Алкохол менте в заведения в Созопол и Приморско?
Вместо водка, на клиентите е сервиран спирт с по-нисък градус, каза експертът инж. Галя Михайлова
Заведения в Созопол и Приморско пробутват на клиентите си алкохол менте. Това съобщи инж. Галя Михайлова от Националния институт за изследване на вино и спиртни напитки в „Здравей, Бългаиря“ по Нова телевизия.
Тестовете на проба от водка, взета от заведение в Созопол, показват некачествен алкохол. „Имат съдържание на алдехиди. При употребата силно се усеща на вкус и на мирис. При водката се влошава нейното качество“, обясни инж. Михайлова.
Несъответствие в показателите показват и пробите в заведение в Приморско. Вместо водка, на клиентите е бил сервиран спирт с по-нисък градус.
„За да се нарича водка – трябва да има минимално алкохолно съдържание 37,5 % - в случая на етикета е обявено 35. Не може да бъде наречено водка – не е опасно – не съдържа забранени вещества – но просто търговското й означение е неправилно”, каза експертът.
Водещият на рубриката „На твоя страна” Георги Георгиев пък разкри, че разреден и фалшив алкохол се продават масово в заведенията в страната. Само за два месеца са хванати тонове алкохол с неясен произход, произведен по гаражи и мазета, който е трябвало да достигне до баровете и дискотеките.
В лабораторията на Националния институт за изследване на виното и спиртните напитки се проверява дали алкохолът, който пием, е фалшив или не и разреждат ли се уискито, водката и виното, които ни сервират в заведенията.
Само за два месеца – май и юни – са открити над 6 тона нелегален алкохол от митническите власти, който е бил предназначен за нощните заведения по морето и големите градове. През миналото лято по Черноморието са взети 33 проби – като всяка четвърта е с по-ниско от обявеното алкохолно съдържание и на практика е била разредена.
„В пробата от отворената бутилка алкохолното съдържание е било 37,5 % - при минимални 40 %. А пробата от запечатената бутилка е отговаряла на всички изисквания за разлика от разпечатаната напитка. Което означава, че пробата най-вероятно е разредена в самото заведение”, обясни инж. Галя Михайлова
„Някой подменя бутилката с алкохол, заменя съдържанието или сипва вътре вода – обикновеното разреждане. Съветваме да си поръчват на самия бар – за да видят какво им наливат, да си поръчват по-малко популярни марки и напитки – тъй като обикновено злоупотребите по заведенията са свързани с най-популярните марки и напитки”, заяви Ралица Скорчева-Славова от Асоциация „Спиритис”.
Контролните органи откриха и ракия с неустановен произход, която се предлага наливно в заведение в Хасково, без да е бутилирана.
Сред последните моди в заведенията, които предлагат некачествен алкохол, е т.нар. практика на втората бутилка, предупреждават вносителите.
„Когато отиде една компания в заведение, поръчва си една бутилка, веселят се и искат втора, която обаче е с неясно съдържание или произход. Когато си вземат една чаша, да е отделно от безалкохолното и да гледат цвета. Ако има някакви съставки в течността, това е сигнал за съмнителен алкохол“, предупреди Славова.
Експертът от Клиниката по спешна токсикология във ВМА доц. Людмила Нейкова каза пред камерата на Нова телевизия, че най-опасният примес е метанолът. Когато е достатъчно висока концентрацията му, може да се стигне до пълно ослепяване или до смърт, предупреди тя.
Симптомите за отравяне с алкохол започват от еуфория и превъзбуда в по-леките случаи и достигат до засягане на жизненоважни центрове в тялото като дихателните и сърдечносъдовите.
Хората, пили съмнителен алкохол, стават сънливи, отпуснати, координацията им е трудна, имат проблем с говора. Някои може да минат във фаза агресия или автоагресия.
Все повече в спешните отделения търсят помощ млади хора с диагноза алкохолно отравяне, показва практиката на токсиколозите. То понякога е придружено и с употреба на различни видове наркотици, които още повече засилват въздействието му.
Риск от сериозно натравяне има при смесване на различни видове алкохол.
„Тъмен алкохол с друг подобен не трябва да се съчетава. Ако пиете уиски, останете само на това питие, без да го „разреждате“ с бира или друг концентриран алкохол“, каза още доц. Нейкова.