×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

За поколението на смартфоните да внимаваш в час е непосилно мъчение


За поколението на смартфоните да внимаваш в час е непосилно мъчение
Днешният проблем на образованието е липсата на внимание сред децата. И той само ще се задълбочава
22 Февруари 2019, Петък, 12:36 ч.
Автор: webcafe.bg

Сега и учителите имат проблем - как да приспособят традиционната учебна програма, така че тя да е адекватна на учениците в момента, които са заобиколени от технологии, и трябва ли да има компромис с традиционното образование?

Образованието страда от един особено голям проблем. И то не само у нас, където проблемите с лопата да ги ринеш, а по целия свят - учениците от новото поколение в момента просто не могат да концентрират вниманието си за по-дълго време. Свикнали от мобилните приложения да бъдат подтиквани да цъкат, скролват, суайпват и т.н., способността на децата от Поколението Z (между 10 и 24 години) и идващото след тях Поколение Алфа (0-9 години) да задържат вниманието си върху учител, изнасящ лекционен урок пред дъската, е все по-малка.

Сега и учителите имат проблем - как да приспособят традиционната учебна програма, така че тя да е адекватна на учениците в момента, които са заобиколени от технологии, и трябва ли да има компромис с традиционното образование? Ранното развитие на мозъка е сложна тема, но през последните няколко години изследователите по света са изразили безпокойство относно въздействието на смартфоните и различните занимателни приложения върху концентрацията при децата. "Съществува нарастваща маса от доказателства - и, да, те не могат да потвърдят напълно тезата и могат да бъдат оспорени - но все пак доста ясни доказателства, че технологиите, социалните медии, постоянният достъп до интернет и смартфоните вредят на способността на децата да се съсредоточват.

Ние фундаментално променяме начина, по който децата мислят и как се развиват техните мозъци", казва д-р Джим Тейлър, автор на книгата "Raising Generation Tech" ("Да отгледаш технологичното поколение"). Така например средно се смята вече, че обикновеният тийнейджър има продължителност на концентрираното внимание от около 28 секунди. И това е проблем, пред който учителите се изправят всеки ден. А липса на политики за решаването му (или поне адаптирането на образователната система към него) за момента или няма, или са рядкост.

Ефектите от въвеждането на технологиите в ежедневието на децата се виждат най-ясно в типичните чисто училищни задачи като четенето, което става все по-трудно заради разликата между обикновения текст на хартия и приложенията богати на снимки, картинки и интерактивни бутони. Така в момента много ученици намират за изключително изтощително да четат сложен или дълъг текст без редовни почивки. И според някои учители сякаш преди учениците са можели да посвещават вниманието си върху дадена задача за далеч по-дълго време, докато при сегашните се вижда липсата на тази издръжливост, което се проявява в молби за почивка или просто изоставяне на зададената задача. Четенето от мобилно устройство също не помага - фактор, който дава индикации за това, че проблемът се крие много по-дълбоко от обикновения носител на информация. Способността за концентрация не е просто ценност сама по себе си, а възможност за по-широко възприемане на информация и е пряко свързана с капацитета за запомняне и схващане на получената вече информация. Без способността да концентрират вниманието си децата няма да могат да обработват информация. Те няма да могат да я складират в паметта си, което означава и че няма да могат да я интерпретират, анализират, синтезират, да гледат на нея критично и на нейна база да взимат решения, обяснява д-р Тейлър. Когато учениците не могат да отделят достатъчно внимание за дълги лекции, много учители вече разделят уроците на по-малки парчета, правейки ги далеч по-интерактивни. Това се превръща и в световен тренд - по-кратко, с почивки, с обсъждания.

Допълнително с това на много места вече, за да се стимулира вниманието на децата и способността им да възприемат информация, се набляга на упражнения за отпускане и дори медитация в началото на часовете. Друг подход, който е възприет от мнозина преподаватели, е да се отиде директно на територията на учениците - социалните мрежи и платформите като YouTube и Instagram. Има примери за това как учители заснемат клипчета как правят експерименти по химия или физика, които след това биват публикувани в YouTube. Впоследствие тези видеа се използват като примери в моменти, когато скуката започне да натежава. Други намират интересни картинки или видеа за уроците си и ги вкарват в предаването на урока. Крайната цел е една - да се разнообрази учебното съдържание така, че учениците да успеят да усвоят максимално количество знания на фона на новите условия и риска от загуба на внимание.

Това отваря цял един нов клон в проектирането на приложения за образование, в който само в САЩ за миналата година са вложени над 1,45 млрд. долара. Но докато някои от учителите се опитват да вкарат технологиите в класните стаи, множество проучвания показват, че по-традиционните класни стаи могат да бъдат по-успешни. Споед данните от изследване във Великобритания от 2015 г. продуктивността на учениците се повишава, когато се забранят мобилните устройства в час. Междувременно професорът по неврология Уилям Клем, автор на поредицата "Умения за обучение", посочва проучване от 2014 г., че воденето на бележки на хартия в дългосрочен план помага на учениците да запазят информацията в главата си по-добре от използването на лаптоп за записки. Клем също посочва опасностите от разкъсването на уроците на по-малки парчета.

