Финансист: Апартаментгейт е идентификация на мизерията на политически ни елит, ЕС ще ни санкционира
Това е все още само повърхността на айсберга, каза Димитър Иванов
Апартаментгейт е идентификацията на мизерията на българския политически елит, защото не може 30 години страната ни да е на последното място в Европейския съюз по жизнен стандарт, а на управляващите да се е вдигнал десетки пъти. Това каза икономистът Димитър Иванов в „Тази сутрин“ по бТВ.
„Скандалът е голям, но си мисля, че това е все още повърхността на айсберга. Вчера бях изумен докато гледах интервюто с Яне Янев“, добави той.
Според него са нужни драконовски мерки срещу прането на пари.
„Премиерът каза, че ще проверява офшорни сметки, но вчера чухме предложенията на вътрешната комисия в парламента на измененията за пране на пари. Независимо кой ги харесва и дали сме по-католици от папата или не, те са в противоречие на четвъртата и на петата директивата за борбата с пране на пари на Европа“, коментира икономистът.
„Снощи чух, че мерките за пране на пари се отнасяли само за чужди собственици, но не и за българи. Това не може да стане. От Европа ще ни санкционират. Трябва да има пълна идентификация за всички видове собственост, включително и на малките дялове във фирмите“, добави той.
„Европейският съюз вече е разкъсан. Брекзит е едно начало. Четири са основните проблеми. Единият е дали и как ЕС да преориентира своята икономическа политика. Видяхме този проблем, свързан с пакета Мобилност“, заяви Иванов.
„Вторият проблем е свързан с това как да комбинираш своите икономически цели с тези на европейската сигурност. Ние имаме икономически интереси в ЕС, но ни се налага да слагаме санкции на страни, които могат да ги задоволят“, добави той.
„На трето място е важно как да се предпази ЕС да не стане икономически пленник на американските външно икономически приоритети. Четвъртият проблем е свързан с това по какъв нов конституционен модел да се преориентира своето развитие съюза“, подчерта финансистът.
Рецесията в Европа започна по-рано отколкото се очакваше, подчерта той.
„Най-критичната част от „доминото“ е италианската икономика, която влезе в т.нар. постоянна рецесия второ поредно тримесечие. Германската икономика се плъзга към нулата. Франция също наближава да влезе в рецесия. Италия ще влезе в по-лоша дългова криза отколкото гръцката“, пророкува Иванов.
Не виждам как ще ускори Европа нашия растеж без търсене на вътрешни резерви в българската икономика, каза още той.
Хайде флагман, вие сте...