Спомени от соца: Когато самолетният билет от София до Бургас струваше 22 лв.
Минималната заплата беше 120 лева, но през 1989 г. я направиха 140
По времето на социализма цените се определяха от Комитет по цените, затворен през 1988 г. Цените се водеха народни, съобщава retro.bg.
Помня, че кифлата струваше 15 ст., баничката със сирене – от 15 до 20 ст. Бозата – 6-15-30 ст. според шишето. Виното също беше по джоба на всеки. Бялото – 97 ст., и червеното толкова.
Коняк „Златна котва“ беше 3,90 лв. бутилката. Ракия плодова – 3,90 лв., сливова – 4,90 - 5,10 лв. Лимонадата струваше 5 ст., оранжадата – 9 ст., швепсът и кока-колата – 15 ст.
През последните 5-6 години преди 1990-а прясното мляко струваше 30 ст., киселото – 18 ст. без бурканчето, 22 с бурканче или в кофичка. Краве сиренето беше 2,60.
Минималната заплата действително беше 120 лева, но през 1989 г. я направиха 140. Билет за самолет София – Бургас в края на 80-те струваше 22 лева.
Билетът за кино струваше 0,25 лв. (20 стотинки на първи ред, 35 ст. в ложите), а входът за театър беше 1 лв. Така всяко семейство можеше да си позволи тези културни развлечения.
Тогава освен циганите, никой друг не ровеше по казаните, а сега е масово явление!
Тогава ключа за в къщи го оставяхме под плачето пред вратата и никой не влезе да краде /имахме видео/, сега с метална врата с тройно заключване и сот и 2 пъти ми разбиват апартамента!
Тогава всяка година ходихме по 2 пъти на почивка /зима и лято/ по 15 дни, сега на 5-6 год ходим 1 път за 10 дни!
Още много мога да пиша, но е безсмислено.
Айде много поздрави на всички!
Когато няма внос на чужди плодове или каквито и да е стоки или вноса е силно ограничен, това се нарича пазарна и производствена политика и тя е много правилна. По този начин се стимулира българското производство, печелят производителите и всички в който са в дадения сектор на производство, отварят се много работни места около конкретно производство, така българите печелят и българската икономика се развива. Когато има внос, чуждото производство върви, чужденците печелят, чуждата икономика се развива.
Всеки един от тях е 100 пъти по-вкусен, по-качествен и по-скъп от шибания гаден портокал. Опашка за портокали вика хахахаха! Отиди да видиш любимия ти скъпоценен портокал колко струва - 1 лев килото, черешите са 80 лв. Аман от малоумници.
Айде моля.ви се. Някои помним какво беше. Тея ги разправяйте на.дечурлигата. Уф, аман от мантри.
Апологиите на социализма са тотално безсмислени. Комунистическите статистици непрекъснато сравняваха развитието на България с това през 1939 г. Колкото и безмислено да беше това продължи до 1989 г.
България излиза от 5 вековно турско робство, балканска война, а после и от двете световни войни....разграбена, бомбандирана, малтретирана, с 4,8 милиона народ съсредоточен предимно по селата, горите, балканите и нивите. Какво очакваш да е в началото на 50-те, да има аутобани, небостъргачи и молове ли?
ТЪПАК
връшаш едно буркаече от кисело мляко, добавяш 2 ст и си купуваш една боза.
сега:
маназините не приемат амбалаж.
НО, имаш право да пътуваш до австралия.
Сега спирам, за да дам поле за изява на оня нещастник с басните за киселото мляко, баничката и "чистите" зеленчуци - пълни с нитрати и окъпани с "братски" комунистически радиоактивен дъжд от Чернобил.