Изкуственият интелект вече не е фантастика – вижте как ще се промени светът в близкото бъдеще
Съвсем скоро машини ще заменят работната сила в много сектори за добро или за лошо
В последното десетилетие изкуственият интелект се възвиши от мечта на фантастите до важна част от ежедневието ни. Използваме системи от ИИ, за да ползваме телефоните си чрез Siri или Alexa. Автомобили като „Тесла” интерпретират и анализират обкръжаващата ги среда, за да се управляват сами. Amazon и други големи корпорации следят навиците ни за пазаруване и умно ни препращат към нови продукти, които биха ни харесали. Дори Гугъл преценява сам какви резултати от търсенето да ни представи, базирано на това какво той (или то) мисли за нас, предава Digital Trends.
Алгоритмите с изкуствен интелект вече са факт. Но това е само началото. Защото в бъдеще, те ще променят всичко. Но искаме ли това?
Какво точно е изкуственият интелект? Може би по-добрият въпрос би бил какво точно е интелектът? Най-простото описание е „събирането на данни за света и използването им, за да се направят предсказания в кратък и дълъг период”. Това се отнася както за хората, така и за машините. Така че когато говорим за изкуствен интелект в живота ни, всъщност говорим за всичко – от това, че компютрите вече могат да четат ръкопис, до робот, който може да извърши сложна операция на пациент самостоятелно. Дори до огромна база от данни, която категоризира вас самия, базирано на това какво сте търсили или написали онлайн.
Точно защото светът на изкуствения интелект е толкова огромен, е нужно да разгледаме някои от последните впечатляващи развития в тази сфера, които очакваме да видим в близкото бъдеще.
На първо място за системите от изкуствен интелект вече се говори, че ще отнемат работата на хиляди, ако не и милиони хора. Всяка работа, която се състои в това човек да взима информация от друг човек и да я въвежда в система, ще е първата, която ще стане безсмислена. В това число – касиери, банкови служители, кол центрове. Тази тенденция постепенно ще достигне и до други нива – шофьори, пощальони, куриери. Дори журналистите са заплашени от алгоритми, които събират информация по-бързо и я предоставят по-точно от тях.
Но докато обществото се опитва да се промени в тази насока, то ще започне да се отваря и към професии от ново поколение – разработка на софтуер, поправка и поддръжка на роботи, развитие на съществуващите алгоритми и т.н.
Машините са напът да заменят човека и в най-опасните професии, което съвсем не е нещо лошо. Огнеборци, миньори, строителни работници – почти всички професии, които имат висок риск от нараняване или смърт ще бъадт заменени от машини, които не се разболяват и не се нараняват.
Все още не знаем какво точно ще представлява икономика, в която всички работници всъщност са машини. Но много специалисти в сферата смятат, че така светът може би ще се превърне в едно по-добро място.
И докато хората развиват все по-добри и по-добри системи от изкуствен интелект, става ясно, че той може не само да замени човешкия труд, но и даа мисли по начини, по които хората не могат. Дори днес алгоритми, които могат да следят и да обработват огромен обем от информация и да правят заключения от тях, вече са напът да променят обществото. Започвайки от малките неща, като оптимизацията на трафика в градовете, до сериозните неща – като следенето на различни болести и спирането им още преди да са се разпространили епидемично. Самообучаващите машини са способни дори да анализират човешкото мислене и да разпознават различни предупредителни знаци – например специфичен жаргон, който използват педофили или насилници, или терористи.
Същата тази технология може да се използва и от обратната страна на монетата – да следи политически дисиденти или да предоставя фалшиви новини на по-лесно манипулируемите хора.
Само няколко технологични корпорации контролират всички последни развития в сферата на изкуствения интелект. И докато се надяваме, че ИИ може да развие обществото ни, всъщност е много вероятно той просто да започне да работи само в ползна на определени избрани.
Засега обаче можем просто да гадаем дали бъдещето ни е утопично или дистопично. Времето ще покаже.
Превод: Георги РУСЧЕВ
- Какво си недоволен? - пита аптекарката
- А бе все на "амин" завършват...
-Исторически роман.
-Абе ,дядо това е порнографско списание.
-Да, за теб........за мен е история.....
- Спомняш ли си Дaнчето от нашия курс? - пита единия.
- Кое Данче, бе?
- Абе онова със зелените очи и тъмната коса!
- ???
- Дето имаше крака до сливиците, страходни цици и дупенце като прасковка!
- А-а-а! - сеща се другият... и какво?
- Ами вчера ебах брат й!
"Търсим продавач - диабетик".