Отровиха пчелите на майка на две деца с канцерогенен глифозат, хиляди празни кошери има в Бургаско
Този хербицид влиза и в меда, а е доказано, че от него се развива рак, каза Мария Дочева, която загуби 180 пчелни семейства
Майка на две деца, която е регистрирана пчелин на свое име, е загубила всичките си пчелни семейства заради пръскане на ниви с хербицида глифозат. Злосторникът е неизвестен, а пред камерата на бТВ Мария Дочева и съпругът й Ивайло от романското село Струпец разказаха как са живели в лишения, за да се сдобият с 180 кошера, които сега са празни.
Сигнали за хиляди измрели пчелни семейства има и в Бургаско, каза репортерът Маргарита Стефанова.
„Минали сме всички процедури. Взети са проби. След много усилия доказахме, че пчелите ни са загинали след отравяне с глифозат“, заяви Ивайло.
„Има наредба, според която не трябва да се пръска по време на паша, че трябва да бъдем известени. Никой не ни е уведомил“, добави той.
„Създадохме стопанството с много труд. Само двамата със съпруга ми ги гледаме с големи усилия“, каза съпругата му.
„С отглеждането на пчели се издържаме. Дъщеря ни стоеше на оградата докато ни чакаше да си преглеждаме кошерите. Не сме ходили на почивка“, добавя младата дама.
Чакахме да изкараме много продукция от тези пчели, но се оказа, че вече нямаме нищо, каза тя, държейки бебе в ръце.
Няма как с този продукт някой умишлено да ни е навредил, добавя съпругът й.
С хербицидът глифозат се пръскат житните култури срещу плевели. Пчелите вкарват този продукт в кошерите като събират прашец.
Този продукт влиза в меда, който ние и децата ни ядем, разказва Мария Дочева.
„В чужбина е доказано, че се получава рак от този хербицид и се съдят институции. 11 000 души в Америка са предявили съдебни претенции“, уточни Маргарита Стефанова.
„Надяваме държавата да се вдигне. Проблемът не е само при нас, а в цяла България. Загубите са огромни“, каза още Ивайло Дочев.
Масово отравяне на пчели в Добричко и Бургаско, съобщава Нова телевизия. Пчелари се оплакват, че кошерите им измират и подозират арендаторите на земеделски земи.
Според пчеларите нивите се пръскат със забранени пестициди, които тровят насекомите. По неофициална информация отровените пчелни семейства са стотици хиляди, но единици са стопаните, които декларират загуби.
„Не съм получавал никаква информация от арендаторите, че ще бъде пръскано. Предупреждение трябва да се извърши 72 ч. преди това, може и чрез e-mail или СМС.
Това не се случи”, заяви Юмер Халил пчелар от село Малина.
По думите му нерегламентираните действия се дължат на факта, че според чл. 4 алинея 3 не се разрешава пръскане на площи с наличие на цвят, а часовия диапазон важи само за култури без наличие на цвят.
„Като се пръска и пчелите не се връщат в кошерите”, каза вуйчо му – Халил Халил.
Същият проблем съществува и в село Орлинци. Пчеларят Динко съобщи, че преди 1 месец пшеницата и ечемика там са били пръскани с вертолет. „Той напръска и цъфтящата наоколо растителност. След 3 дена пчелите започнаха да умират”, уточни Динко.
Пчеларите искат видеоклиповете на пръскането, публикувани от Юмер, да се приемат като абсолютно доказателство за нарушение – при констатиране на такова да бъдат спрени субсидиите, да бъдат наложени санкции и да се конфискуват машините, с които е пръскано.
„Ние продаваме мед на безценица. Държавата не ни стимулира по никакъв начин – тя стимулира арендатори, които искат да унищожат пчелите. Моля ви се – спрете се !”, каза пчеларят.
За пчелите са опасни не хербицидите и фунгицидите, а инсектицидите. Някои от тях са безвредни, при други 24, 36, 48 или 72 часа пчелите трябва да са затворени. А има инсектициди с активни вещества, които са тотално вредни за пчелите.
Недоумявам защо в сайтовете на Службите за растителна защита я няма тази информация. Тогава всеки фермер ще може да направи информиран избор и да не вреди от неосведоменост.
През 90-те години на миналия век в САЩ,щата Флорида цитрусовите култури са нападнати от листни въшки,които случайно са пренесени от Австралия.Химическата борба срещу тях се оказва неефикасна и биолози внасят от Австралия естествения им враг калинките-алигатори.Листните въшки са унищожени без химически препарати и цитрусовите култури са спасени.Калинките-алигатори стават важен фактор в биологичната борба срещу листните въшки по растенията.Започва масовото им разпространение.До тук всичко е добре,но в Северна Америка - САЩ и Канада,започва масово измиране на пчелни семейства,с наблюдаване на явлението "празен кошер".Според някои източници загиват 80% от пчелните семейства..За виновни се посочваха мобилните телефони,редица препарати за растителна защита,както в случая препаратът "глифозат".Възможно е,но не в такива размери.УБЕДЕН СЪМ,ЧЕ ПРИЧИНА ЗА МАСОВОТО ИЗМИРАНЕ НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА СА КАЛИНКИТЕ-АЛИГАТОРИ.При научни изследвания е установено,че този вид калинки са носители на причинителя на опасното заболяване по пчелите известно като НОЗЕМА ЦЕРАНА.Заболелите пчели са с подути коремчета.При излитане от кошера падат пред него,пълзят,немогат да се върнат в кошера.Умират.В кошера има мед,пило,но няма пчели.Наблюдава се явлението "празен кошер".Заразяването с това опасно заболяване става, когато имаме намножаване на листни въшки и съответно калинки алигатори,които се хранят с тях.Когато листните въшки нападнат растенията,последните отделят сладък сок - мана,от който се получава мановият мед.Пчелите събират маната,но при наличие на калинки-алигатори,тя е замърсена с изпражненията им.В тях се съдържа причинителят на НОЗЕМА ЦЕРАНА и така се заразява пчелното семейство. Известни са ефикасни за лечение на тази болест препарати,но са забранени за приложение в ЕС. Опасни са за човешкото здраве.Калинките-алигатори се отличават от местните калинки по това,че са оцветени в различни нюанси на кафявото. Летят на рояци и зимно време ще ги открием струпани в неотоплявани помещения,в празни кошери,под капаците на кошерите.Врагове са и унищожават полезните местни калинки.В момента се работи,чрез естествен подбор да се подберат пчелни семейства устойчиви на опасната нозема церана.
https://www.facebook.com/100010596698770/videos/324009814628906/
https://nova.bg/news/view/2019/05/02/249056/%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%B4%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE-%D0%B8-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%BE/?fbclid=IwAR186BHJCPRU6tcpnT-AQnoxtiBlMIAUB65B3VP7xEeYw0JLlL1mZhbvffg