#ЗаЕдно: Зам.-министър Ваня Колева обсъди Национална стратегия за младежта в Бургас
Новата стратегия ще вземе под внимание всички добри европейски практики, създавайки стратегия, която да поставя ясни задачи
Заместник-министърът на младежта и спорта Ваня Колева се срещна с младите хора в Бургас във връзка с бъдещата Национална стратегия за младежта (2020-2030) #ЗаЕдно.
На срещата присъстваха кметът на община Бургас Димитър Николов, зам.-кметът на община Бургас Лорис Мануелян, ректорът на Бургаски свободен университет Галя Христозова, представители на Студентския съвет към университета, председатели на неправителствени организации, ученици и студенти.
„Основната ни мисия е подобряването на качеството на живот на младите хора. Искаме да мобилизираме потенциала на младите хора в развитието на България“, заяви зам.-министър Ваня Колева.
Ваня Колева представи на младежите постигнатите резултати по отношение на младежките политики. Тя посочи, че Министерство на младежта и спорта (ММС) работи усилено по изготвянето на новата Национална стратегия за младежта (2020-2030) в партньорство с неправителствения сектор и всички заинтересовани страни.
Заместник-министърът обясни, че новата стратегия ще вземе под внимание всички добри практики на европейско ниво за създаването на ефективна, фокусирана и целенасочена стратегическа рамка, която да поставя ясни и реалистични задачи. „Стратегията ще определя точни и измерими годишни цели, ще набелязва основните и подходящите планове за действие за тяхното постигане, вследствие на което се предвиждат и нормативни промени в Закона за младежта“, отбеляза Колева.
Кметът на община Бургас Димитър Николов поздрави Министерство на младежта и спорта за инициативата за развитието на стратегията. „Като кмет обещавам ние да бъдем по-активни и самата община също да помага с тази дейност. Имаме нова дирекция за младежки политики с повече млади хора“, заяви той.
Във втората част на срещата младежите имаха възможност да дискутират по групи предизвикателствата, с които се сблъскват в съответната област. Те представиха своите идеи по метода „Дърво на проблемите“ и идентифицираха възможни решения за справяне с тях.
резултат на дискусията младежите акцентираха върху здравословния начин на живот в училищата, информираността на гражданите, обществената активност, методите на образование, условията за развитие в малките населени места, грижата за млади хора с по-малко възможности и в неравностойно положение, спорт.
Срещи с младежи предстоят в редица области на страната, където вниманието отново ще бъде насочено към гласа на младите.