Проф. Атанас Семов: Машинното гласуване пречи за купуване и манипулиране на вота
Човечеството върви към все по-голяма роля на машините, а ние сякаш бягаме от нея, коментира конституционният съдия
Машинното гласуване пречи за купуване и манипулиране на вота. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ конституционният съдия проф. Атанас Семов.
„Има нещо странно в това, че човечеството върви към все по-голяма роля на машините, а ние сякаш бягаме от нея. В същото време законодателството е територия, която не търпи експерименти. Сериозните държави не си променят законите всяка седмица, а още по-малко променят изборните кодекси често и съвсем не правят това преди вот“, добави той.
„Само преди няколко месеца бе въведено машинното гласуване, а сега се отказваме от него. Давам си сметката, че има технически трудности, но с тях хората се справят с технически средства и подготовка на изборната администрация“, коментира професорът.
За местните избори ще е трудно да се използват машини заради необходимостта от софтуер и пренастройване за балотажа, добави той.
Стотици хиляди бюлетини са уж невалидни при гласуване без машини, изтъкна юристът.
„Големият проблем е, че машинното гласуване създаваше усещане за по-малко възможности за манипулация и в този случай то носеше положителен обществен заряд, защото у нас усещането за обогатяващи се форми на въздействие върху вота и отчитането му, е силно и то трябва да се вземе предвид от законодателя. Той трябва да си дава сметка, че има широка практика за манипулация на изборите“, заяви проф. Семов.
„В България има особености, непознати за нито една друга европейска държава, включително всички технологии за купуване и манипулиране на гласове“, подчерта той.
Според него новият главен прокурор трябва да е смел професионалист.
Очаква се наследник на Сотир Цацаров да бъде избран на 24 октомври тази година. На 29 юли трябва да станат известни имената на номинираните кандидати.
„Изборът на нов главен прокурор е важно за всеки в България. У нас прокуратурата и главният прокурор в частност по Конституция имат много голяма власт, по-голяма, отколкото една пълноценна демокрация предполага. Освен това у нас има засилващо се чувство за беззаконие. Очакванията към новия главен прокурор са големи”, коментира проф.Семов.
Днес в Големия салон на БАН ще бъде отбелязана 80-годишнината от рождението на неговия баща – българският писател, публицист и народопсихолог проф. Марко Семов
Президентът Румен Радев ще удостои Академията с наградата „Проф. Марко Семов” за ярко присъствие в духовният живот на България.
„Баща ми си отиде с болката, че духовността, образованието, културата са сритани под миндера на обществените ценности. Също, че ние се развиваме като държава, която не си дава сметка, че без образование, култура и духовност, е напълно обречена”, каза още Атанас Семов.
Той уточни, че най-важните уроци от баща му са били да вярва в качествата на българския народ и никога да не говори срещу конкретен човек, а да изследва явлението.
естония е малко по-различен пример, където фалшификацията не би била възможна, освен ако няма комплот на държавно ниво.