Жители на Цветния квартал във Варна на протест срещу строеж на кооперация
Според протестиращите отстоянията между сградите са намалени под допустимия минимум
Жители на Цветния квартал във Варна се събраха на протест срещу превръщането на един от малкото останали незастроени парцели в поредната жилищна сграда. Имотът е частен и макар в последните години да се използва като нерегламентиран паркинг, собствениците явно не са се отказали от намерението си да застроят терена, съобщава БНТ.
Проблемите с имота, съседен на кооперацията на улица „Роза“ номер 21 продължават вече няколко десетилетия. В отчуждения, а след това върнат на собствениците парцел, още през 1994 година е предвидено двуетажно строителство.
„Цветния квартал се води за добро място за живеене, но почти не останаха празни пространства. Зелени площи никакви, децата си съм ги отгледала не на зеленина със сигурност, а из строежите“, сподели Пепа Гочева.
През 2011 година собствениците получават разрешително за строеж. Живеещите наблизо излезли на протест, като вярвали че гласът на мнозинството ще бъде чут. Тогава все още една част от парцела била общинска собственост. През 2014 година обаче Община Варна продава своите части от имота за сумата от 14 600 лева, без ДДС. На 5 юни 2019 година със заповед на главния архитект на община Варна се разрешава изработването на нов подборен устройствен план. Това води до нова вълна на недоволство.
„Тук в момента са наши съграждани от съседните кооперации, които са пряко заинтересовани тук да няма строеж, да няма запрашаване, а да има зеленина и място за игра на децата им. Искаме да има облагородяване, а не още 20 апартамента и 20 коли“, заяви председателят на Инициативен комитет “Роза” Георги Николов.
Във възражението си срещу изработването на нов подробен устройствен план, от Инициативен комитет “Роза” твърдят, че отстоянията между сградите са намалени под допустимия минимум - на места те са само 5 метра и половина. Липсват договори за прехвърляне на собствеността и изобщо предложението за изменение противоречи на приетия Общ устройствен план на Варна, с който вече е установена нуждата от ландшафтна намеса в конкретния район. Според главния архитект на Варна Виктор Бузев обаче новият подбробен устройствен план е необходим.
„Това всъщност е част от процедурата, в която да кажем какво искаме да има там. Казах ви, към момента там има застроянване от 1994. за да се измени това нещо, ПУП е абсолютно необходим“, заяви Бузев пред камерата на националната телевизия.
Главният архитект посъветва инициативния комитет сами да потърсят експертно мнение, което да противостои на строителните апетити на собствениците.
Протестиращите настояват още Община Варна да изгради предвидената в кадастралния план второстепенна улица в рамките на съседен имот. Според инициативния комитет тя ще е ключова за квартала.
„На улица „Синчец“, ако трябва да отиде пожарна или линейка, трябва да обиколи целия квартал. Това е единствения път, откъдето може да мине линейка или пожарна“, заяви Пепа Гочева.
Подаденото заявление за предвиждане на средства от бюджета за изграждане на тази улица е било разгледано от постоянната комисия за Благоустройство и комунални дейности още на 22 януари тази година. Засега обаче без резултат.