Гроздан Караджов: Новата формула за пенсиите е грабеж, НОИ не е Господ да решава съдби
Обществото е разтресено, и ако хората нямат възможност да избират как да се пенсионират, ще има протести, предупреди той
Новата формула за изчисляването на пенсиите, която не бе подложена на обсъждане и не бяха направени необходимите разяснения, е грабеж, а НОИ не е Господ да решава съдби. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият депутат Гроздан Караджов. Той първи алармира за промени при изчисляването на пенсиите, които ощетяват поне по 22 000 българи годишно.
От тази година влязоха в сила промени, които според последните анализи на НОИ ще ощетят 31% от новите пенсионери тази година.
Според новите правила вече не се избират трите най-силни години преди 1997 г., не влиза и доходът между 1997 г. и 1999 г. Вземат се предвид само осигуровките от 2000 г. насам. Отпадането на трите най-добри години преди 1997 г. е решение от 2015 г., влязло в сила сега.
Гроздан Караджов: 37% от бъдещите пенсионери ще получат по-ниски суми
Аргументът за отпадането на другите три е, че тогава не е имало максимален осигурителен доход, регистрите за този период са непълни, а „стимулите” за измама – големи. Така се стигало до случаи на нереално високи пенсии.
„След първия ми текст, който написах във „Фейсбук” по темата за новата формула за изчисляване на пенсиите, ми се обадиха много хора, част от тях дойдоха и донесоха свои изчисления, в които има някъде около 300-400 лв., дори един от примерите беше за 480 лв. намаление на пенсиите”, каза Караджов.
По думите му никъде не може да се намери разчет, който да показва колко души и с колко ще бъдат ощетени.
Само за тази година потърпевшите от новата формула за пенсиите ще са към 22 000 души, твърди бившият депутат.
След като водещият Антон Хекимян попита защо се изхожда от тази презумция, че всички биха злоупотребили да изберат трите си най-добри години от трудовия си стаж, Караджов отговори, че с този фалшив мотив е вкарана тази реформа и е казано, че се касае за ограничен кръг – няколко хиляди тариката с фалшиви документи.
„Това е спестяване за НОИ, но е чист грабеж от пенсионерите. От 1,2 – до 4 милиарда лева се спестяват така. Очевидно в НОИ има дупка. Прехвърля се проблем от здравата глава на болната, т.е. върху пенсионера, който и без това е в незавидно положение“, коментира Караджов.
„Хората са принудени след 2000 г. да ги осигуряват на минимална заплата. Държавата трябва да си поеме допълнителния разход. Тя трябва да довнесе колкото трябва през бюджета“, добави той.
Водещият припомни, че от НОИ твърдят, че над 50% ще са тези, които ще получат по-високи пенсии.
„Това е цинизъм, който не би трябвало да коментираме. Защо да противопоставяш ощетените срещу едва ли не облагодетелствани? Кой е НОИ – Господ, който може да решава съдби? Не!“, подчерта Караджов.
„Хората трябва да изберат коя е по-изгодната формула за тях. Има Инспекция по труда, която трябва да се порови в документите. Ние не можем да узаконяваме с изменения мързела на чиновника. Цялото общество е разтресено. Ако хората нямат възможност да избират, ще се стигне до по-активни форми на протест“, каза още бившият депутат.
За 31% от новите пенсионери тази година „индивидуалният коефициент” ще е по-нисък –средно с 8% спрямо старата формула, а за близо 57 на сто – ще е по-висок с около 4%.
Шефът на дирекция "Анализ, планиране и прогнозиране" в НОИ Драгомир Драганов пък каза в „Тази сутрин“, че осигурителната система е базирана на определени принципи, които трябва да се спазват.
„Размерът на пенсията зависи от различни фактори. Един от факторите е времето на пенсиониране, друг е стажа. 2015 година бе взето решението за отпадането на най-добрите 3 години. В Кодекса за социално осигуряване ясно бе записано, че това влиза в сила от 1 януари 2019 г.”, коментира Драганов.
Той обяви, че от института са готови да съдействат с експертиза, ако политиците решат да направят промени.