Зарков: Министерството на финансите нарушава закона, Горанов да си понесе отговорността за субсидията!
Единственият ни грях е, че се доверихме на министерството за субсидията, каза депутатът от БСП
Министерството на финансите нарушава закона и Владислав Горанов трябва да си понесе отговорността за това, каза в „Тази сутрин“ по бТВ депутатът от БСП Крум Зарков. Той влезе в спор с колежката си от ГЕРБ Десислава Атанасова заради гафа с надвишените партийни субсидии.
На въпроса дали БСП все още иска оставката на финансовият министър, Зарков отговори, че след като вчера поставили въпроси на министерството, а отговорите драстично се разминавали с това, което прокуратурата пише след проверка, се поставял въпроса за политическата отговорност.
„Чия е политическата отговорност, като този ред за изплащане на субсидии е действал не само при министър Горанов? Орешрски, Милен Велчев, Чобанов и Дянков са били също министри“, контрира Атанасова.
„Прокуратурата разпореди тройна проверка за надвзетите партийни субсидии. На петте политически партии и коалиции – ГЕРБ, БСП за България, Обединение патриоти, ДПС и „Воля“ неправилно са изплатени суми, значително надвишаващи полагащите им се субсидии от 11 лева за 1 действителен глас“, каза водещият Антон Хекимян.
По същия незаконносъобразен начин е формирана и разпределена субсидията по чл. 26 от Закона за политическите партии, които не са представени в Народното събрание, добави той.
Сумата за всички политически партии, съгласно предложението на Министерския съвет от 2016 г. е за сума между 16 и 18 млн. лева, поясни депутатката.
Според опонентът й пък 6 млн. лева са надвзетите суми от партиите.
„Как са разпределени по партиите не знам. Очаквам Министерството на финансите да даде разчети в изпълнение на това, което прокуратурата е заръчала, за да бъдат върнати надвзетите суми“, добави той.
„Законът за политическите партии е от 2001 г. През 2005, 2011 и 2016 г. е променян по отношение на субсидията. Вчера в Комисията по правни въпроси коментирахме, че всички политически партии, Министерството на финансите, и Сметната палата, и законодателят тълкуват закона по един и същ начин. Затова се стигна до това партиите без никой да реагира и да забележи са получавали по-високи субсидии“, обясни Атанасова.
„Спор има, но не за това дали парите трябва да се върнат, а за това как се стигна до надвземането на пари. Ние твърдим обратното на това, което казват от Министерството на финансите, че проблемът не е в закона, а в начина, по който е бил изпълняван“, коментира Зарков.
Това пише и в писмото, което прокуратурата е изпратила до финансовото министерство вчера, добави той.
„На 26 май 2016 г. се променя закона. В него се дава възможност да се гласува с „Не подкрепям никого“. Тези гласове след това в нарушение на закона се смятат, гласовете се преразпределят и партиите получават субсидии по някаква абсолютно сгрешена аналогия с начина на разпределение на мандатите. Това объркване е до такава степен проникнало в управляващите, че и председателката на Бюджетната комисия се обърка“, заяви Крум Зарков.
„Наш служител е ходил през 2017 г., за да пита откъде идва разликата в парите и е бил успокоен, че така е по закон, както управляващите продължават да твърдят и досега. Стриктно сме изпълнявали указанията от Министерството на финансите. Единственият ни грях е, че сме се предоверили, а е трябвало да настояваме откъде идва тази грешка“, каза още той.