът е много по-малък. Затова сме се опитали да направим такива стимули, но няма резултат”, заключи Илиев. Той добави, че и в ловните стопанства се наблюдават диви прасета, които умират масово. "Лошото е това, което чуваме, че роми събират умрелите животни или болните, отстрелват ги и след това се правят кебапчета и кюфтета и се разнасят из цялата държава”, каза още Илиев. Сигнали за търговия на черно на болни прасета от задните дворове на стопани е получавал и д-р Добрин Папазов. "Разнасят се меса и продукти от болни прасета и нещата ескалираха. Полицията и армията трябва да помогнат на Агенцията по храните и животните в задните дворове в потенциално опасните области да бъдат умъртвени, а не да се крият”, каза Папазов. От думите на шефа на БАБХ д-р Дамян Илиев от миналата седмица стана ясно, че в последния месец по Черноморието са конфискувани 400 килограма храна. Голяма част от тях било месо без документи за произход, като съмненията са, че стопаните, които отглеждат прасета в задните си дворове в селищата с открита зараза, се опитват да ги продадат, преди животните им да бъдат избити. Болестта по принцип не е опасна за хората при консумиране на заразено месо, но ако попадне в индустрията, щетите ще са значителни.
Индустриалните свиневъди признаха, че Наредба 44 позволява отглеждането на свине в дворовете, но тя е писана през 2006 г., "когато не се е предполагало, че африканската чума ще навлезе в България”. Незаконно е обаче, че по-голямата част от тях не са регистрирани пред ветеринарите. Затова индустриалците настояват за тотална забрана за отглеждане на свине в задните дворове на хората.
Пак се стигна до оградата
Д-р Румен Караманов от Асоциацията на индустриалните свиневъди посочи, че на среща със земеделския министър Десислава Танева са предложили да се укрепи оградата с Румъния, тъй като според него тя към момента не изпълнява никаква функция. Регистрираните огнища на заразата в северната ни съседка са над 1100. Самата ограда бе изградена миналата година именно за да спре навлизането на потенциално заразени диви прасета от Румъния. По-късно се разбра, че оградата е изградена от фирма, свързана със семейството на бившия шеф на Изпълнителната агенция по горите Григор Гогов, и той бе уволнен от премиера. За ограничаване на болестта сега стана ясно, че се обмисля раздаването на парични награди от 50 лв. на ловци за отстрел на дива свиня в зоните с огнища. Миналата седмица правителството отпусна над 3 млн. лв. за обезщетяване на стопаните на избитите свине.
Кой ? ? ?