София изпреварва Букурещ по доходност от офиси
Големите компании се връщат към кабинетите, за да повишат креативността на служителите си
София изпреварва Букурещ по доходност за инвеститорите от офис площи и увеличава срока на договорите за наем на работни пространства. Наред с това и в България, и в Румъния се забелязва стремеж за връщане на кабинетната структура на работа на служителите за постигане на по-висока креативност и резултати в работата, пише в последния си брой списание Икономист.
"Доходността в София е около 8% при 7,4 на сто в Румъния. Причината е, че румънският пазар е значително по-голям. На офис пазара в Букурещ оперират значително повече на брой международни компании, инвеститори, както и повече и по-големи наематели”, заяви Сергей Койнов, изп. директор на Lion's Head Management. Компанията е дружество за инвестиции в бизнес сгради в България, Румъния и други страни от Югоизточна Европа, управляващо близо 235 000 квадрата първокласни офиси.
1 млн. квадрата повече в Букурещ
Докато в София се предлагат и експлоатират общо около 1,8 млн. квадрата офиси, то в Букурещ площите са 2,9 млн. квадрата. Без съмнение това се дължи и на факта, че Румъния е три пъти по-голяма по размер от България и разполага с достъп до повече образовани кадри. И в двете страни "моторът" за глада за офис площи е аутсорсинг и ИТ индустрията. Оказва се, че делът на свободните офис площи в София е по-висок от този в Букурещ, макар разликата да е малка – 9,8 на сто в българската столица, срещу 8,4 на сто в румънската. Очакванията са новите офис площи до края на годината в София да са 200 000 квадрата, а в Букурещ – 219 000 квадрата.
Докато в България инвеститорите в офис сгради реализират вложението си чрез строителството им, то в Румъния все повече инвеститори закупуват готови сгради. Например наскоро стана ясно, че румънската верига от типа "направи си сам" Dedeman е сключила споразумение за закупуване на офис комплекса The Office в Клуж-Напока, притежаван съвместно от южноафриканския фонд NEPI Rockcastle и местния предприемач Овидиу Шандор. Стойността на сделката е над 120 млн. евро.
Наемната цена в Букурещ по-висока с над 35 на сто
В същото време в Букурещ средната наемна цена за квадрат първокласни офис площи се явява с 35,7 на сто по-висока от София. Докато в столицата ни наемът е 14 евро за квадрат, то в румънската е 18 – 19 евро за квадрат, посочиха още от Lion's Head Management.
И в Румъния, и в България международните компании наематели искат да съберат работните си пространства на един етаж, а не например да имат 3 офиса в една и съща сграда. В Букурещ има такива офиси примери, с наематели с рекордните 9000 квадрата. За сравнение в София преобладават наемателите на офиси с площ около 1500 квадрата. По-дългите договори за наем са друга тенденция, която е факт от години в Букурещ и в момента се отчита и в София. Докато в нашата столица срокът на договорите обичайно е 5 години, то в Букурещ варира между 5 и 10 години. Наред с това сключваните сега нови дългосрочни договори за наем в София са на по-висока цена спрямо отпреди 5 години. Ако например през 2014 г. средната наемна цена е била 11 – 12 евро за квадрат, то сега е 13 – 14 евро, уточни Мирослав Танчев, пропърти мениджър на Megapark.
Назад към кабинетите
На пазара в Европа, а вече и у нас, все повече от международните компании имат изискване за връщане на кабинетната структура на офисите, макар и служителите да са позиционирани на един етаж. "Това се дължи на обстоятелството, че в общите отворени пространства служителите им не могат да се съсредоточат и не могат да са креативни. Смята се, че за креативността ни трябва среда, в която да останем сами”, коментира Виктория Илиева, криейтив директор VIArchitects. Тя обаче уточни, че тази "креативна уединеност" е различна от домашната среда и тенденцията да се работи от къщи, чийто пик е бил преди 5 години, започва да отшумява. В България около 10% от компаниите искат връщане към кабинетната структура, добави тя.