Ананиев: Фалити на болници ще има и в бъдеще, не мога да спра протеста на медицинските сестри
Не може да опростим дълговете на болници, защото те са търговски дружества, оправда се дравният министър
Не е оказван натиск от страна на директори на болници върху медицински сестри, за да не протестират. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев в „Тази сутрин” по бТВ.
Днес те излязоха на втори протест, след като изтече 20-дневният срок, който здравните работници дадоха на министър Ананиев да набележи мерки за решаване на проблема с формирането на работните заплати.
Медицинските сестри излизат отново на национален протест
„Онзи ден събрах директорите в държавните болници и поставих този въпрос. Беше ми казано категорично, че от тях не е оказван натиск, а аз самият не мога да допусна да лиша хора от законовото им право да протестират”, каза Ананиев и допълни, че уважава претенциите на медицинските сестри и труда, който те полагат.
Здравният министър посочи, че е съгласен, че има голямо разминаване при формирането на заплатите на здравните служители – от минималната работна заплата до три пъти минималното възнаграждение.
Медицинските сестри излизат на палатков лагер пред министерството
„Не изглежда справедливо, защото няма принципи и правила за формиране на работната заплата и това, което предложих и беше прието от протестиращите –да разработим методика, която да се прилага във всички лечебни заведения за болнична помощ Въпросът е, че ние стигнахме до съгласие в рамките на две или три седмици да разработим съвместно тези и правила и след като сме убедени и двете страни”, каза Ананиев.
Той заяви, че първоначалната идея е била да се разработят тези правила за формиране на работните заплата в държавните болници, болниците със смесено участие и общинските болници. Вчера медицинските сестри са поставили въпроса дали не трябва тези правила да се прилагат и в частните болници, защото използват публичен ресурс.
„Аз поех ангажимент да се срещна с Асоциацията на частните болници, да споделя тяхното виждане. Аз смятам, че може да стигнем до консенсус, защото и те имат интерес да има правила и ред при формирането на работните заплати”, добави Ананиев.
Пари на болниците не се опрощават, защото са търговски дружества, каза той. Според него ведомството може само да ги подкрепя по отношение на инвестиционната политика.
„Фалити на болници има до сега, сигурно ще има и в бъдеще. Важното е да направим така, че в нито един регион на страната да не остане население, което да страда от липса на медицинска помощ. Да има равностоен достъп до медицински грижи”, посочи Ананиев.
Кирил Ананиев заяви, че един от приоритетите на Министерство на здравеопазването е да се увеличат инвестиционните разходи и да се помогне на лечебните заведения да подобрят битовите си условия.