Apple и Huawei се сблъскват с проблеми по веригите си за доставки на електроника
Тези трудности идват в съчетание с колапса на криптопазара и търговската война
Председателят на Foxconn, най-големият доставчик на Apple, Тери Гоу се опитва да успокои работниците в компанията си, които наброяват 1 млн. души заради нарастващите притеснения относно предизвикателствата не само пред неговата компания, но и пред цялата индустрия за доставка на електроника, пише Капитал. Продажбите на iPhone намаляха с 5% в тримесечието до декември, а Huawei се изправя пред обвиненията за шпионаж и кражба на корпоративни тайни от страна на САЩ. От друга страна, забавящата се световна икономика, търговската война между САЩ и Китай и колапсът на пазара на криптовалути също допринасят за трудностите за компаниите за потребителска електроника и производителите на чипове, пише Financial Times.
"Има много фактори, които движат надолу сектора на електрониката", каза Трин Нгуен, старши икономист в Natixis. "Ако се вгледате по-внимателно в търговските данни на Китай, ситуацията е става още по-грозна", добави той.
Проблемите
Проблемите засягат както големите, така и малките доставчици. "Ценовият натиск се усеща по цялата верига на доставки", казва Бойс Фан, анализатор в TrendForce. Вълната не подмина дори и листнатата в Хонконг Sunny Optical – водещ доставчик на оптични лещи за Samsung и Xiaomi, чиито акции в средата на юни стигнаха цената от 173 долара за брой с внушителния ръст от 9560% за десет години.
Най-големият производител на чипове в света Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) пък прогнозира спад от 22% за първото тримесечие на годината. "Забавянето в Китай вече се отразява на бизнеса на нашите клиенти - и това се отразява и на нашия бизнес", каза Елизабет Сън от TSMC.
Опасенията, че продажбите на смартфони ще започнат да се забавят, започнаха да изпращат сигнали по веригата за доставки още преди три години. Оптимистичните доставчици и анализатори намалиха въздействието, като посочиха нарастващото търсене на сензори и камери в сферата на автономните автомобили.
Вариантите
Компаниите преценяват възможностите си: дали да се диверсифицират географски и да преследват пазари като Индия, за да избегнат тарифите, произтичащи от търговския спор между САЩ и Китай, или да преосмислят навлизането в нови индустрии.
Foxconn и Pegatron, двата най-големи производителя на iPhone на Apple, разширяват производствения си капацитет извън Китай. Foxconn, която също търгува като Hon Hai, заяви миналата седмица, че от септември е инвестирала 213.5 млн. долара в дъщерно дружество в Индия и е придобила права за ползване на земя във Виетнам.
Pegatron, на която се падат около 30% от поръчките за сглобяване на Apple, планира да изгради производствени бази в Индонезия, Виетнам и Индия. "Разширяването на компанията извън Китай може да зависи от по-нататъшното развитие на американско-китайския търговски спор", заяви президентът на компанията Си Джей Ляо.
Докато по-малките компании са преместили част от производството си от нисък клас в Югоизточна Азия, много от големите са предпазливи относно по-резките промени. Анализаторите отбелязват, че изместването на производствата от Китай в други азиатски държави крие риска от недостига на опитна работна ръка.