Ловците за африканската чума: Държавата е неадекватна, искаме да помогнем, а ни забранява
Смъртността е между 30% и 50%, останалите диви свине ще изградят имунитет и ще възстановят популацията, което е най-разумното, категоричен е Ангел Ангелов от ЛРС „Средец“
Мерките, които държавата взема за борбата срещу африканската чума по дивите прасета, са неадекватни и изолират голямо съсловие от този процес – около 130 хил. ловци. Това е неправилно при положение, че ако се говори за намаляване на популацията им, най-полезни са ловците, а не спецчастите. Това е изводът от извънредна пресконференция днес, която в Бургас дадоха Ангел Ангелов – председател на ловно-рибарското сдружение (ЛРС) „Средец“, представител на ЛРС „Орловец“ – Георги Манев и председателят на ЛРС „Лебед-Бургас“ Христо Тодоров. Повод за нея са указанията на министър Десислава Танева за извънредните мерки, които държавата е предприела за контрол на популациите на дивите свине заради откритите огнища на африканска чума.
„Държавата забранява на нас - на ловците, да излизаме на т.нар. „гонки“. Идеятай е увеличената популация на дива свиня да се намали, за да не се разпространява заразата. Проблемът обаче е, че именно ние, ловците, които ежегодно плащаме паричните си вноски и таксите, сме най-подготвени и най-опитни, за да се справим с тази ситуация. Не спецчастите, които преди години бяха пратени да убиват диви крави, не БАБХ, а ние – защото ние познаваме гората и всичко, което е животински свят в нея, аз идвам от гората, за да седна тук пред вас“, коментира Георги Манев. Той подчерта, че у нас екарисаж няма, а на негово място са изникнали 6 броя инсинератори, които не са достатъчно ефективни Те „не могат да изгорят 1000 кокошки, а какво остава за 10 хил. прасета“, образно коментира Манев.
Той и колегите му не са убедени изобщо, че в Бургаски окръг има наличие на такава зараза. „Не съм видял резултати от пробите. Това заболяване при дивите животни убива между 30 и 50% от популацията. Останалите екземпляри се справят с болестта и дори придобиват имунитет, който укрепва допълнително поколението им. Вече не съм и сигурен дали най-добрият вариант е отстрел, след като случващото се в момента би могло от самосебе си да отмине“, коментира той. Ангелов е на същото мнение.. По думите им от ловните сдружения се изисквало да пращат хора в горите, които да следят за „нетипично поведение“ сред животните. Това обаче е общо понятие, абсолютно субективно.
Груповият лов – този, който се предвижда да бъде забранен заради извънредното положение, трябва всъщност да започне веднага. Това мнение изказа и председателят на ЛРС „Лебед-Бургас“ Христо Тодоров. Той обясни, че най-добрият вариант е ловните дружинки да тръгнат без кучета, а сезонът да се удължи до края на януари, когато свинете-майки раждат новото поколение.
„Така, колкото и нечовешко да звучи, в края на януари застрелваш само едно прасе, заради което догодина броят на новородените спада с 6-7“, коментира той.
Ловците са категорични, че мерките, които държавата е предприела по т.нар. „чешки модел“ – където м.г. за 2-3 месеца бе решен проблема с африканската чума по дивите прасета, не са подходящи за България. Тук има над 130 хил. ловци – хора, които са перфектно обучени, както да отстрелват диви прасета, така и да се грижат за популацията им. „Ние искаме държавата да работи с нас, за да можем и ние да работим с нея. Нека министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева да има правомощията да обяви ловен сезон и да го направи възможно най-скоро“, коментираха на пресконференцията.
Вчера министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева излезе със следните указания, публикувани на официалния сайт на МЗХГ:
Разширява се обхватът на мерките срещу Африканската чума по свинете (АЧС). Това обяви на брифинг пред журналисти министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева, след заседание на Централния епизоотичен съвет към Министерски съвет. Тя уточни, че мерки продължават да се прилагат съвместно с останалите институции - Министерство на вътрешните работи (МВР), Министерство на отбраната (МО), Министерство на околната среда и водите (МОСВ) и Агенция ,,Пътна инфраструктура” (АПИ). Десислава Танева съобщи, че финансовото възнаграждение за отстрел на дива свиня се увеличава на 150 лв. в 20-километровите зони около огнищата и добави, че контролът на движението в тях се засилва.
МОСВ също ще предприеме мерки, съвместно с Изпълнителна агенция по горите, за намаляване популацията на дива свиня в националните паркове.
Министър Танева уточни, че пристанища, летища и гари са определени като рискови точки заради отпадъците от туристопотока. По отношение на тези точки ще бъде издадена заповед от министъра на транспорта за дезинфекциране и събиране на отпадъците.
Служители на МВР проверяват автомобили, преминаващи през Гранично контролно-пропускателните пунктове (ГКПП). В районите, където има регистрирани случаи на заболяването, се инспектира всяко едно превозно средство. Агенция „Пътна инфраструктура“ извършват дезинфекция на пътни артерии и тир паркингите, защото там се събират отпадъци и са рискова точка за пренасяне на заразата.
Десислава Танева допълни, че от регистрирането на първото огнище от тази година, се прилагат мерки за борба със заболяването. Те се осъществяват чрез Областните епизоотичните комисии, които са под председателството на областните управители и включват всички служби по места на МЗХГ.
,,Към момента са установени 15 огнища на африканска чума при домашни свине и 15 при диви прасета. До края на деня се очаква да бъдат локализирани още два случая на заболяването. Изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните д-р Дамян Илиев припомни, че основна заплаха за разпространение на болестта са хората.
Този дето говори за пияни ловци да провери достоверността си на думите които е написал.
Който говори за пияни ловци, самия Той е пиян