Не е за вярване какво се случва с жилищата в страната!
1,2 млн. са необитаеми имоти у нас, а това се случва на фона на растящите от 15 години цени
На фона на растящите от 15 години цени на имотите, според данни на националната статистика, 1,2 млн. са необитаеми жилища в страната. България 82,9% от хората обаче притежават жилище, пише Нова.
Освен това всеки седми у нас дели покрив с близки от друго поколение, най-често – родители. Причините за това, според експертите, са липса на средства или финансова култура. Има и такива обаче, които искат собствен дом.
„Първото предаване което снимахме беше с едно младо семейство и мъжа постоянно казваше: „Само да не живея повече с тъщата, само да не живея повече с тъщата”. Те искат да живеят отделно и да са свободни 24/7, но в същото време да използват комфорта и някой да им помага”, обяснява Пепи Димитрова от “Нов дом”.
На фона на това, че под един покрив живеят няколко поколения, то други жилища остават необитаеми.
„Недоверието към банките, ниската доходност, която те предлагат - това са основните причини, които създадоха бум в строителството в последните години и съответно празни жилища”, уточнява брокерът Анастас Георгиев.
„Хората, които работим на пазара, се опитваме да мотивираме собствениците на такива имоти да направят нещо с тях - било да ги реновират, отдават под наем или продават на някой друг, защото тези имоти създават проблеми за цялата сграда”, посочва Пепи Димитрова.
Това, че има необитаеми жилища, обаче не спира хората да продължават да купуват жилища, като за последните 8 години продажбите в ЕС са скочили с 15%, а най-голям скок на цените в този период се наблюдава в Естония, Латвия, Австрия, Швеция и Люксембург. Спад на цените има в Италия, Испания и Кипър.
България не прави изключение. У нас също се наблюдава скок на цените заради ниските лихвени проценти, които предлагат банките. „След кризата през 2005 г.,2006 г. имаше известен спад за няколко години и сега отново се наблюдава, но тази тенденция не е само в България , тя е световна”, казва още Анастас Георгиев.
ми продавай де - и живей!
какво си седнал да се жалваш, че другите са ти виновни?
Излизаш в пенсия. Работил си в община или в някое държавно управление директор, купуваш земя, с връзки строи и продаваш, нищо че човечеца е работил земята незаконно 40 години, но поради липса на двете увисва и гледа със зейнала уста новопридишлия номенклатура. Те винаги са прави за всичко, нищо че са нагли и лицемери или както казва една женица, днес от устата ти могат залъга да ти вземат. А за Апартаментите. Купувахме, но сме сами. С надежда, че ще се върнат и задомят, но в провинция не е вече място за живеене. Защо ли. Ние си знаем, живи умрели сме. Пика ли му на някой. Кончината е на лице. Няма справедливост, не че някога е имало но сега изобщо не, твърдо не
Сектора на недвижими имоти, не е като пазара на краставици, нито е свободен, тук има много регулации именно от държавата, общини и т.н. В това число влизат парцелите в регулация, разрешителните за строеж и т.н. И точно тук е проблема, краставици всеки може да засади и продава, ама не всеки може да вземе парцел и да поучи разрешение от община, държава. И затова и огромно презастрояване на малки пространства, заради липсата на инфраструктура, А тези парцели който са в регулация са ограничени, от там и цените хвръкват нагоре.
Германците са бедно стадо - едни от най бедните в европа.
Не е нормално 40% от работещите за заплата да са постоянно заплашени от бедност и социялна изолация - както е там.
Какви мерки искаш - пазарна икономика и демокрация е.
@8
Защото съм ходил на училище...
Добре де, не 82, а 82.9%.
И никъде не съм писал че 82% са сградите, а (истина е, че ме мързи и не пиша като за неходили на училище ;)) хората в Бургас или София например, собственици на сгради в грудово или катунци.
Пич, ти май в стария лозенец на софия не си стъпвал... преди години и центърът беше полупразен.
Как сметна че всеки 7 е 14-15%? Я пак сметни.
и защо реши че 82% са селските къщи?
Статията пише 82,9% ОТ ХОРАТА не от сградите. Или искаш да кажеш че те повечето хора имат собствени къщи ама на село? Младите хора и семейства дето в града са под наем имат собствени къщи по селата така ли? Вярваш ли си? Вярвам че родителите им примерно имат апартамент в града и са наследници на част от къща на село, но това не прави децата им собственици. Разглеждаме хората, не сградите, те така или иначе 100% от сградите имат собственици.
А колкото до рекламите, да рекламираш е едно, да командваш собственик какво да прави с имането си съвсем друго.
Всеки 7ми значи около 14-15%. А 82% включват и собствените жилища на село, които са необитаеми.
@3
Демек рекламите на кока кола и макдоналдс са наглост...
Инак - търсене и предлагане... и пазарене с артекс :)