Давид от Несебър: България е моят дом, Армения ми е чужда!
Арменецът, който е израснал в Несебър, сподели, че за да получи документи за самоличност, трябва да плати $7500
България е моят дом. Това сподели в „Тази сутрин“ по бТВ Давид Акопян, който е роден в Армения, но е израснал в Несебър.
„Задържаха ме, когато бях с приятели в Морската градина на Варна. Беше хубав слунчев ден и при рутинна проверка и питаха за лични карти, а аз обясних, че нямам. Задържаха ме, за да се установи моята самоличност. След като ме провериха и видяха, че не фигурирам в никоя система, се наложи да пренощувам в ареста“, разказва 29-годишният мъж.
„На следващия ден ме разпитаха и след като се установи, че моята самоличност е неизвестна, се издаде заповед за временното ми задържане в лагера за бежанци в Бусманци“, добави той.
Давид е бил в една стая с още двайсетина чужденци.
Тикнаха Давид в бежански лагер, живял цял живот в Несебър без документи
„Имаше 7-8 китайци. Отношението на служителите към мен беше много добро. Те разбират, че съм израснал тук и моят случай е доста по-различен от този на хората от Афганистан например, които са влезли нелегално в България, но не с цел да останат тук“, споделя младият мъж.
„Нямам нито паспорт, нито акт за раждане. Това, което установи моята самоличност, е документ от посолството, в който пише, че след извършена проверка, е установено, че съм гражданин на Република Армения“, добавя той.
„Казармата там е задължителна. Обръщал съм се много пъти към арменското посолство и дори до президентството съм писал писма. Според служителите от дипломатическата служба, трябва да се върна в Армения, да служа там и след това мога да си получа паспорта. Моето завръщане в България обаче е под въпрос, а Армения за мен е чужда държава. Затова отказах да се върна и помолих да получа документи в България“, разказва Давид.
„През 1992 г. майка ми и баба ми са пристигнали от Армения в Бургас. Две години сме живели там. След това тя среща моя доведен баща и се местим в Несебър“, добавя той.
„Ние не нарушавахме визовия режим. Законно майка ми е дошла в България“, уточнява мъжът без паспорт.
„Радвам се, че въпреки липсата на документ за самоличност успях да се образовам! Не можах обаче да се явя на матура, заради това, че нямам паспорт. За щастие към мен проявиха разбиране и ми позволиха да ходя на училище“, споделя той.
На въпроса дали се чувства българин, отговаря, че няма избор да не се смята за такъв.
„Аз съм израснал в Несебър и не познавам друга страна. Знам арменски разговорно. Моите майка и баба са говорили с мен на майчиния ни език. Не мисля обаче, че мога да се оправя в Армения“, добавя той.
Водещият Антон Хекимян уточни, че в Армения пределната възраст за военна служба е 27 години и след това, всеки, който не е служил, трябва да плати финансова компенсация.
„Нямам 7500 долара, за да мога да платя и да остана в България. Работех в сферата на туризма заради добротата на някои хора. Не можех да стоя и да чакам някой да ме издържа. Даваха ми работа, макар че нямам паспорт“, разказва младият мъж.
„Мислих си, че българите сме много разделени, но осъзнах, че когато някой има нужда, успяваме да се обединим около една кауза. Изключително съм благодарен за подкрепата. Хората от Несебър правят всичко възможно, за да съберат тези пари“, добави той, а на въпроса как усещаш България, отговори „Това е моят дом“.
„Израснах в Несебър, учих там, завърших основното си образование в СОУ „Любен Каравелов” в Несебър и последните две години учих в гимназията по туризъм в Слънчев бряг”, каза Акопян пък пред камерата на Нова телевизия.
„Той достигна до дванадесети клас, но не успя да завърши, защото просто нямаше документи за самоличност. Тоест един амбициозен, можещ, умен, млад човек не успя да получи образование”, заяви учителката на Давид - Ирена Божилова.
„Изпратен е в Бусманци с единствената цел да се изясни самоличността на лицето. Един човек, който 26 години живее в България, не се укрива, напълно известен е и е свързан с общността, където се намира, и изведнъж 3 седмици да бъде лишен от свобода, за да бъде установено кой е”, каза адвокатът на Давид - Диана Радославова.
Давид е застрашен от депортиране в Армения.
„От страна на изпълнителната власт няма друг ход. Няма каква друга процедура да приложат спрямо него, защото има празнота в закона”, уточнява Радославова.
„Въпросът е че липсва адекватен закон да филтрира различните случаи. Тоест да разграничи мен, човекът живял цял живот тук, от един емигрант от Афганистан, който е с цел да премине незаконно през България”, каза Давид.
Той трябва да пътува до Армения, където да плати на държавата за това, че не е ходил в казарма, да си издаде арменски паспорт и да се надява, че ще му разрешат да се върне легално.
„Проблемът е, че той трябва да излезе от България, за да го направи това нещо и никой не му гарантира възможността легално, бързо и лесно да влезе обратно в у нас”, заяви Радославова.
„Ще трябва да отида на място, на което нямам никакви близки, нямам какво да правя. Не владея дори езика. Аз ще бъда отпратен да започна нов живот на непознато за мен място, ако това се случи”, сподели Давид.
За да помогнат на Давид неговите приятели са започнали дарителска кампания, с парите от която момчето да плати на арменската държава, затова че не е служил в казарма.