×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

КНСБ поиска до 2022 г.: Минималната заплата 450 евро, средната - 1000 евро


09 Май 2019, Четвъртък, 13:29 ч.

Възнаграждението трябва да расте всяка година между 12% и 15%

КНСБ настоява в края на 2022 г. средната работна заплата в България да стане 1000 евро, а минималната - 450 евро. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, който представи основните изводи от Четвъртия годишен доклад на КНСБ за резултатите от колективното договаряне на работните заплати през 2018 година, пише dnes.bg

За да се постигнат желаните резултати, заплатите трябва да растат всяка година между 12 и 15%, заяви Димитров.

КНСБ настоява в края на 2022 г. средната работна заплата в България да стане 1000 евро, а минималната - 450 евро. Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров, който представи основните изводи от Четвъртия годишен доклад на КНСБ за резултатите от колективното договаряне на работните заплати през 2018 година.

Докладът сочи, че средното договорено повишаване на доходите е около 10 процента. Масово, договореното повишение на заплащането е с от 5 до 10 на сто, като в предприятия от частния сектор се наблюдава ръст на заплатите над 10 на сто. Поставената от КНСБ цел от 12 на сто често е надвишавана.

Съществено са надградени и разширени целите за ръст на доходите в бюджетната сфера. Общото покритие на наетите с колективно трудово договаряне е около 30 на сто, или 687 хил. души, като от КНСБ настояват да стане 60 процента до пет години, както на национално, така и на европейско ниво, тъй като заплатите на хората в предприятия, в които има колективни трудови договори, са с 12 процента по-високи.

Най-високи са заплатите в IT сектора, въздушния транспорт, производството на кокс, застраховането, централните офиси, добива на метални руди, рекламите и проучването на пазари, финансовите услуги, далекосъобщенията. Сред най-нископлатените дейности са медико-социалните грижи, социалната работа без настаняване, производството на дървен материал, ветеринарномедицинската дейност, производството на облекло, охраната, ресторантьорството и др.

Средната работна заплата по предварителни данни за 2018 г. достигна 1135 лв. В промишлеността от общо 29 отрасъла 17 имат равнище на заплащане над средната работна заплата за страната, а 13 са с номинален ръст над средния за страната.

Обхватът на броя на наетите на минимална заплата продължава да нараства. В края на декември 2018 г. достига 442 392 души и представлява 19.3 на сто от всички наети, при 16.6 процента през 2017 г., пише в доклада.

Драстично увеличение на наетите на минимална заплата в сравнение с декември 2017 г. се отчита в "Транспорт, складиране и пощи" - почти 2,2 пъти, със 72.3 на сто - във "Финансови и застрахователни дейности", със 62.7 на сто - в "Създаване и разпространение на информация".

Работната заплата продължава да бъде основният източник на доход в домакинските бюджети. През 2018 г. доходът от работна заплата на едно лице от домакинство достигна 3336 лв., което представлява ръст спрямо предходната година от 9.8 на сто. Това е най-високият номинален ръст от последните пет години.

Проблемът със силната регионална диференциация в заетостта и заплащането на труда остава нерешен, констатират от КНСБ. Проблемът се обуславя от липсата на инвестиции, ниския размер на трудовите възнаграждения и големия обхват на нископлатени работници в някои от областите. През 2018 г. такива се очертават: Видин (746 лв.), Благоевград (750 лв.), Кюстендил (785 лв.), Силистра (790 лв.).

Разликата в брутните заплати е около 2.1 пъти между София (1536 лв.) и Видин (746 лв.).

Средната работна заплата в България изостава номинално между 4 и 7 пъти спрямо старите държави членки и около 1.6-2.5 пъти спрямо новите държави членки. Отклоненията при нетния размер са следствие от разликите в данъчното облагане и дела на социалноосигурителните вноски.

В стандарта на покупателна способност средната нетна работна заплата в България е 2.0-2.5 пъти по-ниска от тази в старите държави членки (Италия, Ирландия, Великобритания и Германия) и 1.2-1.7 пъти - спрямо новите държави членки (Латвия, Литва, Естония, Словакия, Чешката република, Унгария и Полша). На практика този показател е най-точният измерител на покупателната способност на заплатите, защото отразява както разполагаемия размер, така и ценовите разлики между отделните страни, допълват от КНСБ.

България продължава да е на последно място по размер на минималната работна заплата, но като процентно нарастване за година има сходна динамика с тази на Чехия, Хърватия, Естония, Румъния, Словакия и Гърция. Най-висок ръст регистрират в Литва (38.75 на сто) и в Испания (22.3 на сто). Е

България попада сред осемте страни с най-висока данъчно-осигурителна тежест на годишния доход от минимална заплата. Това мотивира искането на КНСБ за ускорена конвергенция на заплатите, от една страна, и за въвеждане на необлагаем минимум до размера на МРЗ, от друга.




