Променят спешно наредбата заради пустеещи апартаменти на Министерство на отбраната
При неплатен наем вкарват длъжниците под пагон в черен списък
Апартаменти на Министерство на отбраната (МО) пустеят заради пропуск в законодателството. Констатацията е направена от самото ведомство, което вече е предприело стъпки за разрешаване на проблема чрез разписването на промени в наредбата за ползване на имоти от армейския жилищен фонд, пише "Монитор".
Става дума най-вече за маломерни апартаменти, като гарсониери и студия. Според настоящите правила само един служител под пагон или двучленно семейство на военен се настаняват в двустайни жилища, съпрузи с едно дете в тристайни, а четирима или повече хора получават ключ за апартамент с поне четири стаи. Така по-малките жилища често остават необитаеми, от което МО търпяло сериозни загуби.
С промяна в наредбата и съответно в процедурата за отдаване под наем на армейските имоти обаче незаетите по-малки апартаменти също ще се обявяват като свободни от ведомството, като те ще могат да се наемат независимо от броя на хората, които чакат на опашка за служебно жилище срещу преференциален наем. До казуса се стигнало в началото на 2018 година. Промените станали наложителна заради влизането в сила на последната редакция на въпросната наредба, която била направена именно тогава.
„Съгласно тази разпоредба включените в списъка като нуждаещи се от жилище лица се уведомяват по реда на ГПК от Изпълнителна агенция "Военни клубове и военно-почивно дело" за възможността да бъдат настанени в годен за ползване имот, съответстващ на максималните нормативи за жилищно задоволяване. Тъй като максималният норматив от наредбата за едночленно семейство е двустайно жилище, то годните за ползване маломерни жилища – едностайни и по-малки, вече не могат да бъдат предлагани за настаняване по този ред.
След април 2018 година включването на тези жилища в такава процедура добива единствено информативен характер за картотекираните лица, съответно – отказът от настаняване в маломерно жилище не носи рестриктивните мерки, прилагани при такъв отказ до внасянето на промените в наредбата, в сила от 27.04.2018 година. В обобщение се налага изводът, действащите към момента текстове от наредбата не определят реда, по който годните за ползване маломерни жилища да бъдат предлагани за настаняване.
Нещо повече, ако не се отстрани този пропуск, съществува реална възможност годните за ползване маломерни жилища да останат трайно свободни, което води до финансови загуби за ведомството - преки и непреки, като например задължения по Закона за управление на етажната собственост, които за свободните имоти се разплащат от ведомството, в чието управление са същите, изплатени компенсационни суми за картотекирани лица - потенциални наематели на тези имоти, текущата поддръжка на имота, която при отдаване под наем се вменява на настаненото лице, дължими данъци и такси за имота и други“, пише в мотивите към измененията в наредбата, които са публикувани на интернет страницата на МО.
За да не остават празни жилищата, се предвижда също така при отказ на кандидат за наемател да се нанесе в апартамент, тъй като той се нуждае от ремонт или пък се намира в покрайнините на даден град, друг мераклия да може да се нанесе, подавайки само заявление до министъра.
Същевременно с промените наредбата се синхронизира с постановление на МС от 2016 година, касаещо некоректните платци. Така военните, чийто договор за наем на държавно жилище е бил късан някога заради неплатени вноски или поради други нарушения, ще бъдат вкарвани в черен списък, забраняващ наемането на имот в бъдеще. За да могат да получат ключа от желаното жилище, кандидат-наемателите ще трябва дори да декларират писмено, че не са се дънили преди.