Спомени от соца: Когато тристаен апартаент струваше 20 000 лв., а двустаен – 14 000
Наемът за жилище към края на 80-те е: 90 лв. за стая, 130 лв. за гарсониера и 280 лв. за тристаен апартамент
Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, се записваше в списък и чакаше на опашка с години
От началото на 60-те години, поради масовата миграция от селата към градовете, започва ударно строителство на панелни жилищни комплекси. Създадена е и стройна схема на планиране на нуждите на хората там: детска градина – на 3 до 5 хиляди жители, училище – на 15-20 000 жители, поликлиника и кино – на 40-50 хиляди жители, съобщава retro.bg. В по-големите комплекси са изградени т.нар. РУМ-ове, Битови комбинати, Дом на услугите, Спортна зала, Културен дом и т.н., пише socbg.com.
Хората от това поколение помнят, че апартаментите в голяма част от построените жилищни блокове бяха зачислени към различните предприятия и учреждения и в тях можеше да бъдат настанени само отговарящите на определени условия работници и служители. Така се появяват например т.нар. военни блокове из цяла България, за кремиковските работници изниква цял нов квартал в столицата, а бургаските нефтохимици са настанени в много от новоизградените блокове на застроения през 70-те жк „Славейков“. Тъй като голяма част от жилищата бяха ведомствени, хората, които ги обитаваха, заплащаха за тях символичен наем на държавата. Наемът за жилище към края на 80-те е: 90 лв. за стая, 130 лв. за гарсониера и 280 лв. за тристаен апартамент.
През 1969 г. при средна месечна заплата 117,17 лева една гарсониера в София се продава за 5000 лв., т.е. 42,67 месечни заплати. До края на 60-те, според комунистическото законодателство, притежаването на повече от един апартамент носи риск държавата да настани в него принудително наематели на държавен, символичен наем.
От началото на 70-те влиза в сила нов закон, според който покупко-продажба на недвижимо имущество се осъществява само от държавна комисия. И който реши да продава имот, го обявява, а държавната комисия определя кой ще е купувачът и на каква цена ще купи недвижимия имот.
Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, се записваше в списък и чакаше на опашка с години. Държавна комисия определяше кой от чакащите е най-нуждаещ се и на него даваше жилище, с държавен кредит за 20 години на цена, дотирана от държавата. Според публикуван в Държавен вестник от април 1988 г. тиражен лист на Държавната парично-предметна лотария: цената на едностаен панелен апартамент в София е 9001 лв., на двустаен – 14 304 лв., на тристаен – 20 000 лева.
При социализма сам човек или семейство имаха право да притежават един апартамент до 120 кв.м в окръжен град и една вила. Затова мнозина, които искаха да си купят втори апартамент, при условие че вече имат един, му намираха цаката – съпрузи се развеждаха фиктивно или прехвърляха вече съществуващия апартамент на своите деца.
Така е пич... но не забравяй, че и плевнелиев ге партиен активист във вмеи-то... даващ мнение за политкоректните аспиранти...
Не всички сс били лузъри кат теб и близките ти, да вземат 85 лева в обществените тоалетни...
Клетките са били за маймуни като тебе...
Не стана съветски, а европейски '- 6d4aeсъщата безродна отрепка...
Но благодарения на комунистите -изроди, знам комунистическия интернационален хим, знам как замалко щях да стана съветски гражданин... мАсква! Да ва и боклуците... Продадохте България, били патриоти, видяхме ви, обиконвенни крадци и убийци сте... за криминалната полиция сте.
После ни освободиха от едно робство и попаднахме в друго - комунистическо, в което ни окрадаха и ни докараха до просешка тояга, имали сме мелница на брега на морето! Комунистически изроди!
Да са на всички, да излъжете пак всички да работят без пари или на ангария и после вашите партийни другари да крадът наволя..... Мерси! Умряха балъците! Работете, печаляте, създавайте продукция за кражбите ви... Ние сме в Европа да създаве пари за себе си, не за крадливи комунисти.
Това време беше обира на века! Група разбеснели се шумкари-комунисти окрадаха народа, които не беше съгласен без прсъда му вземаха земята и ставаше орепката на обществото! Това беше този период! Сегашния период и той не е по-различен. Когато си поискахме неазстроената земя в село Атанасово сегашен Изгрев, не ния дадоха, водихме дела но без успех и след време същата тая земя я дадоха на данчо ментата да строи кооперации.
Крадлива въпхушка от комунистии и клонинги -герб,дпс и бсп! Но децата им живеят и учат в чужбина, а ние които си изкравхме прехраната от тая земя сме по зле и от преди! Крадлива сган комунистическа!
Атанасовлии дайте да се събереми да си потърсим земята, която е наша, но открадната от комунистите!