1
Коментара
Флагман.БГ "Аз не опипвам жени" "Аз не опипвам жени" 28/03/2025, Петък 22:00 0
Пенсионира се?
Пенсионира се? 28/03/2025, Петък 20:48 0
Бедствено положение в...
Бедствено положение в... 28/03/2025, Петък 20:24 0
Чу ужасна новина
Чу ужасна новина 28/03/2025, Петък 20:03 0
Полицай с голям гаф
Полицай с голям гаф 28/03/2025, Петък 19:33 1
Тази супа е чудна
Тази супа е чудна 28/03/2025, Петък 19:24 1
Флагман.БГ "Ще получа разрез на сърцето" "Ще получа разрез на сърцето" 28/03/2025, Петък 19:00 5
1
Коментара по темата
1.
1
09.05.2019 15:40:35
0
1
Синдикатите са най-големите лапачи и полза от тях няма никаква. Само се правят на загрижени. Някой да знае,кога и на кой са помогнали?!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Защо доц. Киселова заличи група, избрана от народа? Тя се оправда, че нямала такава сила Защо доц. Киселова заличи група, избрана от народа? Тя се оправда, че нямала такава сила Страхувате ли се, че може да излезе запис, от който да стане ясно, че някой ви е упражнил натиск, пита я водещият на „Панорама“ Зрители изригнаха срещу въпрос в "Стани богат" Зрители изригнаха срещу въпрос в "Стани богат" Питането сякаш беше прекалено трудно за 10 бона Ще има ли повишение на сметките за ток при либерализация на пазара Ще има ли повишение на сметките за ток при либерализация на пазара Енергийният министър Жечо Станков обясни, че евентуалната разлика ще бъде покривана от фонд, където ще влиза свръхпечалбата на дружествата Митничари с огромна находка Митничари с огромна находка Украинка скри пари и накити за над 200 бона Самоубиецът от Малко Търново е синът на бившия областен управител на Бургас Самоубиецът от Малко Търново е синът на бившия областен управител на Бургас 42-годишният Мартин Константинов сложи край на живота си след смъртоносен скок Втора жертва на насилника от Ямбол проговори, заплашил да й избие зъбите, ако не затвори телефона Втора жертва на насилника от Ямбол проговори, заплашил да й избие зъбите, ако не затвори телефона Неин роднина помолил Хюсеин да я изпрати до вкъщи от заведението, в което работела, но побойникът я нападнал на улицата Започва ремонт за сградата на ОДМВР Бургас за 5,87 млн.лева Започва ремонт за сградата на ОДМВР Бургас за 5,87 млн.лева Очаква се реалните строително-ремонтни дейности да стартират през май 2025 г., а финалът е планиран за 30 юни 2026 Злодеят, който уби майка си и скри тялото й в куфар, осъден Злодеят, който уби майка си и скри тялото й в куфар, осъден Наложено му е наказание от 8 години лишаване от свобода при строг режим Полицай с голям гаф Полицай с голям гаф Стреля по погрешка "Ще получа разрез на сърцето" "Ще получа разрез на сърцето" Венци Стефанов култов за футбола в България
Банков обир завърши с убийство на нападателя Банков обир завърши с убийство на нападателя Полицайка го гръмна в главата  "Аз не опипвам жени" "Аз не опипвам жени" Депардийо заяви, че не е насилник Полицай разстреля млад крадец Полицай разстреля млад крадец Екшънът стана на Балканите Пенсионира се? Пенсионира се? Форд излиза в заслужена почивка? Шокиращи кадри от Мианмар и Тайланд, над 140 са загиналите при земетресението Шокиращи кадри от Мианмар и Тайланд, над 140 са загиналите при земетресението  Рухнали са мостове и религиозни храмове Бедствено положение в... Бедствено положение в... Хърватия Чу ужасна новина Чу ужасна новина Семейна трагедия за Маркиньос Германското разузнаване тръби за нападение на Русия срещу НАТО, Европа била беззащитна Германското разузнаване тръби за нападение на Русия срещу НАТО, Европа била беззащитна Експертът по сигурността Йордан Божилов не отрече думите на ген. Залужни, че чл. 5 от договора на НАТО не работи и каза, че страните от ЕС не може да се защитят Трагедия до България Трагедия до България Ужасна новина в Турция В две несебърски училища ученици засадиха растения В две несебърски училища ученици засадиха растения „Искаме нашето училище да бъде не само място за знания, но и за грижа към природата“, споделиха шестокласниците от Свети Влас
Димо ГЯУРОВ Димо ГЯУРОВ В България извира от руски шпиони Виц на деня Виц на деня Първи учебен ден. Учителката:
-Ако някой иска да каже нещо, да вдигне ръка.
Петърчо вдига ръка:
-Кажи Петърчо.
-Проверявам как работи системата
Виц на деня Виц на деня -Парите или живота!
-Баце, аз съм женен. Какви пари, какъв живот.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Правилото за успешна връзка е да си имате доверие. Второто правило-трийте съобщенията.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори