Борисов за грузинския премиер: Този път имам много равноправен партньор – колегата Мамука е ръгбист, сериозен човек!
Със строежа на „Хемус“ и с по-голям фериботен обмен ще върнем блясъка на пристанище „Варна“, надява се министър-председателят
Премиерът Бойко Борисов се срещна с министър-председателя на Грузия Мамука Бахтадзе.
На брифинга след това, докато Бахтадзе се опитваше да си сложи слушалките за превода, Борисов обясни, като се подсмихна: „Докато оправят техниката, само за нашите журналисти, да ви кажа, че имам действително този път много равноправен партньор – колегата Мамука е ръгбист, капитан на националния отбор на Грузия, сериозен човек, така че имахме възможност да си поговориме малко и за спорт“.
Българският премиер коментира, че в България и Грузия сме православни християни, но преди всичко сме християни.
По този повод и във връзка с пожара в катедралата „Нотр Дам“ в Париж Бойко Борисов обяви: „Сутринта чрез нашия посланик в Париж... му предадох да предаде на президента Макрон и на нашите колеги там, освен че съжаляваме, скърбиме за тази светиня, каквато е „Нотр Дам“, готови сме и да подпомагаме както финансово, но на първо място да предложим – България има изключителни реставратори, изключителни живописци; и да предложиме – ние ще ги командироваме, да помагат, с това ще бъде нашата помощ. Но да участват българи в бързото възстановяване на този символ на християнството... Най ми се иска с живописци, с иконописци, със... имаме изключително надарени хора в тази област, да подпомогнеме и ние с нашия принос Франция.“
По отношение на Грузия Борисов каза, че те „имат нашата подкрепа за НАТО и ЕС“ и че „много, много по-напред са от Украйна и Молдова.“
Грузия ни била изключително важна, понеже била от другата страна на Черно море и събирала товарите на 8 държави.
В момента между България и Грузия се движели два ферибота на седмица. Амбицията на Бойко Борисов е да станат по два на ден.
Със строежа на „Хемус“ и с подобен фериботен обмен ще върнем и блясъка на пристанище „Варна“, обяви българският премиер.
В тази посока си дали срок от три-четири месеца.
Борисов каза, че не е ходил от 2012 г. в Грузия, защото нямало какво да подпише конкретно като договореност.
Според него можем да си партнираме по отношение на дигиталната инфраструктура, зелената енергия и др.