САЩ публикуваха "доказателство" за ролята на Иран в атаката срещу танкерите
На неясния запис малка иранска лодка се доближава до един от двата танкера и премахва предмет от корпуса му
Американската армия публикува видеозапис, който според нейни представители доказва отговорността на Иран за вчерашните нападения срещу два петролни танкера в Оманския залив. Въоръжените сили твърдят, че на неясния запис малка иранска лодка се доближава до един от двата танкера и премахва предмет от корпуса му (според САЩ - мина). Плавателният съд, извършил тези действия, е бил на Революционната гвардия на Иран, сочи публикувано тази нощ (късно вчера по вашингтонско време) изявление, пише Дневник.
От коментарите им не се разбира дали моряците на видеоклипа се опитват да премахнат доказателства за атака. Централното командване на американската армия публикува снимки, които показват със стрелки повредена част на корпуса и друга, към която "вероятно" е прикачена мина.
Часове по-рано американският държавен секретар Майк Помпео обяви, че въз основа на "разузнавателни данни, използваното оръжие, нивото на експертност... неотдавнашните подобни ирански атаки срещу кораби" и други фактори именно Иран стои зад нападението. Преди месец четири танкера бяха нападнати в същия район, а малко след това Вашингтон свърза атаката с ислямската република. Тази сутрин "Франс прес", позовавайки се на дипломатически източници, съобщи, че САЩ са повторили тази позиция на заседание на Съвета за сигурност на ООН при закрити врати.
Късно тази вечер Великобритания обяви, че засега приема позицията на САЩ, че Иран е отговорен, и предупреди страната, че подобни действия са изключително неразумни. "Това е силно притеснително и се случва в момент на вече голямо напрежение", казва в цитирано от "Ройтерс" и БТА изявление на британският външен министър Джереми Хънт. "Приемаме това изключително сериозно и моето послание към Иран е, че ако са били замесени, това е изключително неразумна ескалация, която представлява истинска заплаха за шансовете за мир и стабилност в региона", добави той.
Зад такава позиция застана и саудитският министър на външните работи Адел ал Джубейр. Пред Си Ен Ен той каза: "Нямаме причина да не сме съгласни с държавния секретар... Иран и преди е правил това."
Вчерашните атаки срещу танкерите "Кокука кърейджъс" (регисриран в Панама) и "Фронт алтеър" под флага на Маршаловите острови все още будят въпроси. Собственикът на първия, японската "Кокука Сангьо", каза, че е имало две нападения за три часа, преди екипажът да бъде евакуиран. За "Фронт Алтеър", презозващ нафта от Обединените арабски емирства до Тайван, първото предположение бе, че е поразен от торпедо, но впоследствие се появиха и други версии като взрив на прикачена с магнит мина.
Инцидентът стана в деня, в който японският премиер Шиндзо Абе бе на историческо посещение в Техеран. Според в. "Гардиън" той е съвпаднал с отказа на върховния водач на Иран аятолах Али Хаменей да бъде отворен канал за комуникации между лидерите във Вашингтон и Техеран, предложен от Абе (вероятно не без подкрепата на самия Тръмп). След отказа на Хаменей и атаките Тръмп написа в "Туитър", че оценява идеята на Абе, но "нито (САЩ), нито (Иран) са готови" на такава стъпка.
Европа призовава за сдържаност
Дипломат номер едно на ЕС Федерика Могерини призова днес да се избегнат всякакви провокации в района на Оманския залив, предаде "Франс прес", цитирана от БТА. "Регионът няма нужда от нови поводи за дестабилизация и напрежение и затова върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността подновява призива си за максимална сдържаност и избягване на всякаква провокация", заяви говорителката на Могерини - Мая Коциянчич. Тя допълни, че ЕС събира информации за този инцидент.
Френското външно министерство призова за сдържаност и деескалация на напрежението в региона на Оманския залив и припомни, че Франция защитава принципа на свобода на корабоплаването. Германският външен министър Хайко Маас заяви, че атаките са много обезпокояващи и има риск да доведат до ескалация на напрежението в региона, предаде "Ройтерс".
По-премерени бяха и реакциите на други правителства. Според руския заместник външен министър Сергей Рябков инцидентът в Оманския залив отразява крайно изострената ситуация в региона, предаде ТАСС. Той обаче призова да не се правят прибързани изводи за случилото се и каза, че инцидентът не трябва да се използва за антиирански настроения.
Катар призова за международно разследване на извършените вчера нападения и за деескалация на напрежението в региона, предаде "Ройтерс". В изявление на външното министерство се осъждат разрушителните прояви, "независимо кой стои зад тях" и се отправя предупреждение към извършителите да не правят опасни експерименти със сигурността на Персийския залив и целия регион.