Цялата истина за апартамента на сем. Лозан и Елисавета Панови*
Имотът е купен от фирмата на съпругата, а пък съпрузите Панови плащали, за да живеят в него - колко несъстоятелно обяснение!
Понеже се повтаря постоянно една мантра, че г-жа (Лозан) Панова била отстъпила някакво изначално нейно право на строеж върху едва ли не нейна земя (една гугутка дори усърдно пише и други големи бели птици повтарят където сварят, че това била нейна реституирана земя), да ви разкажа някои факти, видни от самия нотариален акт. Който уважаемият в. "Капитал"(ВИЖТЕ ПУБЛИКАЦИЯТА ТУК) бе така добър да разпространи в опита си да изкара сделката чиста като сълза:
Въобще не става дума за "преотстъпено право на строеж срещу обезщетение", както са Ви го пробутали в паническия си опит да замажат фактите. Става дума за класически трик за избягване на данъци и такси.
Какви са фактите?
Правото на строеж върху този парцел принадлежи на "Артекс Инженеринг". И сега внимавайте... "Артекс Инженеринг" ПРОДАВА на "Ганева 2000" ЕООД (фирмата на Елисавета Панова, тогава още Ганева) част от въпросното право на строеж, а именно отстъпеното право на строеж върху общо 211 кв. м. разгъната площ. Да поясня - това не е право на строеж върху терен с такава площ, а... върху "въздух". Така се нарича на жаргон в тези среди. Тоест право на строеж някъде във въздуха в бъдеща сграда, която ще се издигне върху парцела. Но не върху цялата сграда, а само за 211 кв. м. от нея.
Още повече внимавайте: Това право на строеж е "продадено" от "Артекс Инженеринг" на "Ганева 2000" ЕООД за... 1000 (хиляда) евро. (Да обяснявам ли колко е нелепо това и да доказвам ли, че е поне 40-50 ПЪТИ по-ниско от реалната цена на такова право на строеж?!)
И тук следва най-интересното. "Ганева 2000" ЕООД наема кого мислите... познахте - "Артекс Инженеринг" - да изпълни вече нейното (на фирмата на бъдещата Панова) право на строеж, т.е. наема ги уж като някакъв най-обикновен строител. Срещу което трябва да заплати на два пъти общо 80 000 евро "Артекс Инженеринг", както е описано в нотариалния акт. Ерго 221 кв.м. за 80 хиляди евро.
362 евро на квадратен метър, при положение, че в същия период отново "на зелено" квадратен метър в същия район и подобна площ вървеше над 900 - 1000 евро. Не е лошо, нали?! Да ме прощава г-жа Панова, но дори фактът, че е платила веднага над половината от сумата няма как да намали толкова цената.
И така, за какво става дума най-вероятно?
За класическа схема за укриване на данъци и такси и плащане на част от реалната цена "на ръка". Или чрез други услуги.
Впрочем не същата, но подобна, е врътката с апартамента на Цветанов, с тази разлика, че той все пак е дал реално два свои апартамента като замяна. Но изводът пак е същият. Укриване на данъци и такси, плюс евентуално доплащане "чрез услуга"...
Освен, ако купувачът на вече заменените бивши апартаменти на Цветанов не се окаже наистина подставено лице на самия Цветанов, тогава вече има и пране на пари и прочее. При Цачева почти със сигурност става дума точно за "спестяване на данъци и такси", тя, милата, има глупостта сама да изтърси нещо от сорта "нотариалният ми акт е неокончателен" - т.е. има и друг документ, според който доплаща до някаква цена, по-близо до реалната. Най-вероятно така ще се окажа и за зам.-министъра на енергетиката. Та така...
*Анализът е на известния български журналист и публицист Стоян Иванов, автор на предавания и водещ в СКАТ тв, заглавието е на Флагман.бг
- получила шестцифрени суми от продажбата на рекламно време на БНТ на фирми с държавно участие в момент, когато е живеела с днешния си конкурент за водаческото място Станишев. Нима това не е конфликт на интереси
- получила шестцифрена сума от офшорка, която е разкрита като част от офшорните схеми на Цветан Василев за източване на КТБ. Парите, които са получени във фирмата на Йончева и офшорката на Василев "Офроуд" са Вашите пари, на онези, които бяхте измамени от пирамидата КТБ. Днес Ви се предлага да гласувате за Милиончева, която от тези пари си е гласувала сама на себе си като едноличен управител на "Офроуд" сумата от 12 710 лева МЕСЕЧНА заплата!!!!!
Днес Елена Милиончева притежва имущество за милиони /апартаменти, къщи, магазини, гори, а Вие лапайте мухите!
Йончева има няколко апартамента, магазин, вила с двор и гараж на територията на София. Общата квадратура на притежаваните от нея имоти, декларирани пред Сметната палата, е 756 кв. м., което по пазарна оценка от средно по 1000 евро на квадрат 756 хил. евро, което се равнява на 1,5 млн. лева, става ясно в статията.
Отделно притежава и 7 декара гори на обща стойност 451 хил. лева, които също е декларирала, че е платила официално. Така например председателят на БСП Корнелия Нинова е успяла да закупи апартамент от близо 90 квадрата на столичната улица „Боряна“ в квартал "Овча Купел" на цена от 241 лева на квадратен метър. Общата цена, която Нинова и съпругът ѝ Митко са платили е 21 514 лева според имотната декларация на лидерът социалистите. Покупката е извършена през 2004 г., по времето когато Нинова все още е изпълнителен директор на „Техноимпекс“ АД. Според официалната статистика на НСИ за 2004 г. средната цена на имотите в София през годината е била 1095 лв. или четири пъти по-висока от платената от Корнелия Нинова.
През 2004 г. друг червен депутат – Валери Жаблянов, се сдобива с апартамент с квадратура от 96 квадрата. Обявената в имотната му декларация цена на придобиване е точно 31 000 лева или 322 лева на квадрат. Цената е малко по-висока от тази на Нинова, но все пак близо четири пъти по ниска от средната за София. Жаблянов също така е собственик на луксозна къща със застроена площ от 300 квадратни метра в столичния квартал Драгалевци, придобита през 2013 г. на стойност 360 000 лв.
Не по-малка е разликата между средната пазарна цена на имотите в София и апартаментът на друг виден социалист – депутатът Жельо Бойчев. През 2006 г. Жельо и съпругата му Зорница придобиват апартамент с внушителна квадратура от 175 квадрата. Цената, която семейство Бойчеви плаща е 57 100 лева или цена от 326 лева на квадратен метър. Отново по данни на НСИ за първото тримесечие на 2006 г. средната цена на квадратен метър в София е била 1313 или четири пъти по-ниска цена.