Според него това може да доведе до изпускане на важна информация в уроцте. Той казва, че учениците се нуждаят от време, за да се включат в темата наистина, след като учителят я представи, преди да продължи с нещо друго. Затова и според него, както и според доста други негови колеги, лекционният формат на уроците не трябва да бъде изключван или поне не съвсем. Въпреки че технологията подкопава някои аспекти на образованието, тя също така овластява учениците по неочаквани начини начини.

Единият от тях е способността сами да определят какво им е интересно и да сканират интернет за информация по тема, които наистина ги интересуват. Така те не трябва да търсят специално учител, за да научат нещо ново и да получат отговори на въпроси, които ги занимават. А това е и изначалната форма на интернет - да предоставя информация на онези, които са достатъчно любознателни, че да потърсят. По този начин самата информация става общо достояние и вече успехът не зависи толкова от това да знаеш най-много, а от способността да се мисли критично и творчески, което, по ирония на съдбата, са две качества, които дигиталните медии подкопават чрез намаляване на обхвата на вниманието.




2
Коментара
2
Коментара по темата
2.
не е точно така
22.02.2019 15:57:33
0
3
Ако учителят е читав ще го гледат и ще се учат, ако е отишъл ден да мине и замине - нищо няма да стане.

Я пуснете на детето си the clashers да видите как Слави (не оня гологлавия) ще им поддържа вниманието и колко много неща за околният свят ще научат
1.
Prutz Daddy
22.02.2019 12:43:25
0
4
100 % . Moeto pokolenie na vremeto obarvahme sauchenichkite ( tova be moderno v chas ) . Shantava rabota .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай На място са доброволци и екипи на полицията и жандармерията Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Топ синоптик предупреди! Нещо ще се случи на 28 декември Той прогнозира още сняг, но предупреди скиорите да внимават Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Екшън: Маскиран с качулка мъж нахлу в бензиностанция, задигна целия оборот Той е подал празна чанта на служителя и го е заплашил Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Ветеринари от Бургас се включват в каузата за спасяване на животни в риск. Подкрепете ги! Новогодишните календари са изложени във ветеринарната клиника "Сити вет" и всички събрани средства ще бъдат използвани за подпомагане на животните Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Какво женско облекло най-често възбужда мъжете Cтoйĸaтa нa eднa жeнa e oт дocтa вaжнo знaчeниe зa цялocтнaтa визия и игpae oгpoмнa poля зa ceĸcaпилa ѝ 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето 11 фрази, които наистина умните хора използват, за да постигнат своето Ето кои са те  3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 3 зодии, които ще сбъднат своя голяма мечта преди 01.01.2025 Вие сред тях ли сте  Как се приготвят турските сарми с булгур Как се приготвят турските сарми с булгур Плънката не е сложна, но изисква внимание към детайла Криминалисти нахлуха в къщата на Даниел от кв. Сарафово, изведоха го с белезници Криминалисти нахлуха в къщата на Даниел от кв. Сарафово, изведоха го с белезници 23-годишният бургазлия кътал няколко свивки с трева Пране на японски: Как да възстановите чистотата на кухненските кърпи без пералня Пране на японски: Как да възстановите чистотата на кухненските кърпи без пералня Прoцедурaтa ще бъде дългa: ще oтнеме пoне 12 чaсa
Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Тръмп заплаши да върне Панамския канал под контрола на САЩ Той обвини местните власти, че събират прекомерни такси за използване на съоръжението Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Шок в Европа: Тръмп ще иска страните от НАТО да дават 5% от БВП Вноската в отбранителния съюз да се вдигне повече от два пъти - за това натискал американския президент Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Шолц пристигна на кървавия базар, траур надвисна над града Расте броят на жертвите на нападението Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Продадоха Десетте Божи заповеди на търг за няколко милиона Тя е открита по време на железопътни изкопи по южното крайбрежие на Израел през 1913 г. и първоначално не е призната за исторически значима Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Още една българка замесена в шпионския скандал във Великобритания, следяла политици Виенската прокуратура я разследва Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург Самотен нарушител ли е терористът от Магдебург И защо Ислямът е мирна религия тогава, когато не се практикува С 12% спадна цената на биткойна С 12% спадна цената на биткойна Цената му е под 93 000 долара Лидерите на ЕС реагираха с ужас на трагедията Магдебург, Мъск зове за оставката на Шолц Лидерите на ЕС реагираха с ужас на трагедията Магдебург, Мъск зове за оставката на Шолц „Шолц трябва незабавно да подаде оставка“, написа Мъск в X, като добави: „Некомпетентен глупак“ Вижте ареста на атентатора от Магдебург (ВИДЕО) Вижте ареста на атентатора от Магдебург (ВИДЕО) Сред жертвите на 50-годишния лекар е дете Щракнаха белезниците на 58 убийци и изнасилвачи, дирени от Интерпол Щракнаха белезниците на 58 убийци и изнасилвачи, дирени от Интерпол Една част са издрвани за убийства, наркотици и престъпления срещу деца
Евгений ДАЙНОВ Евгений ДАЙНОВ Дойде времето в световната политика на мъжете, които се правят на силни
Виц на деня Виц на деня Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик. Виц на деня Виц на деня Блондинка: "Първата си любов преживях около 15, втората около 17, а третата дойде около 17:30." Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не обичате истински животните, ако домашният ви любимец си няма психоаналитик.

Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори