"Югоизточно държавно предприятие ДП Сливен" с богата програма за Седмицата на гората
Инж. Пейчо Върбанов поздрави своите колеги за празника
Различни събития и акции организира “Югоизточно държавно предприятие ДП” – Сливен, с които да отбележи тазгодишната Сидмица на гората.
“Искам да приветствам моите колеги, да им благодаря за усилията, които полагат всеки ден в своята работа и да им пожелая здраве и все така отговорно отношение към поставените задачи”, каза директорът на предприятието инж. Пейчо Върбанов.
“Югоизточно държавно предприятие ДП” – Сливен стопанисва държавните горски територии в пет административни области – Бургас, Сливен, Стара Загора, Хасково и Ямбол.
В състава на предприятието влизат 31 териториални поделения, 26 държавни горски стопанства и 5 държавни ловни стопанства. Общата площ на горските територии, които попадат в териториалния обхват на Държавното предприятие е 913 822 хектара, в това число държавни горски територии 644 102 хектара.
По случай Седмица на гората – 2019 г. държавните горски стопанства в Ново Паничарево Кости организираха заедно акция по залесяване на 3500 фиданки от черен бор на обща площ от 10 декара. Тя се намира на територията на ТП „ДГС Ново Паничарево. Целта е възстановяване на изредени гори и култури и на гори, пострадали от биотични и абиотични въздействия, намиращи се във вододайната зона на язовир Ясна поляна. Това е изключително важно за съхранение на влажността в зоната и осигуряване на достатъчен водосбор.
Историческа справка, направена от списание "Гора", показва, че Седмицата на гората в България е започнала като Празник на залесяването през 1925 г. Той е въведен в горския календар заедно с приемането на осмия за България Закон за горите. С приемането на закона две от тогавашните министерства - на народното просвещение и на земеделието и държавните имоти - постановяват създаването на празника, като той се превръща в масово залесяване из страната и продължава и през следващите години. Целта на празника през този период е доброволен труд за страната, която по това време се нуждае много от залесяване на оголените склонове и озеленяване на градове и села. Честването се превръща в Седмица на гората през 1934 г. и включва разнообразни събития - от залесявания до беседи.
Тази година Седмицата на гората отбелязва няколко юбилея на горскостопанската общност - 140 години от създаването на централната горска служба, 120 години специализирана горска преса и 110 години от учредяването на Съюза на лесовъдите в България. Централната горска служба е една от първите самостоятелни администрации на следосвобожденска България, като и досега горското стопанство има експертно управленско звено в правителството - днес това е Изпълнителната агенция по горите.
Институциите, полагащи грижи за горите, организират различни събития през празничната Седмица на гората:
- На 1 април Изпълнителната агенция по горите организира официалното откриване на честванията пред драматичния театър в Благоевград. В церемонията ще участват различни правителствени звена, а организатор е Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)
- В Лесотехническия университет в София ще се провеждат презентации и дискусии по специализирани теми на горското управление и съвременните методи и възможности за професионалната общност.
- Във вторник, 2 април, от 11 ч. в Лесотехническия университет ще се проведе дискусия на тема "120 години горски печат"
- Сряда, 3 април, е обявена за ден на отворените врати на всички структури на ИАГ, а пред сградата на отговорното за горските политики Министерство на земеделието, храните и горите на площад "Македония" в София ще се проведе изложба за историята на горското управление в страната под надслов "140 години централна горска служба"
- В четвъртък, 4 април, ще се проведе традиционното за празника масово залесяване на различни места в страната
- В петък, 5 април, от 10 ч. в Южния парк в София ИАГ съвместно с Лесотехническия университет организира творчески работилници за деца и демонстрация на техниките на работа на горските служители
- Също в петък Лесотехническият университет организира отново залесяване на терен, определен от Държавно горско стопанство - София.
Традиционните залесявания в повечето случаи са организирани от природните паркове. В четвъртък в акцията ще участват деца от детски градини във Варна, Враца и Шумен. В района на Велико Търново и Шумен ще има още няколко инициативи за залесяване на горската администрация от Североизточното държавно предприятие.
По повод Седмицата на гората на територията на "Югоизточно държавно предприятие ДП" - Сливен бяха посадени брези в село Загорци, в близост до училището.
На мероприятието присъства и инж. Иван Жабов – общински ръководител на ГЕРБ и кмет на община Средец. Той посади символично и първото дръвче.
"Община Средец е една от най-зелените в област Бургас и искаме да я съхраним такава. Нека дадем пример на децата и на възрастните как да се грижат за природата и да оставят красива следа след себе си“, коментира Жабов.
Кампания по залесяване бе проведена още в Несебър, Свети Влас, Обзор и Кошарица. Атанас Терзиев, Станислав Цанев и Христо Яръмов дадоха личен пример за грижа към околната среда в деня, когато отбелязваме настъпването на пролетта.
Акцията им бе съвместна със съветниците от партия МОРЕ Тонка Пешева, Демир Петров и Иван Янев, които също присъстваха на засаждането.
„Казват, че човек трябва засади поне едно дръвче през живота си. За всички нас това не е първи път, няма и да е последен. Надяваме се жителите и гостите на община Несебър да пазят зелените площи и сами те също да обогатят населените места с нова растителност. Така даваме пример и на децата, които извън училище се учат на отношение към природата с подобни инициативи“, коментира общинският съветник от ГЕРБ Атанас Терзиев. Засадените дръвчета са от видовете морски бор, ела, футиния и калина.