Иван Кръстев от „БСП за България“: Националните интереси са важни, стремим се за по-социална Европа
Основните постулати във „Визия за България“ са за създаването на повече работни места и повишаване на жизнения стандарт, каза той
За нас националният интерес винаги е бил на първо място, но няма съществени разлики с европейските ни партньори в основните политики, а те са за една по-социална, по-обединена, по-просперираща Европа. Това каза в сутрешния блок на БНТ кандидатът за евродепутат от „БСП за България“ Иван Кръстев.
Според него „Визия за Европа“ е един програмен документ, който поставя точната диагноза за генезиса на кризите, които разтърсват Европейския съюз през последното десетилетие.
„Това е свързано със задълбочаващите се социално-икономически и териториални неравенства. Те са основният проблем, който създава напрежение между държавите от ЕС. Това разделение подхранва национализма, популизма, противопоставянето между отделните държави и между общностите в тях“, обясни той.
Затова БСП във „Визия за България“ извежда на предно място възстановяването на пълноценния социален съюз, т.е. този ЕС, който обслужва не просто интересите на свободния пазар, на големия транснационален бизнес, който е най-заинтересован от сегашния начин на функциониране на икономиката, добави социалистът.
Обръща се отново Европа към целите, към задачите, които са поставени в договорите за основаване на общността, а именно солидарността, споделянето на общите отговорности, цели и създаването на такава рамка, която е насочена към хората, към техните ежедневни проблеми с цел изграждане на един проспериращ съюз с общества, които се развиват във възходяща посока, уточни той.
„Както първият пакет „Мобилност“, така и вторият, който предстои, са ярка проява на двойния стандарт в Европа. По отношение на тежкотоварните превози на стоки има въвеждане на ограничения, които водят до създаване на реални бариери за достъпа до пазара на определени продукти от страна на по-богатите държави“, коментира кандидатът за евродепутат.
„Същевременно ни се предлага и втори пакет за мобилност, който е свързан с превоза на пътници, т.е. става въпрос за автобусните превози. Там виждаме коренно различен подход, при който се цели пълна либерализация дотолкова, доколкото превозвачите от богатите държави са по-добре поставени. Това е начинът, по който десницата и избраната от нея Европейска комисия разглеждат и виждат свободния пазар“, добави той.
„Срещу това ние се противопоставяме твърдо, тъй като подобен подход води не само до задълбочаване на икономическите и социалните дисбаланси, но и до това богатите да стават все по-богати, а бедните все по-бедни. Борбата срещу това явление е в основата на нашите политики“, уверява социалистът.
„Вчера излязоха последните данни на Евростат. За пореден път сме в челото на негативната класация по бедност и социално изключване. Затова е и критиката ни за начина, по който българското правителство реално представлява и не защитава интересите на страната“, добави той.
„Забавената реакция от страна на правителството при разглеждането на нормативните документи в Съвета на Европа доведе до една ситуация, при която въпреки последвалото обединение на всички политически сили в страната, на транспортния бранш с цел защита интересите ни, всичко бе доста закъсняло и негативните резултати са налице“, коментира Кръстев.
„Същото е положението и с ТЕЦ Марица – изток. Правителството ни не защитава подобаващо интересите на България, свързани с ключови обекти от стратегическо значение, както за националната ни сигурност, така и за цялата ни икономика“, подчерта той.
„Основните постулати във „Визия за България“ и „Манифеста на европейските социалисти“ съвпадат изцяло. Те са за създаването на повече предпоставки за повече и по-добри работни места, повишаване на жизнения стандарт, възобновяване на Европейския социален модел“, заяви кандидатът на „БСП за Бългрия“.
Ние сами в Европарламента не бихме имали същата тежест, ако с нас не са и всичките представители на левите, прогресивните партии, т.е. всички комунистически и социалдемократични сили от целия ляв сектор, добави той.
Надяваме се на по-добър резултат от този, който дават социологическите агенции и с победата си в България, с номер 18 в бюлетината БСП и нашите коалиционни партньори ще допринесем за това левицата да е по-силна и по-добре представена, сподели Кръстев.
„Крайно време е да се даде точна диагноза на случващото се с управлението на средставата от Европейския съюз. Скандалите са за десетки, а се опасявам, че ще станат и за стотици милиони лева“, добави той.
„Разгледах данните на портала на Европейската комисия за нивото за усвояване на средствата от фонда за развитие на селските райони и се оказа, че сме на предпоследно място от всичките 28 страни членки, т.е. парите за развитие на най-изостаналите райони в целия ЕС не се използват ефективно, а там, където се насочват, виждаме емблеми за корупционни практики. Малките градчета и села у нас са в плачевно състояние“, коментира социалистът.
„Трябва да възобновим високите нива на публичните инвестиции. Европейските фондове осигуряват над 74% от публичните инвестиции в страната и това показва, че държавата е абдикирала от ангажимента си да формира и преразпределя необходимите средства“, добави той.
„Пълен е провалът през последните години в политиката на инвестиции в реалната икономика. Години наред най-големият инвеститор в България са българите зад граница, които изпращат пари за потребление на близките си“, уточни Кръстев.
„Тези средства обаче не водят до развитие на икономиката. Затова трябва да имаме такава регулаторна и инвестициона политика, която да създаде предпоставки чуждите инвеститори да се чувстват достатъчно добре в страната ни, но не тази, базирана на инвестиции на базата ниски разходи за труд, а свързана с ясен правов ред, върховенство на закона и справедливост“, добави той.
„Затова нашият девиз в тази кампания е „Справедливост сега“, тъй като тя формира онази среда, която кара и българите и нашите чуждестранни партньори да се чувстват по-добре. За нас националният интерес винаги е бил на първо място. Имаме различия с нашите европейски партньори, но те са в детайлите. Няма разлики в основните ни политики, а те са за една по-социална, по-обединена, по-просперираща Европа“, каза още Иван Кръстев.