Ангелкова: Туризмът трябва да е национална кауза
Виждаме манипулации, внушения, за това какво да правим в сектора, заяви министърът
Българският туризъм трябва да е национална кауза. Това заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA министърът на туризма Николина Ангелкова.
"Непрекъснато провеждаме срещи с представителите на туристическия бранш. Апелирам да се седне и да се помисли какво е това, което трябва да подобрим за следващия сезон, какво е това, което те следва да направят, че да сме предпочитана туристическа дестинация", заяви Ангелкова.
Тя коментира и прехвърлянето на концесиите на плажовете към Министерството на туризма. Според нея това е повод да се извършват прозрачни процедури, които подлежат на контрол. Вчера депутатите приеха законодателните промени, които станаха повод за пореден остър сблъсък между Ангелкова и Валери Симеонов.
"Виждаме манипулации, внушения, за това какво да правим в сектора, особено по отношение на летния ни туризъм. В четврътък в зала основно изказвания имаше една политическа партия. Проведохме широк дебат за това как да се управляват морските плажове. Още с приемането на Закона за концесиите преди 2 години изразихме опасенията си, че плажовете трябва да се отдават по особен ред, за да се гарантира прозрачност, стопанисване, безопасността и спокойствието на туристите", коментира министърът.
"Когато плажовете бяха прехвърлени към Министерството на туризма през 2016 г. първо приехме специална методика за определяне на минималното концесионно възнаграждение, където 40% от тежестта са цените на чадъри и шезлонги – колкото по-ниски са, толкова повече точки получава бъдещият кандидат. Концесионерът на база на предварителни изчисления е длъжен да съобрази минималната цена и да си направят сметката, как да управляват плажа. Това, което приехме вчера, е свързано с по-дългосрочното устойчиво отдаване на морските плажове на концесия", посочи Ангелкова.
"Предвиждат се инвестиции, има и компонент, който предвижда цената на чадъра и шезлонга да бъде съобразена. Концесионерите са длъжни да осигурят качеството на туристическия продукт и да съобразят всички рискове", добави тя.
„Не сме се съгласили с цената от 70 лева за чадър и шезлонг. Тя е безумна. Концесионерът си е сметнал. Никой не го кара насила да стопанисва даден плаж. Ако иска да се откаже и да се прибира в къщи. След като нарушава закона, ще бъде санкциониран. Договорът му ще бъде прекратен. Този наемател е много голям нарушител", каза министърът.
„Непрекъснато провеждам срещи с представителите на туристическия бранш. Апелирам към тях да се помисли какво е това, което е свързано с предлагания продукт, което задължително трябва да подобрим, за да избегнем проблемите в следващия туристически сезон. Трябва да се каже какво да направят, за да може качеството да е такова, че да сме предпочитаната дестинация“, добави тя.
„Според британската преса ние сме лидери по ниски цени на алкохола. Кой очаквате да дойде, когато това ни е най-големия плюс? Някой, който ще рита камериерки, защото ще бъде пиян ли?“, попита водещата.
„Отново се фокусираме върху нещо, което не се случва само в България. Сигурен съм, че такива случаи има в цял свят. Това, което страната ни има и сме длъжни да използваме, е това, което сме заложили в нашата стратегия и план за действие. Това е многообразието и прекрасните възможности, които имаме и за летен, и за зимен, и за културно-исторически, за вино и спа, и за еко туризъм. Трябва да сме иновативни. Туристът е на първо място“, подчерта министърът на туризма.
„Ако хората с джиповете искат да си возят джетовете до морските вълни ще бъдат глобявани най-малко с 10 000 лева благодарение на поправката в закона. Който влезе с джип на пясъка, ще бъде глобяван лично, както и концесионерът. Глобата за повторно нарушение е 20 000 лева“, каза още тя.
Ха ха
Селяци в Несебър БОЛ вече
Да знаеш ,че френския език и френската любов са различни неща.